şükela:  tümü | bugün
 • deniz seviyesinden 85 m. yukarıda olan vadi, amerika kıtasının en alçak noktasıdır. vadiye seyrek ve az yağmur düşer; birikmiş lagünlerin durgun ve acı dip sularını belki bir parça sulandıran bu yağmur, çok cılız bile olsa bir bitki örtüsünün yetişmesine yeterli gelmez, kuraklık sürer gider.
 • girişimcilerin %90 lık kısmının yok olduğu ilk 3 seneye verilen ad.
 • kuzey amerika kitasinin en sicak,en alcak ve en kurak yeridir. harry potter serisinin fenrir greyback karakterini canlandiran dave legeno hayatini burada hiking yaparken kaybetmistir.
 • abd'nin batısındaki california eyaletinin doğu kısmında yer alan çöllük bir vadi. kimi yerleri deniz seviyesinin 86 metre kadar altında bulunuyor. 1913 temmuz ayında yapılan ölçümde, 56.7 derecelik sıcaklık saptanmıştır. timbişa yerli kabilesine bin yıldan fazla bir süre ev sahipliği yapan vadiye bu korkutucu ismini, 1850'lerindeki altına hücum döneminde altın yataklarına gitmek için çölden geçmek zorunda kalan beyazlar vermiştir (o dönemde kayda geçen ölü sayısının sadece bir olmasına rağmen). bölge 1933 yılında ulusal park ilan edilerek korumaya alınmıştır.

  (bkz: death valley)
 • çok ilginç özelliklere sahip, adını trajik bir olay sonucu almış olan yerdir.

  ölüm vadisi adını 1800'lü yılların ortasındaki altına hücum esnasında bir öncü grubunun california sınırını geçerek yolllarını kaybetmesi sonucunda kaybolmaları ile almıştır.

  grup ilk başta altın alanlarına bir kestirme yol bulduğunu sanmıştı. ama geldikleri yer deniz seviyesinin 86 metre aşağısı olan bir vadi idi. yiyecekleri tükenmek üzereydi ve vagonlarını çeken öküzler açlıktan ölüyorlardı. gruptan william manly ve ortağı john haney rogers, mojave çölü'nde yaklaşık 900 km giderek los angeles, california yakınlarındaki rancho san fernando'ya, ölüm vadisi'nde hapsolmuş ailelerin tahliye yolunu bulmak için yürüdüler. orada, meksikalı köylülerden yiyecek ve at tedarik ettiler ve grubu kurtarmayı başardılar. bu yolculuk esnasında 13 kişi hayatını kaybetmişti ve grup vadiden çıkarken içlerinden biri; "hoşçakal ölüm vadisi" diyerek bu amansız yere adını vermiş oldu.

  dünya üzerinde kayıt edilmiş en yüksek sıcaklık; 56.7 c olarak, 10 temmuz 1913'te ölüm vadisinde ölçülmüştür.

  bu vadinin en ilgi çekici özelliklerinden biri de ünlü yürüyen taşlarıdır. bu taşların gizemi geçtiğimiz yıllarda çözüldü. bir kış sabahı, eriyen karın bölgeyi kaplaması videosu kayda alındı. bu video ile birlikte vadiyi kaplayan suyun, kayaları rüzgarın da etkisi ile sürüklediği anlaşıldı. suyun buzlu olması da bu işi kolaylaştırmaktadır.

  su, kayaları çok düşük hızlarda hareket ettirdiğinden, kayaların hareketini gözle takip etmek mümkün değil. ancak bu videonun varlığı, kayaların nasıl hareket ettiğini açıklamak için büyük bir kaynak olarak görülüyor. sıradan bir kum yapısında olmayan ve taşlaşmış bir yapısı olan yüzeyin sürünme izleri, sertlikten ötürü silemiyor. ayrıca kayalar yeterince ağır ve sert oldukları için, hareket ederlerken bu toprağın üzerinde iz bırakıyorlar. böylece kayaların bıraktıkları izler buzlu su çekildikten sonra metrelerce takip edilebiliyor.

  kaynak
  kaynak
  kaynak
 • bildigin toz toprak. kolum kadar bi su akiyordu. yapacak birsey yok diye hepimiz durup o suyu izledik.
 • ölüm vadisi (valley of death), arge aşamasından ürün aşamasına geçiş için aşılması gereken çetrefilli süreçtir.

  ölüm vadisi, yeni ürün veya hizmetler gerçek müşterilerden gelir elde etmeden önce, bir girişimin erken aşamalarında negatif nakit akışını kapatmanın zorluğuna atıfta bulunan, startup dünyasında yaygın bir terimdir.

  valley of death chart by osawa & miyazaki