• siralamasi karismis onerme. dogrusu icin;

(bkz: ben varsam ölüm yok ölüm varsa ben yokum)

ilk kismi tras. ben varsam olum hala var. benim olmemis olmam, hayatin acilarina da ilac olmuyor. hapisteki, hasta yatagindaki pek cok insan "keske olsem" diyordur.

ama ikinci kismi tek basina dinlere meydan okuyor. "ölüm varsa ben yokum"; daha otesi yok. oteki dunyayla ilgili her turlu inanca karsi, tek bir cumle. ne sayfalarca cennet, cehennem tesvirleri, ne tehditler, ne de ya varsa ihtimali. mutlak bir sekilde olum gelince perde kapanir diyen, tum masallara meydan okuyan, kendinden emin bir durus. bilimin yokluk hipotezi gibi. basit ama yanlislanana kadar mutlak dogru.
  • bu tümcede anlatılmak istenen şudur: intihar etmeyecek ve edemeyecek kadar 'ben'liğimin farkındayım.
    şöyle ki;
    ölümüm (ecelim) geldiğinde varlık bilincim yok olacağından zaten ölümün varlığı süresince 'ben'liğim olmayacaktır,
    lakin,
    'ben'liğimin tüm gözeneklerine kadar farkında olduğumdan ecelim gelene kadar ölümümde (intiharımda) olmayacaktır.
  • televizyon röportajında, ölümden korkmuyor musunuz diye sorduklarında, zeki müren bu cevabı vermişti röportöre; o sıralar hiçbirimiz bu felsefenin kime ait olduğunu bilmiyorduk. (bkz: lucretius)
  • bu lucretius efendinin epikurosdan anladığı zihniyettir. ve yine bu anlayışa göre ölümden ve sonrasından çekinmek gereksizdir. insanoğlu doğup büyüdüğü ve hatta öldüğü anı göz önünde bulundurarak nefes alıp-verirse ne yaşamdan zevk alabilir ne de özgürlüğünü muhallebi tadında sunabilir.

ha bir dünya insan "ölümden öteye köy yok ya" diyerek umutsuzluğa düşürecektir bünyeyi. verilecek cevap hazırdır; -son durak doğduğum andı.-
  • son dönemlerinde, zeki müren in, ölümden korkmadığını ifade ettiği cümle.
  • yalniz bir noktada, kisa bir sure icin yasamla olum kesisir. insana korku veren de o anin dusuncesidir. mermi kalbinize girdiginde, olmeden once onu hissedersiniz. iste o zaman hem hayati, hem de olumu bir arada "yasayabilirsiniz". eger bu sure bir ani gecip aylari, yillari bulursa, o zaman olumden gercek anlamda hic korkmamaya baslarsiniz. cunku insansiniz. alisirsiniz.
  • bu cumleyi esasen xenon soylemistir.
    tamamı soyledir: "ölümden korkmaya gerek yoktur. o geldiginde 'ben' olmayacagım, ben varken zaten ölüm yoktur."
    hedonizmin temel yaklasımlarından biridir bu onerme..
    hedonizmin kurucusu bir sure sokrates'in de cevresinde bulunmus aristippos'tur
    xenon aristipposunun hocalarından biridir.
    aristipposun ölümünden 100 yıl sonra hazcılık(hedonizm) daha tinsel bir sekilde epikuros ta da karsımıza cıkar..
    epikuros un aktarımları kanalıyla xenon un dusunceleri gunumuze ulasabilmistir.
  • ... o halde korkacak ne var şeklinde devam eden lucretiusun mükhemmel nitelikteki sözü.. sanırım ilk olarak nietzsche ağladığında da karşıma çıkan ve çift tırnakla ayırılıp üzerine düşünülesi laf..

plase: ölüm=olum ve ekürisi "oğlum"la beraber çevrilinebilinecek geyikler ise şimdiden anlamsız.
  • gecen bir arkadasla girdigimiz muhabbette aklima geldi ingilizcesinden tam emin olayim diye lucretius quotes diyerek google'da arattim; internette ingilizce vecize sitelerinde yarim saat dolanmama ragmen bulamadim.. sonradan bir de epikür'e bakayim dedim; meger bu sözü lucretius degil epikür söylemis... sanirim lucretius sadece bu söze atifta bulunmus..

http://www.brainyquote.com/…authors/e/epicurus.html

http://www.goodreads.com/…or/quotes/114041.epicurus

http://thinkexist.com/quotes/epicurus/
  • oysa habil'le kabil'den beri insanın olduğu heryerde ölüm var. insan ve ölüm hayat çizgisinde beraber yürürler (bkz: beraber yürüdük biz bu yollarda). dünyadaki katliamları yapan, cinayetleri işleyen sonuçta insanoğlu ve insan varolduğu sürece ölüm de onunla birlikte varolacak. ölümlere son vermek istiyorsanız yapacağınız şey çok basit aslında: insanlığı yok edin.
hesabın var mı? giriş yap