şükela:  tümü | bugün soru sor
 • harcanmış dehaların üzerinde de bulunur. çiçek yetişmez. deha ölmeden havasızlıktan, silkinmek gereklidir, ki tek başına yapamaz bunu çoğu insan.
 • ölüm,intihar,cinayet gibi entrylerin hızla girildiği bir gün ekşi sözlük üzerine rakip sözlükçülerce ` : veya bruker ın hayaleti ` döküldüğünden şüphelenilen toprak.
 • birgün, tek başına; orhan pamuk romanlarındaki gibi herşeyi çok okudum ama bişey olamadım yastığı.
  (bkz: the exorcism of emily rose)
 • 12 mart 2014'te tüm türkiye'nin bir şekilde bu toprağa eli bulaşmıştır.

  kimi bu toprağı birilerinin üstüne dökmüştür; kimininse üstüne dökülmüştür.

  (bkz: berkin elvan)
 • türkiye'ye yağan yağmurun adı.
 • kendisi hafif ancak etkisi ağır örtü.

  hafif, çünkü tıpkı yeryüzünü örten toprak gibi aradan gökyüzünü görmenize izin verir ve fakat göğe değmenize izin vermediği için ağırdır.

  hayaller, hedefler, istekler karşınızdadır olanca gerçekliği ve ulaşılabilirliği ile ama kolunuzu toprağın altından çıkaramadığınız gibi harekete geçemezsiniz onlara doğru.

  toprağın kenarındaki yoldan birilerinin geçip gittiği gibi hayat da sizin yanınızdan geçip gider üzerinizde ölü toprağı varsa.

  şanslıysanız kuvvetli fırtınalar bazen toprağı alır götürür, özgürlüğünüze kavuşursunuz.

  aynı fırtınalar bazen de tam kalkmak üzereyken yenisini getirir ve yine o alacakaranlıkla baş başa kalırsınız.

  nasıl ki toprağın altından sesinizi duyurmak için durmadan seslenmeniz gerekiyorsa, üzerinizdeki ölü toprağını atmak için de birilerine "seslenmek" gerekir.

  sesiniz gür çıksın!
 • insanlığın en büyük düşmanı. ben bu ölü toprağını bilinci olan bir varlık olarak görüyorum. insanların ruhlarına çöken ve onunla beslenen bu orospu çocuğuna eski insanlar bu ismi vermiş. çok da doğru bir isim vermişler zira bu şerefsiz insanı öldürmekten beter eder. eğer bir insana dünyanın en ağır işkencesini yapmak isterseniz ve bir şekilde becerebilirseniz ölü toprağı atın üstüne.

  canı nefes bile almak istemesin. hayatı ertelesin. planlarının hiç birini gerçekleştiremesin. çoğu zaman plan yapmaya bile üşensin. evet. bu lanet şey insanın zihninden bir şeyler geçirmesine bile mani olur yeri geldiğinde.

  üstünden bu toprağı yeni atmış bir adam olarak bu dertten muzdarip kardeşlere tavsiyem. sıçrayın, silkelenin ve savaşın! başka dünya yok. bedeninize değecek tek ölü toprağı gerçekten can verdikten sonra olsun.