şükela:  tümü | bugün
 • bir şeyin akmasına yarayan üstü açık ve yarım silindir şekilli oyulmuş yol...
 • leisure veya artistik patinaj patenlerinin guzel turkcemizde "celik" olarak nitelendirilen ama illaki de celikten yapilmayan bicak kisimlarinin ortasi boyunca acilan yaklasik 0,3-5 mm derinligindeki oyuga verilen isim. patenler (eger hokey veya surat pateni degillerse) buz ustunde oluklari sahesinde kayabilirler. patinaj eyleminin gerceklesmesini saglayan oluk kismina gore yuksekte bulunan kenarlarin buz yuzeyine olan temasidir (bkz: friction ve ilgili tum diger fizik fenomenleri) patenler kaydikca kenarlar asindigi icin zaman icinde-celiklerinizin yapisina, kalitesine ve hangi yogunlukta kaydiginiza gore degisen bir zamanda gerceklesir, keyif amaciyla seyrek kullanilan orta kalite bir patende bu sure 6 ay civaridir- oluklar virtual olaraktan olur (ölür). bir olukcu amcaya sevk edilmeleri ve tekrardan acilmalari gerekir. bu cok hassas ve 1 mikronla celigin ve takildigi patenin frigodinamik, aerodinamik, ortopedik ve ergonomik butun dengelerini tamamen tepe taklak degistirebilecek acik ameliyat benzeri bir islemdir, ama guzel ulkemizde tam da ameliyatlar nasil yapiliyorsa oyle yapilir ( mini hatirlatma : -abi,tesisati iceride unutmusuz..-bosver gozum bi daha geldiginde bakariz) ; hatta oyle bile yapilamaz cunku koca ulkede 1 tane yer oluk acar. (bkz:tarihten bir sayfa- canindan cok sevdigi patenlerini postayla istanbul'dan ankara'ya yollamak zorunda kalan kucuk kizin ozlem ve korku dolu hazin goz yaslari.) yurdumuzda "dayiyoz demir deldirgecini oole bi boydan otekine aciyoz" stili acilan bir dolu oluk nedeniyle nice buz asigi yavrumuzun sanati,siporu, omurgasi, klubu, velisi,antrenoru birbirine girmistir. ama durum bakidir. "naasi olsa asiniyo, ne fark eder ki"

  bu arada oluk ihtiyacinda olan "celikler" genelde tam da celikten imal edilenlerdir. son gunlerdeki teknolojinin durumundan cok da emin olmasam da - e geri geri gitmeyecegine gore - titanium ve/veya benzeri alisimlardan yapilan bazi celikler (ehe) hayat boyuna bayagi yakin bir sure boyunca tekrar oluk acilmadan kullanilabilirler. (ya da olmadi gider senede bi kere oluk actirirsiniz, o kadari da koymaz ki...)
 • (bkz: oluk oluk)
 • martı ölüleriyle tıkandığı için tavan akmasına sebep olan, "dere" diye adlandırılan başka bir çatı gideriyle birlikte anılan, gündelik yaşamda hiç akla gelmese de tavan akınca rüyalara bile giren tuhaf bişi denebilir... ha bi de taşınma sebebi!!
 • rüyada görüldüğünde, tanınmış, sohbeti dinlenir bir kimse ile arkadaş olacağınıza, yağmur yağmadığı halde oluklardan su aktığını görmek, hakkınızda çok üzüleceğiniz kötü bir söz duyacağınıza, bazı yorumculara göre, sıkıntı ve üzüntülerden kurtulmaya, oluklardan kan aktığını görmek, oturduğunuz şehirde birinin öldürüleceğine, oluklardan kötü kokulu bulanık bir suyun aktığını görmek, hastalığa, oluktan su içtiğini görmek, bir yerden elinize mal geçeceği şeklinde yorumlanan nesnedir.
 • (bkz: çörten)
 • artistik patinaj, buz hokeyi ve benzeri nedenlerle buzda kullanılan patenlerin dip metallerinde açılır. oluk açmak bir oyma işlemidir ve bu oyuğun açılma nedeni çeliğe iç bükeylik verip çeliğin iki tarafının da bıçak gibi keskin hale getirilmesi suretiyle patenin buzu kavramasını sağlamaktır.
  oluksuz paten ve yanlış açılmış bir oluğa sahip paten tam bir kabustur. hatalı oluk nedeniyle birçok paten sahibinin belpa'da taşlarda dolanıp hatalı açılmış oluğun etkisini gidermeye çalıştığı gözlemlenebilirdi vaktiyle.
 • vida veya dişlerde kesici yüzeyler yapmak,kesilen talaşların çıkışını ve yağlamayı sağlamak için açılmış helis veya düz kanallardır.
 • yağmur yağdığında kiremitler üzerinden akan suyun içerisinde biriktiği ve iniş borusu denilen tahliye borularıyla suyun bina duvarından zemine akıtıldığı sistem. plastik, galvaniz ve çinko olmak üzere üç çeşidi bulunmakta olup bunlardan en uzun ömürlüsü çinkodan yapılanıdır.
 • teoman'in vucut takintisi ile beraber kullanmayi en sevdigi kelimelerden biri.