şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nazif hekim isminde bir hayırseverin tamamen kendi imkanlarıyla kurduğu, içinde sahipsiz köpeklerin kaldığı misafirhane ve yavru köpekler için yetimhanenin de olduğu bir aşevi. kurduğu ekiple, bu aşevinde hazırlanan yüzlerce kova yemeği her gün şile, gebze, pendik ve tuzla civarındaki sahipsiz hayvanlara, kendilerine ait araçlarla ulaştırıyorlar. her gün yaklaşık 3500 canın karnını doyuruyorlar.

  ünal beyin sahipsiz hayvanlar için yapmaya çalıştıklarını anlatan kısa bir video. bu videonun dışında ölü adam köpek aşevi youtube sayfasında konuya dair birçok video mevcut. neden bu ismi verdiğini de videolarda anlatıyor.

  bazı örnekler:
  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10
  girişte şu yazılı: “insanoğlu tarafından hakları gasp edilmiş hayvanların aşevi.”.

  ünal bey yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayan, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bir holdingin sahibi. durumu farklı yorumlayabilecek kişiler için şunu belirtelim; bu yardım işleriyle ilgili olan sosyal medya sayfalarındaki videolarda iştiraklerine dair tek bir kelime geçmiyor. bu koca yürekli insan gücü yettiğince kendini bu güzel canlara adamış. düşünün ki, yüzlerce insanın çalıştığı bir holding sahibi çöpe atılıp zayi olan ekmekler için dertleniyor, gidip kendi elleriyle topluyor! aslında dertlendiği bu toplum, memleket... daha küçük çapta bu işlerle ilgilenip vicdanen kendini yine rahatlatabilir belki, ama o daha fazlasını yapmak için çabalıyor. bu insan kimmiş/neciymiş merak eden olursa şuradan bakabilir.

  diyor ki: “bu masum canlar bizlere emanet, onlara sahip çıkalım. yapmaya çalıştığımız bu iş bir lütuf değil, görevdir. herkes gücü yettiğince...”

  umarım bu yaptıkları birilerine örnek olur.
 • https://youtu.be/rxg-n1vl8je

  (bkz: tayfun demir) ve (bkz: abdulkerim kutlu) ile birlikte takip edilmesi gereken gerçek bir hayvanseverin youtube kanalı.

  (bkz: nazif hekim)
 • ellerin dert görmesin nafiz hekim.
  dağda bayırda gözden, sevgiden uzak, bazı günler yiyecek bulamayıp aç gezen canlara umut oldun. umarım yaptığın iş nesillerce sürer ve yayılır.

  yukarıdaki entrydeki yazarın bahsettiği kişilerin videolarını izlemenizi tavsiye ederim. bir kuyruk sallama bile dünyanızı değiştirebilir.

  not: bu entry beslenen köpeklerin mutluluğunu görüp dolan gözlerle yazılmıştır.
 • burun direği sızlatan, fason dertleri sorgulatan, koşulsuz sevgi ve merhametin vücut bulduğu güzel insanlardan biridir. sanayi devrimi sonrası yaşanan meta bolluğunda ve dikey şehirleşmede önce toplumsal evrimi gerçekleştiren süreçlerden sonra da yuvamızı birlikte paylaştığımız görece daha bilinçsiz canlılardan hızlıca uzaklaştık. bize dayatılan tüketim alışkanlıkları ve özel mülk kavramı diğer canlılarla hemzemin bir düzlemde olan insanı birden bire fildişi kulelere çıkardı. evrim yolculuğunda neredeyse eş zamanlarda yola çıktığımız ( homo sapiens ve sonrası), yeri geldiğinde güvencemiz, yeri geldiğinde sırdaşımız, bazen de kurtarıcımız olan canları zamanla ötekileştirdik, bazen de karikatürize edip varoluş amaçlarından uzaklaştırdık. çevremizde varolan, gerçekleşen tüm somut ve soyut şeyler gibi onları da tüketim nesnesi haline getirdik. sonra doyuma ulaşıp başka nesnelere yöneldik, onların payına ise oluşturduğumuz sahte gerçeklikten aforoz edilme hali düştü. tüm bu kara tablonun içinde böyle güzel insanların çabalarıyla yaşam sürdürmek zorunda kaldılar. kara tabloya beyaz çalan güzel insanlara selam olsun bu yüzden, iyi ki varlar.
 • saçma sapan youtube kanalları yüzbinlerce aboneye sahipken,1 senede ancak 700 aboneye ulaşabilmiş gerçek bir hayvanseverin kurduğu hayvan aşevi ve aynı isimdeki youtube kanalı.

  https://youtu.be/luap7uzhhrk