şükela:  tümü | bugün
 • death pit diyesimi getiren ukte.. bir mortal kombat'da aynı adlı ortam pek ünlü, pek aksiyon doludur..
 • deniz seviyesinden 85 metre daha derinde oldugu icin bu adi aldigi soyleniyor .altin aramak icin gidenlerin pek cogunun oldugu ve yol boyunca tahta haclarin susledigi yer yuzundeki gercek cehennem .
 • güneydoğu değil güneybatıda, nevada eyaletinde yer alan çöl vadisi.
 • queen of the damned adlı filmde lestat'ın ilk ve son konserini verdiği, diğer vampirleri çağırdığı ve meydan okuduğu mekan.
 • amerikanın en büyük ikinci ulusal parkı. ne vardır içinde? dağ, çöl, kaya. "ne var bunda yahu?" diyenler varsa bu vadinin ilginçliği adından yürüyen kayaları ile söz ettirmesi. düz bir zeminde, arkasında sürünme izi bırakan, boş bir arazide mini fırın büyüklüğündeki kayaları. bu kayaların ne zaman hareket ettiğini gören yok. yaklaşık 800 metre yol alıyorlarmış. aslında bu sürünme vadinin düz zeminde saklı bir hile. zeminde algılanamayan bir eğim mevcuttur. bakışta düzdür ama coğrafik olarak eğim vardır.

  edit: kayaların hareketini zeminin ıslanmasına ve rüzgar olabileceği görüşü hakimmiş, egim değilmiş. kesin olarak bir sebep bulunamamış.
 • abd'de bir ulusal park: ölüm vadisi ulusal parkı. yüzölçümü 13.760 km2. 57 santigrat dereceye varan sıcaklıklarıyla dünyanın en sıcak ikinci yeri (yanılıyor olabilirim). belki de bu yüzden bu adı almıştır.

  bir de burada racetrack diye bir yer var ki dünya üzerinde görmek istediğim güzelliklerden biridir. bu racetrack, üzerindeki yüzlerce kiloluk kayaların -rüzgar ve ıslanan zemin sayesinde- sürekli yer değiştirdiği bir kurumuş göl yatağı. yani işaretlediğiniz üç yüz kiloluk bir kayayı birkaç ay sonra beş yüz metre ötede görebiliyorsunuz. tabi kimse kayaları hareket ederken görmüyor, ama kayaların arkalarında bıraktığı izlerden anlaşılıyormuş ne kadar hareket ettikleri. ilginç...

  http://pdphoto.org/…edetail.php?mat=pdef&oldpg=2844
 • ismini, altin aramaya gelen bir cok insana sicak hava ve diger olumsuz kosullar nedeniyle mezar olmus olmasindan alan,ziyaret etmek icin en uygun zaman mart ve nisan aylari olan,zemininin buyuk bir kismi tuzla karisik kayalardan olusan, tuz golu'nun ozellikle yaz aylarindaki gorunumunu andiran doga harikasi olusum..
 • en sıcak, en derin, en kurak, en ıssız: http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/19053714.asp
 • bu bölgede hareket eden koca koca kayaların, yağmur sonrası ıslanıp kayganlaşan zemin üzerinde esen çok şiddetli rüzgar nedeniyle bu şekilde hareket ettiği ortaya çıkarılmış. ve böylelikle bir gizem daha basit bilimsel açıklamalarla aydınlığa kavuşturulmuş oldu.