şükela:  tümü | bugün
  • anlamamakta ısrar ediyorsunuz güzel insanlar.
    bu puşt(virüs) yaşlı insanları ciddi şekilde tehdit eden cinsten.zatürreye çevirmesi nedeni ile akciğerde tahribat bırakıp bırakmadığı şu an mechul.kilit nokta şu: çok basit şekile bulaşması ve 2 haftalık(maksimum) kuluçka süresi.bu iki şeyi birleştirip düşünürseniz yayılmasının ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

edit:bazı arkadaşların dönüşü ile yanlış yazdığımı anladığım kısımları düzelttim.panik yapmamak en önemli mesele ama tedbirli de olmak gerek.
  • peki ya ölüm oranı %2 olarak iddia edilen hastalığın ölüm oranının %4 olması?
  • arkadaşlar bu tedbirlerin ana sebebi ölümcül olması değil zaten
    hızlı yayılması ve sağlık sistemini kilitlemesi
    italya'da sırf yeterli donanım olmadığı için solunum cihazı olmadığı için insanlar ölüyor.
    hiç bir ülkenin buna gücü yetmez.
    dedim ya hızlı yayılıyor bana bulaşsın hiç bir şey olmaz evelallah ama işte benden de hemen risk grubunda olan birine, hem de yakınlarımdan birisine bulaşma ihtimali var.
    ayrıca bir kere ülkeye girdi mi artık tüm sistemleri ekonomiyi kitliyor, sırf bu hızlı yayılma ve gidip risk grubundakilere bulaşma olayı olmasın diye...
  • bir kere zatüre oldunmu biti o çiğerler. genç adamsın o zatüreyi kolay atlatırsın. ancak zatüreli çiğer 50 li yaşlarında tekler.zatüre gecirmiş çiğer koah sından tut akçiğer hastalıkları için cok savunmasızdır. seninde sağlığın bozulmasın diye uğraşıyorlar.
    babam 8 yaşında zatüre gecirmiş. etkisi 60 yıl sonra ortaya cıktı. koah şimdi. doktor hemen dedi. sen zature gecirmişin diye. yani öyle bir şey ki 60 yıl önce gecrilen zatürenin etkisi hala ak çiğerinde sürüyormuş.

edit: cocuk iken zature gecirmiş bazı arkadaşlar mesajlar atılar. sıkıntı yok arkadaşlar siz sağlığınıza dikkat edersiniz problem yok. babamın 50 sene sigara içmişliğide var. şu an seviye 2'de. gayet durumu şimdilik iyi. tehlike 4.seviye. gayet sağlıklı yaşadı. hafta sonları futbol oynama merakı vardı. kimse yakalayamazdı. deparı cok güçlü idi. 61 yaşında baba bile oldu. kendinize dikkat edin. bir delikanlı ve genç hanım kolay yetişmiyor. kac senede yetişiyor değil mi?
  • şöyle düşün ki bu virüs dünyanın %80’ine yayıldı, hastanelerin kapasitesi belli ilaç stokları belli.ver bakayım 6 milyar insana sağlık hizmeti verebiliyor musun ? daha kötüsü virüs mutasyon geçirdi o zaman ne yapacaz ? iş çok ciddi de bakıyorum millet bir şey olmaz ölüm oranı düşükmüş algısına kapılmış. tekrar söylüyorum aynı anda milyonlarca insanın tedavisini hiçbir ülke kaldıramaz. virüs etkisiz ama tedavisi elzem. tedavi yoksa ölürsün.
  • bu virüsün ölüm oranı değil aslın sorun. genç de olsan yaşlı da olsan hastanede yatacak olmak asıl problem. yani benim yaşım genç olduğu için ölmem ben diye zannedebilirsin, ama ortalama olarak %20 ihtimalle hastaneye yatacaksın. evde iyileşme oranı %80, hastanede iyileşme oranı %20. bu oran gençler için daha düşük, yani gençlerin hastanede yatma ihtimali daha az, yaşlıların daha çok. ama yine de hastane kapasitesinin çok üstünde.

çin kaynaklı bilgilere göre virüsü kapanların %15'i hastanede yatmak zorunda. italyan kaynaklı bilgilere göre bu oran %50'nin üstünde.
    kaynak 1

düşünsenize, 80 milyonluk ülkemizde sadece 5 milyon kişiye bulaşsa, italya seviyesinin hesabıyla 2.5 milyon kişi hastaneye yatmak zorunda. bu insanların çin'e göre üçte biri, italyaya göre beşte biri de yoğun bakımda yatmazsa ölüyor.

yani ölüm oranının %2-4 arasında kalması için, hasta olanların %50'sinin hastanede tedavi görmesi, hastaneye yatanların da %20'sinin yoğun bakımda olması gerekiyor. ancak ve ancak bu şartlar altında ölüm oranını %4'te tutabiliyorsunuz.

eğer 5 milyon kişi hasta olursa ve 2.5 milyon kişiyi hastaneye yatıramazsanız, ölüm sayısı 2.5 milyonu buluyor.

tabi ki ülkemizde 2.5 milyon hastane yatağı, 500.000 yoğun bakım yatağı yok. koskoca amerika'da 4000 yoğun bakım yatağı var. türkiye'de kaç tane sanıyorsunuz?

ayrıca, yoğun bakım yataklarının hepsini sadece covid-19 hastalarıyla doldurunca, ben gencim bana bişey olmaz diyen dalyaraklar da motorsiklet kazası falan geçirince, ya da anası babası kalp krizi gecirince yatacak yoğun bakım yatağı bulamayacaklar.

özetle, grip falan olsanız evde atlatacağınız hastalığı, bu virüsü kapınca hastanede atlatmak zorunda kalıyorsunuz. ölüm oranı, hastaneye yatınca %0 bile olsaydı, iyileşmek icin hastaneye ihtiyaç duyuldugu için bu virüs aşırı tehlikeli.

yani oturun evinizde, hayatınız azıcık felç olsun.

bu entry ilk sayfada olduğu için, içerigini biraz düzgün bilgiyle güncelledim. asıl entry aşağıdaki gibiydi, mal birine cevaptı sadece.

--- orijinal entry ---

bu virüs ebenin amına yarıyor, o yüzden ebenin amı yaymış bu virüsü.

al sana komplo teorini çözdüm.

edit: "virüs kime yarıyorsa o yaymıştır bu virüsü" diyen mal bi entry vardı, silip kaçmış tabi.
  • bizi öldürmeyen şey pek de güçlendirmiyor bu sefer.

nietzsche, halimizi gör de ağla...
  • ölüm oranı %100 olan bir virüs düşünelim.
    yayılması mümkün olur mu?
    bir köyde ortaya çıkar köyün tamamı ölür.
    virüsler konak olmadan uzun süre canlı kalamaz ve yokolur.
    yani %2 olması güçsüzlüğünü işaret etmez.
  • matematik hocana abanicam ama
    100 de 2
    1000 de 20
    10.000 de 200
    100.000 de 2000
    1.000.000 da 20.000 yapar
    200.000 bin den sonra atmosfer degisir karantina cetelesi tutamazsin virus ozgurdur her yer kapanir hayat felc olur yagma baslar, tedavi trajediye donusur. sen burda hala 100 de 2 diye sayiklarsin
  • italyada niye yüzde %9 öldürdü peki?
    almanya’da binde 2’iyken... çok enteresan mevsim bu kadar etkiliyse. almanya daha çok etkilenmez miydi.

edit: cok mesaj aldim. world wide ulke ulke istatistiklere bakin. italyada kapanan dosyalardan yuzde 46 si olmus. almanya’da yuzde 24. almanyada genc nufus diyorlar iyilesen de cok degil ama...herkes zeka kupu cikti...