şükela:  tümü | bugün
  • olsaydın ın tersi. tersiniri. tersinir ne demek diye düşünüyorum ara sıra. olmasaydın, bilmiyor olacaktım bu kelimeyi.
    bilmiyorum , olmasaydın neler olurdu hayatımda mesela.

olmasaydın, sabahları uyandığımda, yok yok, böyle olmamalı. bunca klişe bir şekilde başlamamalı. hayatımda klişeleşsin isteyeceğim son şey senin varlığın çünkü.

olmasaydın, ben böyle olmazdım sanırım. başka bir adam olurdum, savruk.
    sevgi biriktirmek neymiş, bilemezdim o kesin.

kesin ve net bir şekilde eksilirdim. eksilerle artılar tablosunun , artılar kısmı boş kalırdı olmasaydın.

olmasaydın, nane, limon, bal, ıhlamur karışımını hayatta içmezdim mesela. iğrenç bir şey biliyorsun, elin tatlandırıyor, şifa niyetine deyişin. gözlerime bakışın mesela.

olmasaydın, dudaklarının kenarına düşen kıvrımı bilemeyecektim ben mesela.
    o kıvrımda bir ömür geçirebilmenin güzelliğini.

olmasaydın, ters sinir bir şey olurdu hayat.
    damar damar üstüne binerdi, içime kramp.
  • nelerin olup nelerin olmayacağına dair çekilen ince çizgiydi bu koşul.

olmasaydın,

sıfırı bulamamış olacaktı harezmi. sensizliğin boşluğunu tarif etmek bir rakama mı kaldı. solda sıfır akıllım diyen kimse olmayacaktı, olmasaydın.

alış-veriş merkezlerine bu kadar sık gitmeyecektim, mağazalarda sıkılmayacaktım olmasaydın. kadınlar için dizayn edilmiş mağazalarda erkekler için konulmuş bekleme koltuklarına aşina olmayacaktım belki. ama olmasaydın, istediğin şeyi bulduğunda gözlerinin parlamasını da göremeyecektim. mago mağduru erkeklerden biri olmayacaktım ama gözlerinin gülüşünden gemilerin geçişine de bilet bulamayaccaktım.

olmasaydın pek eksik olacaktı hayat. resim ödevini çamura düşürmüş çocuklar gibi kalacaktım. ve bu yalana asla inanmayan öğretmeler kadar kurnaz bir şey olacaktı hayat.
  • bir takvimi tersten işaretlemeyi gerektirecek koşullar bütünü.

olmasaydın, takvimlerin üstünde yokluğunu işaretleyecektim, zamana karşı.

zamanın her yarışı kazanacağını henüz bir yerlerden okumamış olacaktım.
    arkamda bir şeyler brakayım yüzyıllar boyu yaşasın diye bir derdi olmayan sanatçılar kadar özgür, ve istemedikleri halde yaptıkları yüzyıllarca bilnmiş sanatçılar kadar şaşkın. evet ölmüşler ama hala şaşırabiliyor olacaklardı, sakın şaşırma.

olmasaydın, bitmeyecek bir hikaye yazmaya başlayacaktım. bir hikayede olması gereken hiçbir şey olmayacaktı, olmasaydın.

zamansız, mekansız, insansız kalacaktım, boşlukta.

olmasaydın , mickey mouse ile fare evi klubünün bir anlamı olmayacaktı.
    bunun, bunu okuyan için bir anlamı olmaması gibi.

her şeyi anlatmaya çalışırken hiçbir şeyi anlatamayan birisi olacaktım, olmasaydın.
    şu anda da öylesin dediğini duyar gibiyim, gözü üzerimde olanların.

olmasaydın, yazdıklarımla kuracağım bir hayatım olacaktı, sonuç malum.
  • sensizliğimin sessizliğini tanımlar cümle.

olmasaydın, bilinç akışı gibi yazmak ne güzel şey diye düşünmeyecektim.
    bençokayrılıklargördümoyüzdenbitişikyazdım diyen caymaz’ı tanımıyor olacaktım.

dişlerim biraz sarı,
    karaciğerim sorunlu,
    sırtım kambur olacaktı büyük ihtimal.

kalbimin bu denli büyük olmayacağı kesin. yüzde yüz gol pozisyonu demek kadar saçma olacaktı yokluğun.

ben bu ben olmayacaktım mesela. bitkiben diye bir kitaptan haberim olmayacaktı. ömer şişman çok iyi bir şair, söyleyeyim unutmadan.

olmasaydın, senden sonra, olsaydın, eğer isteseydin ve benzeri acılarla kurulu bir şey olacaktı hayat.
  • 'olmasaydın, ben yine ben olurdum biraz sensiz olurdum ama daha iyi olurdum, top seni, göt herif, bok vardı tanıdım ama yok lan iyi ki tanıdım valla daha iyi olmuş seni tanımam, büyüdüm sonuçta dimi lan? züğürt tesellisi gibi geldi bana ama neyse.... yok lan diil ciddiyim. ama yine de o sarışın yer cücesi inşallah aldatır seni, top nolcak. bi de kızın arkasından demediğini bırakmamıştın , kaşar bile demiştin, gözün varmış demek ki hayvan herif. hiiiçç. sen zaten iki dakka iltifat duy hemen şımarırsın . nası gaza gelmişsindir aslan kral seni. allaamm ya ipneye bak ben kısa kollu giyerken bile triplerden triplere gir , totoş seni, soora git iş yerinin -senin ağzınla - kaşarına aşık ol, topoş seni... o zaman nye bana onca trip yaptın, yok onla konuşmiiceksin, yok şunu giymiiceksin diye he? karşı çıkınca da bağır çağır zaten angut. fil, göt, bodur hayvan.. olmasaydın, hayvan heriflere yazılmış mektupların ilk kelimesidir efendim.. top!, olmayadın iyiydi..
  • feridun düzağaç'ın başka albümünün 4. şarkısı. :)
    söz-müzik: ata akdağ
    aranje: yaya

sana çok uzaktı yollar
    bana çok derindi sular
    yarın olsa da gelmez mi o bahar
    söndür ışığı, yat sabaha kadar

bir adam kaldı yokluğundan
    uyandı rüyasından.. baktı sisler ardından
    nerde... yok sesini duyan

olmasaydın ne yapardım
    gizli gizli yanardım
    olmasaydın ne yapardım
    bi köşede ağlardım

olmasaydın ne yapardım
    mevsimleri sayardım
    olmasaydın ne yapardım
    bi kuytuda solardım

olmasaydın ne yapardım
    alev alev yanardım
    olmasaydın ne yapardım
    bi köşede ağlardım
  • feridun düzağaç 'ın klip çekmemesi gereken bir parçasıdır. çekmesin ki yalnız bize özel olsun yalnız biz fd sevenler zevkten sarhoş olalım.
    tanım: tınısı bir hoş eden sanat eseri.
  • fd'nin pek bilinmeyen 2015 yapımı şaheseri.
  • neden bu kadar az bilindiğine anlam veremediğim sözleriyle müziğiyle şahaneler şahanesi feridun düzağaç şarkısı.