• genellikle, bu il ve ilçelerden gelenlerin pek makbul olmadığını belirtmek için söylenen, ayırımcı söz. atasözü demeye dilim varmıyor. bize atasözlerinin az ya da çok olumlu, ahlaki, yapıcı değerler içerdiği öğretilmişti.
    darende’lilerin bu söz için yorumları şöyledir: bir zamanlar adamın biri ülkeye büyük bir yararlılık göstermiş, artık her ne yaptıysa. adamı padişahın huzuruna çıkarmışlar ve yaptığı iyilikleri, kahramanlıkları anlatmışlar. padişah adamın yaptıklarından çok etkilenmiş, böyle kıymetli insanların sadece üç beldeden çıktığını bildiğinden “helal sana aslanım, bir kese altını hakettin. bu arada memleket nereydi? yoksa..yoksa.. sen… olmayasın üç beldenin birinden? erzincan’dan, darende’den, gürün’den? ” diyerek hayranlığını belirtmiştir.
    birincisi kadar değil ama, bu yorum da sevimsiz. birinci yorumun saldırgan ayrımcılığına karşı yapay, zorlama, bu sefer pozitif ayırımcı bir savunma olarak sırıtıyor.

    atalarımıza “eh be madem bu kadar ahenkli sözler söyleyebiliyordun, şu yeteneğini biraz da olumlu bir şeyler söylemek için kullansaydın ya” diyor ve gereksiz uzayan bu entriyi de burada kapatıyoruz.
  • "olmayasin uc beldenin birinden, divrigi'den darende'den gurun'den"; veya "sakin olma sen aman, dort beldenin birinden; erzincan'dan kemah'tan; darende'den, gurun'den" versiyonlarini duymuslugum da vardir.
  • olunmaması gereken üç belde divriği, darende ve gürün'dür. bu lafın bu üç yerden olan insanları sevmekle veya sevmemekle bir ilgisi yoktur. acıma anlatan bir laftır. gürün'ün problemi ne bilmiyorum ama, divriği, dört bir tarafından dağlarla çevrilmiş olduğu için, buraya gitmek gelmek zülumdür. darende, bir dağın üstüne kurulmuştur, o kadar dik bir yamaca niye ve nasıl ev yapılır, o evlere nasıl çıkılır anlamak mümkün değildir. böyle olunca da burda yaşayan insanların işi gerçekten zordur ve bu laf aslında bizim için iyi bir dilek niteliği taşımaktadır.
  • az önce uğur yüce ve binnur kayanın oynadığı "aramızda kalsın" dizisinde söylenerek kökeni darende olan ailemi heyecanlandıran, algıda seçiciliğe sebep olan söz.