şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ölüm sigortası, sigortalının ölümü durumunda geride kalan hak sahiplerine parasal yardım tahsis eden devlet tarafından kurulmuş zorunlu bir sigorta türüdür.

    hak sahiplerinin ölüm sigortasından yararlanabilmesi için, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken sigortalının ölmesi veya sigortalının sağlığında en az 5 yıl sigortalı çalışmış olması ve toplamda 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekmektedir. ayrıca hak sahipleri ölüm sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunmalıdır.

    hak sahipleri ölenin dul kalan eşi, belirli bir yaşa kadar erkek çocukları, bekar veya dul kalmış kız çocukları ve çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan anne babasıdır. ölüm sigortasından sağlanan başlıca yardımlar hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması ve ölen sigortalının cenaze giderlerinin karşılanmasıdır.

    *
  • istanbul dünyanın belli başlı metropollerinden biridir. işte,istanbul'un bu oldukça hareketli günlerinin birinde şehrin bağdat caddesinde yürüyen bir adama bir otomobil hafifçe çarptı. bu istenmeyen kazada yayaya bir şey olmamıştı. otomobilin şoförü yayayla konuştu, özür diledi ve iş tatlıya bağlandı.fakat yaya düştüğü yerden kalkmaya hazırlanıyordu ki, hadiseyi uzaktan görüp gelen bir aklı evvel, düşen adamın yanına gelerek yerinden kalkmadığı taktirde yaralandığını öne sürerek sigortadan hatırı sayılır miktarda para alabileceğini söyledi. bir anda emeksiz kazanacağı yeşil dolarları gözünün önünde canlandıran adam, paranın cazibesiyle doğrulduğu yerden yeniden arabanın önüne yattı.araç sürücüsü ise bütün bu olanlardan habersiz, adamın gittiğini düşünüp, bir an önce hadise mahallinden uzaklaşma telaşıyla arabasını çalıştırıp gaza bastı.bir anlık hırsa kapılan arabanın altındaki adam, daha ne olduğunu bile anlayamadan hırsının bedelini canıyla ödedi.