şükela:  tümü | bugün
  • şurada görülen doktordur.

doktorun en son sedyeye dayanıp ağlaması insanlığımı sorgulamama neden oldu.

asıl tanımı yapılması gereken, üzerinde konuşulması gereken insan bu doktordur. mesela kerimcan durmaz’ın, şeyma subaşı’nın ismi herkes tarafından bilinirken böyle bir doktorun sözlükte bile başlığı olamayacak olması çok üzücü. ismin bile bilinmiyor.

bakın dünyanın bir ucunda bebekleri yaşatan insanlar var. bunu bilin.
  • kapitalizm, reklam, ödül, pulitzer cart curt demeye gelmiştim ağladım ulan. o nasıl bir bakıştır. tanrı'nın terk ettiği coğrafyada elleri öpülesi doktordur. ateist olan beni etkiledi ''allah allah'' deyişi.

not: evet babayım!
  • beni hıçkıra hıçkıra ağlatmıştır.

edit: bir damla suyu israf ederken, akıllara gelmesi, asla unutulmaması gereken, yüzbinlerce bebekten biri.
  • umarım susuzluğun verdiği zarar kalıcı olmamıştır dediğim bebek. alın işte, sorgulamadığımız o dünyanın arkasında susuz ve aç kalan çocuklar.

edit: öyle isyan edip durmak hiçbir şeyi çözmüyor, bir şeylerin değişmesi için eyleme geçmek istiyorsanız oturduğunuz yerden yapabileceğiniz bir şey var arkadaşlar. buraya nasıl geldiğimizi, dünyanın bu şartlara nasıl ulaştığını bilmekle yükümlüsünüz. alın size şuraya amerika'yı kuran adamlar belgeselini koyuyorum, izleyip öğrenin, sizin göreviniz bu. önce kapitalizm dediğimiz sorunun ne olduğunu tanımlamalıyız. sonra zaten çözümün insanlara bunu yaymak ve bu sıradan birkaç adamın kurduğu "düzene" olan inancın kırılmasını sağlamak olduğunu anlayacaksınız. 7 bölümdür toplam.
  • allah peygamber yorumlarının havada uçuştuğu mevzu. her şeyi insan yapıyor veya yapmıyor. herkes bunun farkına varsa işte o zaman tüm insanlık sorumluluk alıp harekete geçecek.

ne o bebeği o duruma düşüren tanrı, ne de kurtaran tanrı. böyle bir şey yok. insan yapmazsa hiç bir şey olmaz. her şeyi kendimiz yapıyoruz.

"allah yardım etsin, allah kurtarsın, allah korusun" falan her kötülüğün başlangıcıdır. en dindarım diyenin vicdanlarındaki ikiyüzlülüktür. "allah olmayanlara da versin" diyenler bir şey vermekten kurtulmak için bunu diyorlar. sorumlu allah, günah da allahın, sevapta allahın. kafa bu.

allaha havale ile geçen ömürler ile herkes kendi bencilliğini kılıfa sokup keyfine bakıyor.

mevcut din öğretisinin ne kadar büyük bir yalan olduğunu umarım daha fazla insan görecek, böylece yaptıklarının ve yapmadıklarının sorumluluğunu almaya başlayacak. allaha sığınıp kendinizi kandırmaktan vazgeçin, çünkü böyle bir şey yok.

şöyle buyrun: (bkz: #86292844)

edit: "gerçek islam bu değil"ciler de tetiklenmişler. bu çocuğun ve diğer ölen bebeklerin-çocukların bir sınav olduğunu söyleyen var. evet hala bunu diyen var. ruhları aslında bu acıları çekmiyormuş, hissetmiyorlarmış, bebekler öldüklerinde cennete gidiyorlarmış. peki kabul ben ve biz sınanıyoruz diyelim, eyvallah. peki o bebeğin ruhu sınandı mı? hayır. ben sınanıyorum ama o sınanmıyor. peki şimdi adaletli bir sınav mı olduk? hayır. noldu dini öğreti bir darbe daha aldı. onbinlerce ölen çocuğun bebeğin aslında o acıları hissetmediklerine inanan vicdanınızı net bir şekilde (neyse küfretmicem), hem buna inanıp hem de onların haline üzülüp ağlayıp allah yardım etsin demek de tutarsızlık değil mi? onlar zaten siz sınanasanız diye ağlama efekti yaptılar suratımıza suratımıza, böyle diyordun demin. yürüyün gidin insanın aklıyla alay etmeyin birader.

mesela göbeklitepe mö 10-12bin yıldan öncesine dayanan insan yapıtlarını gözümüze sokuyor, ilk yaratılan insan adem ve peygamberler soyu mö 6-7bin yıldan geriye gitmiyordu. arada birden bire 5bin yıl fark oluştu. binlerce yıldır süregelen tek tanrılı semavi dinlerin öğretisini alt üst etti hala lafı geveleyen hocalar çıkıyor sağda solda bişiler diyorlar, hiç biri ikna edici değil.

hep söylerim, bu ahlak, vicdan ve güzel insan olma olayı kültürel ve toplumsal bir birikim ve miras mevzusudur. dindar olunca otomatikman güzel ahlaklı olunmamasının sebebi de bu zaten.

din konusu ise inançtan farklı bir kavramdır.

inanç masumdur; insanın cevabını bulamadığı -neden yaşıyoruz, neden varız, neden varlığımızın farkındayız, bütün bunların amacı ne" gibi sorulara cevaben girdiği arayış yolculuğudur. (bugün bunu bilim-ilim yoluyla arıyoruz) din ise bu inanç yolculuğuna varsayımsal cevaplar verip, insanın bu cevaplara sığınıp yaşamını şekillendirmesi için duyguları manüple eden bir disiplindir, sistemdir. sistematik bir tahakküm oluşturup seni manüple eder, özgürlüğünü elinden alır, yönlendirir, bir şeyler yaptırır. sermaye sahibi kapitali yöneten ruhban sınıfının alfa bireylerinin betaları yönetmek için kurduğu bir sistemdir bugünkü din. bunun farkına varan ve milleti uyandıran güçlü bir insansanız zaten yok edilirsiniz. ama teknoloji ve özellikle internet bunu kırmayı kolaylaştırıyor. tabi aynı odaklar tarafından şeytan işi olarak ilan edilmesi gayet normal. yüzlerce örneği var. bu düzen son bulduğunda da yerine bir şey koymak gerekmiyor, kimsenin bir peygambere daha ihtiyacı falan yok. din kavramı yavaş yavaş son bulacak ve yerine de bir şey konulmayacak çünkü gerek yok. günümüzde insan aklı zaten gerekli farkındalık düzeyine ulaştı ve her gün daha fazla insan bu noktaya ulaşıyor.

hayata bir de bu kafayla bakarsanız yaşanan her şeyin neden niçin ve nasıl yaşandığını çok kolay görmeye başlayacaksınız. adil bir şekilde yaşam kalitenizi artırmak için harekete geçme konusunda daha güçlü hissedeceğinize eminim.
  • az önce kız babası ile ilgili bir başlığa yazdıklarıma utanmama ve ağlamama sebep olan doktor dur. yemin ediyorum o yavrunun bakışı ömrümden ömür aldı.
  • hala şu videonun altına allahım sen yardım et falan yazanlar var.

ulan allah yok yok. varsa da biz umurunda değiliz.

beton olsa delinir bu kafalar.
  • maalesef acı gerçekler insanlığın acımasızlığı. bu durumun suçlusu oralara gidip o insanlara bir şeyler katmayıpnonları sömürendir. ingiliz gelip böyle ilgilenmez çünkü onlar gelip sömürür. yazık insanlığından utanıyor insan.
  • gözleri doldurmuştur. vicdan sahibi her insanın şu gorüntüyü duygusuzca izlemesine imkan yok.
  • bebeğin bakışları yüreğimi parçaladı.
    kılasik cümleler kullanabilirim adalet, fakirlik vs gibi. ama hiçbiri bu bakışlar kadar anlamlı ve üzücü olamaz.