• istari nin orta dünyaya seçilerek gönderilen maiar olduğunu belirtmekte fayda var.
 • silmarillionun daha ilk bölümlerinde maiararasında belirtilmiş isimdir. maiar'ın en bilgesidir diye de bi paragraf yazı izler bunu. dolayısıyla sapına kadar maiadır bu zat, biz her ne kadar kendisini gandalf diye, grey pilgrim diye sevdiysek de.
 • nienna'dan merhameti öğrenmiş en bilge maia, gandalf.
 • gandalf'ın asıl adı. maiar'ın öğrenmeye ve dinlemeye en isteklisi, ki bu yanı orta dünya'nın götünü kurtarmakta oldukça etkili olacaktı.
 • bedenen öyle olsa bile erkeksilikten uzak bir maia.

  valinor'da irmo'nun bahçelerinde gezerdi. burada este ve irmo'nun öğretilerini can kulağıyla dinler; bilgelik edinirdi. sonra orta dünya'da gandalf olarak tanıdık kendisini. burada da hükmetmek ve sahip olmak amacında olmadı hiç. bütün bilgisini yardım etmek ve dünyayı barış içinde güzelleştirmek adına paylaştı. kendi çıkarını hiç gözetmedi.

  oysa curunir ve mairon öyle değildi. onlar sahip olmak, yönetmek istiyorlardı. bütün erki ellerinde tutmaktı amaçları, olorin'in tam tersine. hep sahip olduklarından fazlasını istediler bu yüzden. doğada saf halde bulunan bir herhangi bir canlının erkeğinin bütün gayeleri mairon ve curunir'de de vardı.

  curunir ve mairon örneği için erkek aslanı ele alalım mesela; ya sürünün bütün elemanlarına sözünü geçirir, hepsinin efendisi olur ya da sürüyü terkedip elindeki koca bir sıfırla yetinmek zorunda kalır.

  olorin'i gözümüzün önüne getirebilmek için ise dişi bir ördeğe bakarsak; yavrularını elinden geldiğince büyütüp yetiştirmeye çalıştığını, bazıları ölse bile canlı kalacak tek bir yavrusunu bile hayata doğru hazırlayabilmiş olmanın ona yeteceğini görürüz.

  örneklerimi mazur görünüz fakat bu saatte daha iyileri aklıma gelmedi. demem odur ki, gandalf'ı erkeksi bir güç olarak niteliyoruz fakat o aslında daha dişil bir kudrete sahip. erkekliğin getirdiği hükmetme dürtüsü onda yok, daha çok dişiliğin getirdiği sahiplenme duygusuyla hareket ediyor.
 • olorin vardı; maia ruhların en bilgesi. öğütlerini dinlemeye, öğretisini geliştirmeye hep nienna'yı ziyaret ederdi. mithrandir derdi ona eldar halkı.
 • (bkz: gandalf)
 • gandalf'ın esas ismi. valinorda olorin olarak geçer. elfler onu mithrandir, insanlar gandalf ve cüceler tharkun olarak bilirler.

  manwe ve varda'ya hizmet eder. lorien bahçelerini çok sevdiği için vala nienna ile de vakit geçirmiştir. maiarın en bilgesidir.

  orta dünyaya saurona karşı insanlara destek olması ve örgütlemesi için manwe'nin isteği ile gönderilmiştir. istariler arasında en yaşlı gözükendir. orta dünyaya vardığında gemi yapumcısı cirdan onun bilgeliğini hemen farketmiş ve ateş yüzüğü naryayı ona vermiştir. hobbitlerle dostluk kurmuş tek maiadır.

  sauron'un yenilmesinden sonra görevini tamamlayabilen tek istari olarak valinora geri dönmüştür.
hesabın var mı? giriş yap