şükela   tümü | bugün
 • bilkent bilgisayar son sınıf öğrencileri ahmet alp balkan, uğur kumru ve ecem ünal'ın senior project olarak geliştirdikleri sosyal ağ. bu yıl etohum'un destekleyeceği projeler arasına girmeyi başarmıştır. kısaca şöyle tanıtılmış:

  "kullanıcıların cep telefonlarından o an yaptıkları aktiviteleri uygulama tarafından sağlanan ?iller çerçevesinde paylaşabildikleri bir sosyal ağ."

  (bkz: http://www.ollaa.com/)
 • bilkent'te okumanin ve mezun olmanin ne kadar kolay oldugunu anlamamiza vesile olan websitesi. fikir, orijinal degil. websitesi, twitter ve friendfeed terk. buyuk ihtimalle basarili bir sekilde calismayacaktir zaten.
 • insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birine hitap eden web girişimi.

  projenin detaylarına değinmek gerekirse:
  biraz geçmişe gidersek; ilk etapta durum güncellemelerimizi msn messenger'ın ileti kısmından paylaşıyorduk, sonrasında facebook'ta bu iş için özel bir alana sahip olduk ve kullandık. zamanla bu ihtiyacımız facebook'u aştı ve sırf bu iş için twitter kullanıldı. bir diğer örnekte de; facebook'ta ve twitter'da şuradayım diyip yer isimleri girilirken foursquare hayatımıza girdi. tüm bu ihtiyaçların son noktalarının ne kadar popüler olduğunu açıklamaya gerek yok zaten.

  ollaa üzerinden devam edelim; sistemde ana amaç, yapılan aktivitelerin kimlerle ve ne şekilde yapıldığını paylaşmak. nasıl ki verdiğim örneklerde bulunduğumuz yeri twitter aracılığıyla yazıyorken foursquare'e geçtiysek, ollaa sayesinde de twitter veya facebook'ta "xmenac ile sinema keyfi" yazmak yerine; bulunduğumuz yeri, yaptığımız aktiviteyi ve yanımızda yer alan kişileri buradan belirtebileceğiz.

  işin fazla detayına girmek istemeyenler içinse; nasıl ki foursquare'i en yüzeysel olarak, nerede en iyi kebap yenir veya nerenin kahvesi güzeldir gibi şeyler için kullananlar varsa; ollaa'da da, insanların o bölgede hangi mekanları tercih ettiği veya hangi aktiviteleri yaptığı görülebilecek. acaba son beş yıldır, gidilen yerlerde; buranın nesi meşhurdur veya burada ne yapılır diyenlerin sayısında nasıl bir değişim vardır? zira artık bu sorulara duyulan gereklilik git gide azalıyor, sebebi de bu tarz uygulamalar.

  twitter ile kıyaslanması doğaldır; fakat bu kıyaslama sistemiyle gidilse, ne foursquare karşımıza çıkardı ne de başka projeler. friendfeed ile de kıyaslanır ama işin ilginç yönü; friendfeed, bu tarz sitelerin feed'ini paylaşmak için yapılmış bir sitedir.
 • yakin zamanda betasi cikacak olan sosyal ag. android'den once iphone'a cikacagi yonunde soylentiler var.
 • ios 5.0 ve üzeri çalıştığını söyleyerek beni dumur etmiştir. hayır kardeşim bu uygulama ios 5.0'ı gerektirecek ne yapıyor da illa 5.0 ve üstü diyorsun. bir facebook mobile, ekşisözlük, messenger, foursquare, twitter, formspring, tumblr, stumbleupon, blogger, google+ çok daha alt sürümlerde çalışırken sen neden alt sürümlerde çalışacak şekilde uygulama geliştirmezsin ki.

  aynısını bir diğer türk web girişimi lensografta da görmekteyiz. sonra türklerin yaptığı uygulamalar neden popüler olmaz. appstore'da yazdığına göre ios yükleyicisi uğur kumru e kardeşim sen herkesi düşünüp yapmazsan nasıl olsun.

  edit: yaptığım bir araştırmada gördüm ki ios 5.0 ve üstü %83 dağılım oranına ulaşmış. galiba sorun biz dinazorlarda olsa gerek.
 • pek bir esprisini göremediğim uygulama. bu tip girişimlerde her zaman iki sorunun cevabı başarının kilidi olmuştur?

  1.insanların hayatında neyi kolaylaştırıyorsun? bulaşık makinasının kolaylığı gibi değil, daha güncel.
  2.insanlara neyi öğretiyorsun? mesela; twitter'ın 140 karakter meselesi, insanlara en kısa ve öz cümleler kurmayı öğretti.

  *facebook, eski dostluklarınızı geri kazanmayı vaat etti, odaklandı ve kazandı. şimdiki hali ile piyasaya çıkmış olsa tutma ihtimali yoktu.

  *twitter ise; bilinenin aksine, ünlü insanlara en kolay yoldan ulaşabilme imkanı ile tuttu. ilk günlerinden beri takip ediyorum, twitter'ın başarı hikayesinin ardında büyük bir amerikan toplum mühendisliği projesi vardı. ünlü insanların kendilerini ifade edebilecekleri bir platform fikri ile ilk baştan beri milyonlarca dolar yatırımla girdi twitter. ve kendinizden hatırlayın, twitter'a giren herkesin ilk yaptığı şey 5-10 tane ünlüyü takibe almaktır. ancak facebook için bu söz konusu bile değil, hiçbirimizin aklına ünlü birini facebook arama'da aratmak gelmemişti ilk anda. olay tamamen bizlere aktarılan ile ilgili.

  *ollaa ise, bu noktada vaadini netleştirmeli. yazılım harika, sitenin girişi bile olağanüstü duruyor fakat içerik ve fayda konusunda sıkıntılar var. olay hayatınızı paylaşın'dan ziyade, hayatını yaşayan arkadaşlarınıza katılın'a dönse daha mantıklı olacak gibi duruyor. yani bir ortamda takılan arkadaşlarınızı bulun, siz de onlara katılın. atıyorum, twitter,facebook,4sq gibi uygulamalarından kişilerin nerede olduklarını tespit edip, size bildiren ve bir nevi lokasyon bazlı friend finder. tamamen atıyorum belki de vardır ama ollaa bu tip bir şeye odaklanmalıyı anlatmak için örnekliyorum. insanların aslında istediği şey bu. bunu facebook iphone uygulaması çok başarılı bir şekilde yapıyor. foursquare ise bunu yapsa bile iticiliğinin önüne geçemez. bu noktada bir açık var, ollaa bunu değerlendirmeli. yoksa resim foto içerik paylaşmak falan çok mantıksız. bunu yapan milyonlarca site var. üzerinde bir drinking watching logosu olsa ne farkeder ki?
 • bugun iphone uygulamasi butun kullanicilara duyurulmus uygulama. http://ollaa.com/ adresinden uygulama telefona yuklenip kolayca sosyal paylasimin doruklarina cikilabilir.
 • android app'i de google play'den indirilebilir mailini aldığım, can uygulama. şimdi dalıyorum.

  şimdilik çoğunlukla felaket tellalı entrylerle dolu olsa da bi gün bu başlık değerlendiğinde "buralar zamanında hep dutluktu" deme hakkımı saklı tutarım.
 • iphone 3'e destek vermiyor. tutmaz.