şükela:  tümü | bugün soru sor
 • severek kullandığım bir yakıştırma. aç gözlü, paragöz, kazıkçı, uyanık vs herkes için kullanırım. böyle çok insan tanıdığım için sık kullanırım, her gün birinin arkasından söylerim.
 • (bkz: mezarcı)
 • (bkz: ölü sikici)
 • sel felaketinde yağma yapan, insan olduğu şüpheli varlıkların sıfatı.

  (bkz: 9 eylül 2009 ikitelli yağması)
 • --- dikkat, ekşi macera labirent'in bir bölümüdür! şayet buraya bir "bkz" vasıtasıyla gelmediyseniz lütfen (bkz: #22046986) ---

  ölü soyucu gibi hissediyorum kendimi ama yapabileceğim daha iyi bir şey yok. boğazından akan kanlar her yeri kaplamış durumda olduğundan ellerime kan bulaşıyor. yine de işime yarayabilecek bir şey bulma ümidiyle ceplerini karıştırmaya başlıyorum.
  pantolon cebinde bir zippo çakmak buluyorum. diğer cebinde hiçbir şey yok. cüzdan cebinde bir cüzdan var ama içinde yalnızca bir miktar para ve kredi kartları var. işime yarayıp yaramayacağından emin olamıyorum. önlük cebine ve gömlek cebine bakıyorum ama hiçbir şey yok. en azından bir cep telefonu bulmayı arzu ediyordum. gerçi telefon bulsam kimi arayabilirim ki?! belki polisi? nerede olduğumu bilmiyorum ki! ya da 11880 veya 11818'i? saçmalamaya başlıyorum yine. çok fazla vakit kaybetmemem gerek.

  · zippo çakmağı alayım/*
  · bıçakların olduğu masaya bakayım/*
  · cüzdanı alayım/*
  · daha fazla vakit kaybetmeden kaçayım/*
 • türk veya türkiye halkı yeniden yuvarlanmaya başladı. eskiden hiç olmazsa silahlı olarak yuvarlanırdı, büyük tarihsel kavşaklarda çöpçü balığı gibi kendini ve çevresini aktar dönder ederdi. şimdi ise silahsız şekilde, gözünü yumarak dönmeye-tekerlenmeye* başladı. artık çevre evrenimiz yani ortadoğu için adaleti ve güvenli-yapıcı gücü temsil etmiyoruz. yanar döner, serseri mayınlığı, çıkarcı-fırsatçı arayışı, hırsızlar, ölü cepçisi güruhunu temsil ediyoruz. saframız yüzeye vurdu. güçlü de değil, uyanık da değil, vicdanlı da değiliz. umut tükenmemiş olabilir, çok az, toplumumuzu toplamımızı yorumluyorum. [4 ağustos 2014]