şükela:  tümü | bugün
 • karıncalar birbirlerini takip etmek için bir madde salgılarlar ve birbirlerine ölümüne güvenirler.yönunü kaybeden bir karınca çember çizip bu maddeyi takip ederse ve diğer karıncalarda onun yaydığı maddeyi takip edip ona katılırlarsa karıncalar yorulup ölene kadar bu çemberden çıkamaz.karıncalar eklendikçe madde artacak hatta bu çember tüm koloniyi bile kapsayacak ve hepsi can verecektir.işte buna ölüm çemberi denir.

  karıncaların ölüm çemberi
 • doğada bulunan fenomenlerin matematiksel olarak ifade edilebiliyor olması kadar heyecanlandıran çok az şey var, bu da onlardan biri. daha da güzel olanı ise karınca simülasyonu yapılırken circle of death (bkz: ölüm çemberi) modellenmemesine rağmen bir bugmışçasına ortaya çıkıyor.

  karınca simülasyonu

  şurada da görülebileceği üzere c++ ile yapılan bir karınca simülasyonunda da aynı şekilde bir ölüm çemberi oluşmakta. 1.40 dolaylarında görülebilir.

  bu simülasyonları farklı diller ve araçlar üzerinde yapanlar var ve istatistik biliminin güzel yanı olarak eğer sizler de denemek isterseniz bu fenomeni kendiniz deneyimlemeniz de olası.

  github üzerinde basit bir arama ile bu simülasyonların kaynak kodlarına ulaşabilirsiniz ancak neyi neden yaptığınızı ve nasıl bu sonuçlara ulaştığınızı da iyice kavramak isterseniz bir o kadar da makale bulunmakta.
 • önüme düşen bir video sayesinde; oha nasıl yani evrenin bir bug’ı olabilir mi diye düşündürttü beni.bu olaya matematiksel,felsefi ve dinsel bakış açılarıyla yaklaşıp zihnimde şimşekler çaktırmak istiyorum.varsa öneri okumalarınız alırım bir yeşilinizi.

hesabın var mı? giriş yap