şükela:  tümü | bugün
  • futbol literaturunda michel platini nin frikik vuruslarina verilen isim..
  • eğer hakan'ın leeds'e attığı gole verilen isimse, "ölü yapraklar köşelere mi gider?" sorusunu akla getiren vuruştur. bir de şu var;
    (bkz: ölü yarrak vuruşu)
  • üstad ı muhterem platini'nin çocukluk günlerinde, çöp bidonlarını yerleştirerek saatlerce üzerlerinden aşırarak denediği vuruş. amacı bidonları aşırmak ve bidonlardan daha alçak olan birkaç metre ötedeki sete topu vurdurmaktı...
  • benim turkiye'de hatirladigim tek ornegini aykut kocaman zayif bi takima atmisti- zeytinburnu olabilir- . hangi mactir hatirlamiyorum ama bu golu attiktan sonra ilk defa 'olu yaprak vurusu' adini duymustum.
    edit: hakan'in leeds aglarina biraktigi topla uzaktan yakindan alakasi yoktur.
  • : a folha seca

başka bir yöne doğru hızla ilerlerken, alçalmaya başlayıp yön değiştiren ve çoğunlukla direk yakınından giren vuruşlar. alçalmasından dolayı bu adı almıştır. öte yandan roberto carlos bu vuruşun en taze temsilcilerindendir. yanlış hatırlamıyorsam küçük üç parmakla yapılan vuruşlardır bunlar. top bu yüzden -sertlikten dolayı- bir süre düz gider, sonra da -ayağın vuruş biçimi itibarıyla- vurulmuş tarafının tersine doğru süzülür.

bir de hakan şükür bu konuda, yere çarptırılarak atılan -kendinin- kafa vuruşuna da aynı ismi vererek ilginç bir açıklama yapmıştır. hatta bu haberle arka kapak olmuştur bir gazeteye.
  • topun belli bir yükseklikteyken aniden aşağı süzülmesidir..

hagi jübilesini yaptığı sene ,adanaya ali sami yende bu vuruşla bir gol atmış; topun üstten dışarı çıkacağını sanan kaleci top 90a takılınca dumur olmuştur..