şükela:  tümü | bugün
  • ölümü kabullenmek ve düşünmemeye çalışmaktır. ölümden kaçmaya çalışıldıkça farkında olmadan ölüm korkusuna yakalanılır.

“ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz.”
    epikür
  • hepimizin bir gün öleceği gerçeğini kabullenmektir.

ölümden önceki hayatınızı düşündüğünüzde; ne yaşarsanız yaşayın bir sonu olacak. ha bugün, ha yarın.
  • diğer tarafta daha güzel insanlar olduğunu, onlarla olacağını bilmen yeter. tarık akan, kemal sunal, adile naşit, necdet tosun, vahi öz, ahmet kaya, zeki müren, tuncel kurtiz, bülent ecevit, bir çırpıda aklıma gelenler. şimdi bak ve söyle bana, burası mı güzel orası mı?
  • öl kurtul.
  • ben her seyin bir caresi oldugu gibi olumun de bir caresi olduguna inaniyorum. neden oldugumuzu anlarsak, nasil olmeyecegimizi cozecegimize inancim tam fakat degistirilemez bir gercek gibi kabullenirsek oldugumuz yerde saymaya devam edecegiz.
  • allah'ın istediği gibi, kuran'a uygun, iyi bir insan olarak yaşam sürmek. haa, iyi insanda ölüm korkusu hiç olmaz mı, elbette olur. fakat birinde* ölüp yokluğa karışırken, öbüründe* allah'a dönüyorsun ve o senden memnunsa yeni bir hayat başlıyor.
  • şimdi bak bunu okuyan adam ya da kadın; elini yumruk yap ve başparmağını yukarı kaldır gökyüzüne doğru: işte o başparmağının tırnağının gökyüzünde kapladığı alanda on milyon tane galaksi var ki sadece bizim galaksimiz olan samanyolu galaksisinde bizimki gibi 200 ila 400 milyar adet güneş sistemi var...

yani demem o ki koskoca evrende kumsaldaki kum tanesinin üzerindeki bir atomdan bile daha küçük ve değersiziz.

neye inanırsın bilmiyorum ama bu koca evrende değersiz olduğumuzu bilirsen daha mutlu olursun...
  • şimdiyi yaşamaktır.

(bkz: budizm)
  • ölüme hazırlanmak.
  • bol bol mezarlık ziyaret edin. hiç birşeyciğiniz kalmaz. ben babama gidiyorum ablama gidiyorum topraklarını öpüyorum kokluyorum keşke ölsem de onlara kavuşsam diyorum ama hala buradayım.