şükela:  tümü | bugün
 • yatirim denen zamazingo "karsiliginda bir sey beklendigi üzere bir harekette bulunmak" olarak aciklanabilir.. işte ölü yatirim yapilan hareketin karsiliginda beklenen hadisenin ölmesidir..

  misal vermek gerekirse mesela the turtles'in ünlü sarkisinda "if i should call you up/invest a dime/and you say you belong to me" der.. yani seni ariyorum, bir ceyreklik yatirim yapiorsun karsiliginda da beni sevdigini soyluyorsun falan.. mükemmel bir yatirim cesidi.. biz erkekler genelde yatirimlarimizi kari kizlar üzerine bu sekilde yapariz.. yani hediye alinir, yemege cikartilir, sinemaya gidilir, abazanlarin cirit atmadigi seckin mekanlarda eglenilir falan yapilir filan yapilir.. bir ton masraf.. ama masraf degil bilakis bu hadiseler yatirimdir.. bir sekilde karsiligini alirsin.. elini falan tutar, yanacigindan oper.. tam olarak yüzdelik oran veremesem de yatirimin bir sekilde gelir getirmis olur.. mükemmel..

  fakat diyelim ki yolda karsidan karsiya gecerken, hanim kizimiza araba carpti.. allah gostermesin oracikta vefat etti.. işte bu noktada yatiriminiz aleni olarak ölü yatirim'a donusmus oluyor.. "ya ne kadar igrencsin iliskileri bu sekilde irdeliyorsun ufff tiksiiiinc" demeyin zira kapitalizm boyle bir zamazingo.. duygusalliga yer yok.. direk basar damgayi "ölü yatirim" diye.. sevgilin ölmüs, yillar yili kalbini verdigin insan ölmüs hic anlamaz.. üstüne bir de "şov devam etmeli" dusuncesini oturtur ki o da üzüntünüzü yasamanizi engeller.. boylelikle piskolojik deli olursunuz.. akil sagliginizi kazanmaniz icin parasal yatirimlar yapip, piskologlara gitmelisiniz.. mesela piskologa gittiniz ve piskologu sinirli bi aninizda öldürdünüz, bu da ölü yatirimdir..

  dikkatli yatirim yaparsak daha sahane olacaktir hayat.. gercekten.
 • ayıptır söylemesi hanımların tenasül organları için yaptıkları yatırımların hepsi. doktoru, ağdası şusu busuna bi dunya para verilir ama getirdiği hep götürdüğünden azdır.
 • bir gün değerlenir diye morgdan kamyonla ceset satın almak buna pekala örnek olabilir.
 • hiçbir zaman sizi "canlı yatırıma" çıkarmayacak olan basamaktır.
 • çaput bağlanır buna...
 • kefen parası diye kıyıya köşeye para sıkıştırmaktır, kesinlikle işe yaramaz. böcekler yer.
 • (bkz: çocuk)