şükela:  tümü | bugün
  • bir insanın öğrenebileceği en kötü bilgi.

teknolojiyle olsun, kehanetle olsun ya da başka bir vasıtayla tüm insanların günü gününe, saati saatine öleceği vakti öğrendiğini düşünsenize. hayatımız ne kadar berbatlaşırdı. geleceğe dair umut, beklenti, planlar alt üst olurdu bir anda.

berke can: yağmur gül, 17 temmuz 2016'da ölecekmişsin ha.
    yağmur gül: nea ohaaa, olum daha okulum bitmeyecek bile, hem biz evlenecektik haniiii.
    berke can: ben vazgeçtim kızım, daha 2062 ye kadar yolum varmış, hem eyva su'da 2061'de mortingen. onla takılacam ben.
    yağmur gül: çok adisin, çok köpeksin berke can. bari ölene kadar yanımda kalsan.
    berke can: başka bahara canım, sana sağlıklı uzun hayatlar. ahaha ahahahaaaa...
  • bence güzel bir hadisedir.

sonuçta kalan hayatımı ona göre planlayabilirim, 10 yıl sonra öleceksem mesela evlenmem, çocuk da yapmam. 3 sene sonra öleceksem çalışmam, derim "baba böyle böyle, 3 yıllık ömrüm kalmış, sen bu 3 yıla finansal sponsor ol, ben de kalan günlerimi güzel yaşayayım" o da olur tabii ki ve ben gezer tozar, her istediğimi yaparım.

ha eğer 50 sene sonra öleceksem o zaman öğrendiğim en yıkıcı bilgi olur herhalde, o kadar yaşamak hiç istemem.
  • kendinin değil de sevdiği kişilerin ölüm tarihini bilmek çok ıstırap verici olsa gerek.

sonuçta ölüp gitmek bir noktada yokum demektir. belki de oyundan çıkmaktır. dışarıdan seyretmektir. ya oyunda ve tek başına kalmak... tam pas verecekken orada adam olmadığını görmek. ya da onun orada olmayacağını bilmek.
  • ölmekten beterdir.
  • ölmeden önce yapılacaklar listesini hazırlamak ve aciiilen işleme almak iyi bir hamle olacaktır.
  • kanser hastalarının yaşadığı acı.
  • facebook’ta bir hesap var babamın adıyla, doğum tarihi 22.08.1936 yazılmış. babamın doğum tarihi 23.09.1937. bu fake hesapta fotoğraf yok, babam dahil bir kaç akraba daha ortak arkadaşımız. hiç paylaşım da yok, sadece doğum tarihi ve arkadaşlar var profilde.

ben pek facebook kullanmıyorum, aylar önce arkadaşlık isteği gelince hiç oralı olmadım, heralde babam şifresini falan unuttu yeni profil açtı dedim. kendisine de sormadım neyin nesidir diye, doğrusu hiç aklıma gelmedi.

babam geçtiğimiz 22 ağustos’ta vefat etti. baktım “doğum gününde öldü” falan gibi konuşmalar geçiyor, ne alaka dedim anca o zaman ayıldım. bu nasıl bir tesadüftür? olmasın böyle tesadüfler!
  • bilmek isterdim.

ölmeden önce yapmak istediğim birkaç şey var, onları yapmadan ölmekten ölesiye korkuyorum.