şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrim sürecinde ayaklarını kaybetmiş bir tür kertenkele. anadolu'da yılan zannedilerek öldürüldüğü için nesli tehlike altında. insan bir kertenkele'yi yılan zannedip neden öldürür o da ayrı mesele. coğrafi sınırlar içinde bulunan yılanların %80'i zehirsiz, hayatın boyunca 2 kere yılan göreceksin, o da zehirli olacak, tutup üstüne basacaksın hayvan seni sokacak da öleceğim diye önüne gelen yılanı öldüreceksin. mantığa gel! eşek ölecek de ters dönecek de siki güneş görecek.

  evrim düşmanlarına not : evrim dediysek maymundan kertenkele olmamış merak etme, çevresine uyum sağlama vs. vs.
 • atılmış gayet yerinde bir uyarı twit'ine gerizekalı akını başlattırmış hayvan.

  https://twitter.com/…oglu/status/331411045107257345

  az biraz yorumlara bakarsanız insanımız arasında gelişimini primat düzeyde bırakmış ne kadar çok canlı olduğunu fark edebilirsiniz.
 • ne kadar beyinsiz twitter troll u varsa ususmus hakinda atilan twit'te.
 • kadınlar (gûya) yılan öldürmüş!
  ortalıkta bir bağırış, çığlık!
  “kadınlar yılan öldürmüş” dediler.
  canım sıkıldı.. bu ülkede yılanların her görüldüğü yerde öldürülmeleri hep canımı sıkar. ülkemizdeki yılanların %90’ı zehirsizdir oysa. kalan %10’unun azının zehiri etkilidir.
  neyse.. gittim baktım; ne göreyim?
  anadolu da çok nadir bulunan, boyu 1 metre civarında ayaksız (iki ayaklı) kertenkele! bu hayvanın ağzında diş bile yoktur ya..
  öldürmeye olan bu tutkumuzdan ve bencilce meraksızlığımızın doğurduğu cehaletten tiksiniyorum!
 • ophisaurus apodus. yani ayaksız ophisaurus. bilimsel adı pseudopodus apodus'muş. son olarak bu hıdrellez'de denizli'deki köy bahçesinde bir doktor arkadaşımın görüntüleyip, grubundaki 250 kişi hep birlikte yılan zannettiğimiz hayvan. aslında yılandan en önemli farkı, kayıp gidişi yılan gibi hızlı değil, sakin adımlarla peşinden yetişebiliyorsun. bilmezine denk gelsem yılan öldürdüm diye ben de şişinirdim herhal. tek yol öğrenmek, tanımak. arkadaş da çevresindeki insanları, köylüleri yararı, tarım haşerelerine karşı savunması hakkında bilgilendirip öldürmemelerini öğütlüyormuş. elimdeki videocuğu paylaşmak isterdim; gayet net ve güzel, yalnız nasıl kişisel görsel linki verilir bilmiyorum.
 • (bkz: kör yılan) olarak da biliniyormuş. zararsız ve nesli tükenmekte olan ayaksız kertenkele türü
  gerçi yılan olsa da öldürmeye gerek yok önüne çıkan her hayvanı..
 • doğaya en büyük zararı insan veriyor diye boşuna söylemiyorlar, allah belamızı vermiyor ki, kıyamet kopsun. "nesli tükenen hayvan" kesinlikle insandır.
 • nesli tükenmekte olan, hakkında daha fazla insanın bilgi sahibi olması gereken, rahatlıkla elinize alıp sevebileceğiniz zararsız hayvan.

  yılana benzemesi dışında mahsun ve "ne işim var benim burada" bakışlarıyla da dikkat çeker.
 • kendisi tek başına evrim teorisini kanıtlar. öyle de bir kertenkeledir.
 • tesadüf eseri bir haberde denk geldim. bilmiyordum bu türü. çok ama çok tatlı bir hayvan. bu videoda kafası okşanınca gözlerini kapatıyor. ahh ne şirin...

  hayvanları öldürmeyin yahu. ne cani bir türüz... off bak içim sıkıldı yine.