şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "tesla'nın son büyük projesi. askeri amaçlar için kullanılabilecek oldukça güçlü ve uzun mesafeli bir silah. nikola tesla, yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzaklardaki hedeflere yöneltebilecek bir elektrik silahı olarak özetlenebilecek silahını 1934'te kamuoyuna açıkladı. projesinin tamamlanmak üzere olduğunu, sadece birkaç detayın deney aşamasında kaldığını ve bu savunma silahının dünya barışına olanak tanıyabileceğini savunan tesla'ya göre bu silah 300 kilometre mesafeden orduları durdurabilecek, uçaklar böylece bir silah olmaktan çıkacak ve ülkelerin sınırları askeri yöntemlerle aşılamayacaktı. bu buluşun anlatıldığı 1934 tarihli new york herald tribune gazetesi kendisinden, "tesla'nın buluşları onun 'elektrik çağının babası' sıfatını edison'dan, steinmetz'den veya herhangi bir kişiden daha çok hak ettiğini kanıtlıyor. buluşunu yaptığı 700 patenti bulunuyor ve bunlardan birkaç tanesi bile bir çağı kapatıp yenisini açmaya yetecek nitelikte. fakat artık tekrar tekrar çılgın damgası yemekten kurtulamıyor," şeklinde bahsediliyor."

    "tesla bu silah önerisini mektupla birçok ülkeye sundu. bu ülkelerden biri olan sscb buluşla bir noktaya kadar ilgilense de tesla çalışmalarını tamamlayacak desteği hiç bulamadı ve silah üretilmedi."
    kaynak
  • m.ö. 212 yılında arşimet tarafından yapıldığı iddia edilen savaş silahı. güneş ışınlarını düşman gemilerine yansıtarak gemilerde yangın çıkmasına ve batmasına sebep olduğu söyleniyor.