*

şükela:  tümü | bugün
 • 13 mayıs 2014 manisa maden ocağı patlaması ndan önceki önergeyi reddeden milletvekillerinin , dahil olduğu partinin genel başkanının demecidir.

  gariptir.
 • boyle kaderi yazani sikeyim.
 • o ocakların kontrolü de, gerekiyorsa kapatılması da senin ve tayfanın görevlerinizin içinde var zübük.
 • simdi bu beyanati hakli bulacak binlerce aklievvel var, orasi muhakkak. oysa ki dusun(e)medikleri sey su:

  ornegin ben ralli yariscisi olmaya gonul vermis olsam ve ralli yaparken kaza gecirsem yine yakisiksiz kalir ama ardimdan bu laf "belki" soylenebilir. hani yine ayip olur o ayri, ama soylenebilir. zira ben bu adam bu isi bile isteye, gonul vererek, isteyerek secmis, risklerini bilerek bastan kabullenmis denir.

  ote yandan sanmam ki yerin yuzlerce metre altinda uc kurus para icin kaza durumunda hayatini, herhangi bir kaza olmasa bile sagligini riske atma fantezisine sahip binlerce manyak olsun. bu insanlar caresizlikten, uc kurus para kazanabilmek icin o iste "mecburen" calisiyorlar. ac kalmamak icin hayatlari ile kumar oynuyorlar. ustelik bu tercihe itilmelerine sebep olan ulke ekonomisi de bu talihsiz beyanati veren sahsin elinde, on iki senedir.

  on iki sene bu ulkeye olumlu ne yaptin, bu iscilerin hayatinda olumlu neyi degistirdin de cikip "maalesef, bu isin dogasi bu" seklinde beyanat verebiliyorsun ? bu is baska ulkelerde yapilmiyor mu ? şili'deki madenci mucizesi denen olay bundan daha 4 sene once oldu, unutacak miyiz ?

  dunya lideriymis, olmaz olsun boyle dunya.
 • saati 5 liraya içeri girer misin?

  çıkamazsan "kader"
 • ölmek herkesin kaderinde var. ama imam osurursa cemaat sıçar diye bi laf da var. sen, "güvenlik tedbiri alın, gerekirse bu ocaklar kapatılır, kimse ölmeyecek, iş kazası olmayacak" demek yerine, zaten "napalım kader işte" havasına bürünürsen, o maden ocakları sahiplerini hiç bir şey yapmamaları konusunda gazlamış olursun.

  iş sağlığı, iş güvenliği kimin umrunda.

  istanbul'da bir tane deprem olsa, şu kıçı kırık binalarda ölüp gidecez, ne olacak, "kader" tabi. (bkz: olmuşu var).
 • bunu söylemek de buna inanmak da dünyanın en gerzekçe şeyidir.

  ölmek bu mesleğin kaderinde falan yoktur hatta bu mesleğin kaderinde ölüm riskini en aza düşürmek vardır. sen bir patronsun ve işçi çalıştırıyorsun. bu adam üretim hattının en önemli parçası. bu adam senin para kazanma sebebin. bu adam senin binlerce dolarlık ayakkabılarının, altındaki en lüks arabanın, çocuğunun avrupa'daki tatilinin bütün masraflarını karşılayan adam.

  işte bu yüzden sen bu adamı yaşatmak zorundasın, o'na muhtaçsın... senin elinden şirketlerini alsalar bakkaldan ekmek almasını bile beceremezsin ama işçi hayatını devam ettirebilecek güce ve bilgiye sahiptir.

  gerçi kafasına sıçtımın 75 milyonluk ülkesinde inşaatta çalışması için kahveden adam toplayıp kurbanlık koyun gibi kamyon arkasında çalıştırmaya götürüyorlarken kime neyi anlatacan...
 • peki o zaman biliniyormuş da, neden bu madenler ocakları hala çalışıyormuş?

  bilimciler ne yapıyor? yeni enerji kaynakları bulunsun?

  ya da savaş sanayi için üretilen robotlardan yapılsın güçlü, dayanıklı, kuvvetli, kesintisiz çalışacak ve patlama göçük vs durumlarında duman zehirlenmesinden etkilenmeyecek, gözden çıkarılabilecek ?!?!? neden??

  üstelik alet edevata da gerek kalmaz hatta ışık vs de gerekmez.. robotları bu iş için tasarlar bilimciler..tepe lambalı, titanyum + çelik gövdeli + kazma kürek çekiç elli kollu, az elektrik/enerji ile çok iş yapabilen, güneş enerjisi ile charge olabilen gerekirse elektrikle çalışan.. elektrik dışında bir ihtiyacı olmaz yorulmaz mola yiyecek uyku gibi masrafları olmaz 10 günce çıkacak iş 3-4 günde biter, insan hayatına tehdit yoktur..

  tamamen makinalar kullanılmalı.. ayrıca fabrikalarda üretimde bu tip robot işçiler kullanılsa (ensek, yapay zekalı, güçlü ) iş kazaları meslesi kapansa.. üretim maksimuma çıksa insan sağlığı için tehdit azalsa.. insanlar da insan gibi yaşasa üretimlerini bilim, müzik, felsefe, edebiyat, güzel sanatlar üzerinde yapsalar?!?!? cenneti aramaya ne gerek?

  başka bir dünya mümkün
 • dogru mudur bilmem ama bu ulkede basbakan olanlarin kaderinde akil erezyonuna ugramak var. orasi kesin.

  sadece turkiye'de gecerli bir cumle. kader, bu siklikla bir tek bu ulkeye ugruyor saniyorum.
 • podyumda yürüyen mankenin memesinin açılmasının iş kazası sayıldığı ülkede, madencinin işi başında ölümüne kader deniyor..allahınızın kitabınızın olmadığının delilidir bunu söyleyebilmek....hem vallaha hem billaha..