şükela:  tümü | bugün
 • kentte sıcak gece'den sonra, trevanian'ın hikayelerinin bulunduğu bir diğer kitap.

  "bu kitaptaki öykülerin çoğu cinayet üzerinedir; ve her biri tarzının gereklerini yerine getiren bir örnek olduğu için seçilmiştir; gerilim, entrika, mantık ve tatmin edici bir son örgüsü içinde yaratıcı ve eğlendirici örneklerdir.

  her biri, yazım niteliği kadar, editörlük açısından da tarzının gereklerine bağlılığı ile dengelenmiştir.

  öyküler, ölüm, tehlike ve kötülüğü bir dans olgusu içinde verir. bu ilginç bir birleşimdir, zira dansı, tehlike, esrar ve uğursuzluklarla asla bağdaşlaştırmayız. dans, yaşamı kucaklayan bir mutluluktur; neşedir; hareketin estetiği, duyguların bir ifade biçimidir; insanın güzelliğine cinselliğine bir övgü, bir ayindir.

  dansı romantizme giden yol olarak düşünürüz. komik yanı da vardır, insanı iyileştirici tarafları da. ifade ettikleriyle özellik kazanır. yağmur için dans ederiz; bol hasat için. ve bereket için dansa sığınırız.

  ancak bu öykülerde dansın, daha karanlık amaçlarının anlatımı için kullanıldığını görüyoruz: bir tuzak, tehlikeli bir davet, acı bir rekabet, bir saldırganlık, hatta sosyo-politik bir başkaldırış, bir kadın düşmanlığı, sağlıksız bir ruh ve dahası deliliğe giden bir yol."
  -trevanian
 • trevanian'in kendisinin yazmadigi sadece editorluk gorevini hicvettigi daha cok trevanian'in adini kullanarak satilmaya calisilan kitap, en onemli ozelligi adindan anlasilacagi gibi butun hikayelerin icerisine dansi oyle yada boyle bir sekilde dahil eden birkac oyku disinda damakta cok da fazla tad birakmayan insanin hayalgucunu fazla yormayan bir kitap mutlaka okunmasi gerekmez ama tuvalette okunabilinecek turden bir kitap
 • ölümün dansı hayat için bir kutlamadır adimları doğru bilenlere**
 • (bkz: bladesinger)
 • (bkz: danse macabre)
 • şöyle bişey olsa gerek : http://img309.imageshack.us/…g309/844/mrt491zb6.jpg
  çekicinin şöförü çok küfretti...
 • kapak tasarımı ile cinlik yapıp, kocaman trevanian ismi altına bit kadar editör koyularak farklı yazarların hikayelerinin toplandığı kitabın adı. hikayeler ilginç olabilmekle birlikte trevanian beklentisindeki bünyeyi pek sarmaz. ayrıca içinde başta ve sonda olmak üzere 2 defa aynen yazılıp sadece sonu farklı bitirilmiş olan bir hikaye barındırır.
 • orjinal adı danse macabre olan ve stephen king'in edebiyat ve sinema ekseninde korku türünü masaya yatırdığı kitabıdır.

  türkçeye naz ıraz demir tarafından çevrilmiştir. 2016'da sayfa6 yayınlarından çıkmıştır.
 • (bkz: totentanz)
2 entry daha