şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de, siyasal islam ın iflası isimli kitabı ile bilinen ve geçtiğimiz yıllarda istanbul'a da gelerek doğudan batıdan konferanslar serisinde konferans vermiş fransız bilimadamı.
 • fransız islamolog ve siyaset bilimcisidir
 • "yeni orta asya ya da ulusların imal edilişi" adlı eseri ile orta asya-kafkasya'nın tarihini, ulusların imal ediliş sürecini çok güzel işleyen yazardır.
 • bunu söylemek ilginç geliyor ancak; oryantalizm kokmaz. konusunu incelenmesi gereken ilginç bir varlık gibi almaz, analitik yorumlar ortaya koyar. bu sebeple nazarımca takdir edilesidir. sosyal bilimler denen tırt alanda nitelikli iş koyan nadir insanlardandır.
 • hakkında ekşi sözlük gibi bir platformda bile yalnızca 5 entry yazılmasını kabullenemediğim ve 6. entry'yi kendisine armağan etmek istediğim yazar. siyasal islamın iflası adlı eseri muhakkak okunmalı, baş ucuna koyulmalı ancak kati surette okudum diye yalan uydurulmamalıdır. oldukça derin ve objektif analizler sunması bağlamında dikkate değerbir eserdir.
 • mücahitlerin yanında ruslara karşı mücadele vermis, afgan direnişine başta fransa'da olmak üzere avrupa kamuoyununda destek aramış, çatışmalarda bizzat yer almıştır. jean-louis schlegel'in kendisiyle yaptığı söyleşiler "kayıp şark'ın izinde" adıyla kitap hâlinde yayımlandı. ıste ondan bir cümle: "biliyor musunuz oliver, sadece iki çeşit asker vardır: entelektüeller ve katiller."
 • ruşen çakır'ın moderatörlüğünde 14 ekim 2015 tarihinde salt galata'da takipçileriyle söyleşen yazar.

  buluşmada siyasal islam'ın iflasını genel hatlarıyla anlatırken güncel konularla ilgili çarpıcı analizlerde de bulundu. mesela ışid'in '68 hareketiyle benzerlik gösterdiğini, ikisinin de genç bir hareket olduğunu, uluslararası nitelik taşıdığını ve küresel devrimi hedeflediğini, bu anlamda '68 hareketinin tamamlanmamış olduğunu söylersek ışid hareketinin de tamamlanamayacağını ifade etti. roy'a göre ışid, batılıların çok da sönümlenmesini istemediği bir örgüt. çünkü ışid'den sonra doğacak boşluğun neyle dolacağına dair bir öngörü de yok şu anda. zira, ışid gibi radikal örgütlerin (cihatçıların), siyasal islam'ın iflasıyla ortaya çıktığını da hatırlamamız gerekiyor. öte yandan bugün rusya'nın bölgede ışid'den başka herkesi bombaladığını da belirten olivier roy, soru üzerine akp'nin selefi bir partiden çok muhafazakar hıristiyan sağ partilere benzediğine dikkat çekti.
 • ışid konusunda baştaki öngörülerinde yanıldığını açık sözlülükle ifade eden uzman. bir de fransız bir gencin "islam'a hiç yakınlık duyduğunuz bir dönem oldu mu?" sorusuna, "kesinlikle hayır!" yanıtını vermiş, beni duygusal açıdan biraz hayal kırıklığına uğratmıştır. ilgi duymaması değil, buna bir kesinlik getirmesine niyeyse üzüldüm. çünkü savaşın göbeğindeki koca bir afgan coğrafyasında aylarca bir yabancı olarak hem de hiç para harcamadan yaşayabildiğini de açıkça yazabilecek objektifliği göstermiş biriydi. onu kesin çizgilerle bu dünyadan ayıran güç savaşlarına korkusuzca dâhil olabilen dinin ideolojik tasarımı ve coğrafyadaki birtakım egemenlerin kirli ilişkileri olabilirdi, roy bunların tamamının içindeydi, ama roy, halkları, onları oluşturan insanların yine dine dayalı samimiyet ve kahramanlığının da farkında bir gözlemciydi. en nihayetinde bence kesin surette gücünü meşakkatli, hatta ölümle iç içe bir sürü deneyimden alan ölümsüz bir sevgiyi "şark" parantezinde aslında itiraf ediyor "kayıp şark'ın izinde"de, ancak islam'ı bu denli kesin bir dille dışlaması ister istemez şaşırtıyor insanı.

  kayıp şark'ın izinde'de çok ilginç anektotlar var o döneme ilişkin.
 • "islam, ne entelektüel açıdan ne de estetik açıdan beni hayran bırakmıyor. islam sanatı hariç.. zaten ben alnına bebekken su damlatılmış şark ortodoksuyum..."
 • 1949 doğumlu fransız siyaset bilimi profesörü. floransa'da european university institute'de ders veren önemli bir akademisyendir. özellikle islam, siyasal islam ve sekülerleşme üzerine yazıları vardır. kendisi, iyi derecede farsça da bilmektedir.

  wikipedia sayfası - https://en.wikipedia.org/…i/olivier_roy_(professor)

  charlie hebdo baskını sonrasında bir yazısı - http://www.huffingtonpost.com/…iches_b_6445582.html

  türk dış politikasına dair bir yazısı için; http://medyascope.tv/…tikasi-ne-osmanli-ne-islamci/

  orijinal yazı - http://www.lemonde.fr/…-islamiste_5054271_3232.html