şükela:  tümü | bugün
  • bence böyle bir versus başlığı açmanız bile çok ayıp.

satır altında, engeli olmayı ölmekle bir tutuyorsunuz aslında.
    felçliysen öl daha iyi diyorsunuz engelli insanlara.

birkaç ay önce omurilik felçli gençlerle bir koşuya katıldım; hepinizden daha çok direnç sahibiydiler ve yaşama bağlılıkları vardı.
    ama harika insanlar olduğunuz için siz asla böyle düşünmemişsinizdir, evet.
  • edit: tamamiyle kendi düşüncelerim olmakla birlikte kimseye tavsiye niteliği ve niceliği taşımamaktadır.

kararsız kalmak mı direk ölmeyi seçerdim. hayatının kalanında insanlara yük olacaksın bir köşede kalacaksın sana bakan insanlar için hep bir pişmanlık keşke sebebi olacaksın.
    edit: klip
  • felç / yatalak kalmaktansa ölmeyi tercih ederim. zaten olası bir durumda fişimin çekilmesini istiyorum, yoksa geri gelip emeği geçen herkese musallat olacam *
  • sevdiklerimin beni bu şekilde görüp her gün ölmelerindense ben ölürüm daha iyi
  • burayı okuyan felçli,daimi sakatlığı olan vatandaşları üzebilecek sağduyu yoksunu versus.

neyi seçip seçemeyeceğini başına gelmeden bilemezsin sayın dalyarak.
  • kişinin kendisine sorulursa cevap çok net ölmek olacaktır. ama yakınlarına sorulursa felci tercih ederler.
  • hiç kararsız kalmadığım karşılaştırma. kesinlikle ölmeyi yeğlerim.
  • cevabı ölmek olan soru. halkımız dua ederken bile allah kimseye muhtaç etmeden emanetini alsın diye dua eder. bu soruya felç kalmak diyen tek insan sanırım stephan hawking olur
  • yatalak olup yıllarca insanların gözünün içine bakarak yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim kesinlikle.üstteki yazarın dediği gibi eninde sonunda ölücez hayat güzel,hayat tatlı ama elin ayağın tutuyosa güzel.
  • babam iskemik atak geçirmişti. yan yatakta da felçli bir hasta vardı. sağlık memuruymuş, köyde bir köpek ısırmış. kuduz aşısı da alerjik etki yapıp felç olmasına neden olmuş. adam 15 yıldır felçli. kızları adamın tepesine çıkıyorlar, adamın ağzından köpükler çıkıyor siliyorlar falan. adamın beslenmesi için midesine hortum takılı ve o şekilde beslenmesi yapılıyor. babalarının yaşama tutunması için her şeyi yapıyorlardı. bu tip örnekler görmek de mümkün.

yalnız bu tip uzun yıllar felçli kalan hastalarda, ona bakan yakınlarında psikolojik sıkıntılara neden olur. hem hasta hem de yakınları için eziyet oluşturan bir durum. yukarıdaki örnek dışında ölmedi gitti gözüyle bakanlar da oluyor. nefret edilen, istenmeyen biri olmak da var işin ucunda. ölüm seçeneği daha mantıklı gibi bu durumda.