şükela:  tümü | bugün
 • gerçekleşmesi çift taraflı az bir yüzdeyle muhtemel bir olay için kullanılır, ümitlenme mesajını içerir...
 • (bkz: olmayadabilir)
 • doğru kullanımı "olmayabilir de" olmalı. bu daha çok demet akalın tarzı bir yaklaşım.

  ne demek demet akalın tarzı kardeşim?? için bir edit :

  yeniden seve de bilirim
  sözümden döne de bilirim.
  senin için çarpan bu kalbi
  inan durdurabilirim.. (yanlış olabilir. demet akalın fanlarından şimdiden özür diliyorum.)

  boyun devrilsin demet.

  edit : 8 sene sonra entry düzelttiren türkçe aşıklarına teşekkürler :)
 • türkçe'nin bir diğer büyük sıkıntısı da bu. "olmayabilir de" bununla aynı değil bir kere; ama yazım olarak olmaya dabilir bana yanlış, eğreti, sevimsiz, ibne ve biraz da götoş gibi geliyor. olmaya da bilir de biraz amorf ama yine en eli yüzü düzgünü bu bence. bunu kullanalım.
 • türkçede olmayan kelime. -ebilmek yeterlik bilesik fiilinden once baglac gelemez. bu durumda herhangi bir dogru yazilisi yoktur.
 • olmayabilir de ile farkını örnek üzerinde inceleyelim:
  "x olabilir ama olmayabilir de" dendiğinde; ya olacak ya da olmayacak anlamı var. ama "x olabilir ama olmya da bilir" dendiğinde ise ya x olacak, ya başka bir şey... yani birincisinde x olmaktan başka bir ihtimali düşünmüyor, olmadıktan sonrasını sallamıyor, benden sonra tufan... o başka ihtimaller konu dışı. ikincisindeyse x olmayabilirin altında "y olabilir" anlamı var. yani bir şekilde yine olmaya devam edecek ve o devam şekli de bizim ilgi alanımızın içinde.
 • türkçe'de olan ve olmayan kelimelerin bir kurum, kuruluş vs. tarafından belirlenmesi kabul edebileceğim bir şey değil; türkçe'de olan ve olmayan diye vazeden ve çok bariz olmayan "kurallar" aslında birer "yorum"dur; ve benim yorumum da bu: yani böyle bir kelime olabilir. ama olmaya da bilir.

  olmayailir de ile fark çok ince bir nüans, onun için farkedilmeyebilir. tekrardan bir başka örnek:

  mehmet gelebilir de gelmeyebilir de (gelmezse biz toplantımıza devam ederiz, salla mehmet'i. önemli olan biz oluyoruz burda. mehmet gelmemesi halinde toplantımıza devam ederiz.)

  mehmet gelebilir, gelmeye de bilir (biz toplantımıza devam ederiz etmesine de, aklımız mehmet'te kalır. gelmezse ne olacak? biz toplantımızı nasıl yaparız, artı mehmet ne yapar? işte bu ihtimali de içinde barındırıyor bu. mehmet gelmezse ne yapar, belki kahveye gider? mehmet önemli.)
 • "olmayabilir de"den farklı olduğunu düşünüp bu şekilde kullanmak isteyenler "da ayrı mı bitişik mi?" diye düşünebilir, normaldir. kendilerine iyi bir haberim var, olmaya-da-bilir şeklinde yazıla-da-bilir! yazılabilir de.
 • "olmayabilir de"den farkı vurgunun geldiği hecelerden kaynaklanıyor muhtemelen.

  "olmaya da bilir"de vurgu -ma'nın/-maya'nın üzerinde. yani olumsuzluğun üzerinde. olmamaya (asıl eyleme) vurgu yapıyor. asıl eylemin (olmama) olma ihtimali daha fazla. yani "olabilir, olmaya da bilir."deki ikinci yüklem şu anlama geliyor: "olmayabilir o yüzden çok umutlarını yüksek tutma"

  "olmayabilir de"de vurgu -lir'in, ve -lir'i kapsayan bilir'in üzerinde. yani belirsizlik ve olasılığın üzerinde. yani asıl eyleme değil, onun mümkünatına vurgu yapıyor. ve sonuç olarak asıl eylemin (olmama) gerçekleşme ihtimali daha az gibi. yani "olabilir, olmayabilir de."deki ikinci yüklem şu anlama geliyor: "olmayabilir ama güvenin azalmasın muhtemelen olacaktır"

  lan bu başlık niye olumlu haliyle, ola da bilir diye açılmamış ki. geberdim asıl eylemin olmama olduğunu belirticem diye.
 • hint asıllı bir oyuncu.