şükela:  tümü | bugün
  • 'insanlar nasil ise olmemek icin herseyini verirler' diye dusundukleri icindir
  • maddi gücü olmayanlar için iki kez ölmeye neden olur.
  • savunucusuna 'ya takma kafana, haliçin dibindeki altınları çıkartıp satarız, neyse ne parası veririz' demek istedigim ekonomik bir göstergedir.. pahallıysa pahallı yani n'apalm.. ayrıca çiy etin üstüne kola dökünce aninda cürüyomu$, mentos $ekere dökünce köpürüyollarmış, midemize neler yapmazki, demekki kola baronu diye bi$ey var dünyada, bence önce o soruna el atilmali önce..

yaz abi bunlari hep sen, bilgilendir bizi, baron kont dük, bunlar sevdigimiz karekterler..
  • yahu burada bir sürü çatlak olduğunu bilirdim de, aşı düşmanı arızaların da var olduğunu bilmezdim.

ülen benzemek için bula bula amerikalı fundie andavalları mı buldunuz?

aşıların içeriği kavgalarına soracağım bir soru var; wiki usulü sorayım:

citation needed anacım. hade. fundie web siteleri de sayılmaz. internette tonlarca bilimsel makale var. hakemli bir şeyler getir, canımı ye.

ne komplo teorisi manyağıymışsınız be.

ölümcül hastalıkların tedavisi pahalıdır. çünkü bu gün ölümcül hastalık olarak geçen hastalıklar, mekanizmaları, ortaya çıkma nedenleri, ve tedavi yöntemleri henüz çözümlenmekte olan hastalıklardır. üzerlerinde çalışmalar devam etmekte olduğu için de, henüz optimum hale getirilememiş olan tedavi yöntemleri, karmaşık, uzun, zor ve pahalıdır.

ölümcül hastalık kavrayışının bu günün şartlarıyla boyanmadığı bir bakış açısı kullanılırsa yorumun yanlışlığı anlaşılır. örneğin, dünyanın en ölümcül hastalığı ünvanını kimseye kaptırmayacak olan hıyarcıklı veba, bu gün bir kaç doz antibiyotiğe bakmaktadır. yarın kanserden de bu kadar kolay bir kurtulma yolu bulsak bile, denyonun teki çıkıp "neden şemsettin sendromu gibi ölümcül bir hastalığın tedavisi bu kadar pahalı pis doktorlar soyuyorlar bizi kompile var kompile kompile" diye yırtınacaktır.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu çağın değil her çağın hastalığıdır. oturup düşünmek, ondan sonra konuşmak da, sanılanın aksine, gündüz vakti fenerle aranacak derece seyrek bulunan bir erdemdir, ben bunu anladım.
  • bu işe biraz da akonomi tarafından bakmak lazım diye düşünüyorum. aşağıda yazacaklarım ne yazık ki böyle bir sorunu doğursa da gerçek gerçektir.
    bugün ölümcül hastalık deyince birçok kişinin aklına kanser ve toplumda çok nadir görülen ölümcül hastalıklar geliyor. kimse şu anda hepatit gibi aslında ciddi ölüm riski olan hastalıları aklına getirmiyor. neden peki? bunlara çözüm yıllar önce bulunduğundan dolayı bunlar akla getirilmiyor. neyse konuya dönelim, bugün bu dermanı olmayan hastalıklar ya da çok zor tedavi edilen ölümcül hastalıklar olarak nitelendirebileceğimiz hastalıkların cidi maliyetinin olmasının başlıca bu hastalıklara derman olacak ilaçların araştırma süreçlerinde çok ciddi paralar harcanmış olmasıdır. bugün ilaç şirketleri bütçelerinin ciddi bir bölümünü yeni ilaç geliştirmeye ayırmaktadırlar. (ortalama rakamları bilmiyorum ama piyasada arge'ye sermyaden ayrılan orandan kat kat fazla olduğu kesin) bazı ilaçların geliştirilmesi sürecinde milyarlarca dolar harcanmaktadır ve her araştırmadan da başarılı bir sonuç çıkacağına dair de bir garanti yoktur. eğer bir ilaç gel,ştirilmiş olsa bile onun senelerce test aşaması sürmeke ve ilacın piyasa sürülmesi de birkaç seneyi çok rahat almaktadır. şöyle bir düşünelim siz bir ilacın geliştirilmesi için 2 milyar dolar harcıyorsunuz ve daha sonra da bir sonuca ulaşınca yani bir formül bulununca da bunu birkaç sene hayvanlar daha sonra da insanlar üzerinde test etmeniz gerekiyor. siz yaptığınız yatırımı fomül bulununca da direkt paraya çeviremiyorsunuz. en sonunda ilaç piyasaya çıkmak için onay alınca da özellikle ilk senelerde ilaç şirketleri yaptıkları yatırımın geri dönüşünü almak ve tekel oldukları için ilaç fiyatlarını ciddi bir seviyede tutuyorlar. bu da bize yüksek ilaç fiyatları olarak geri dönüyorlar. tabi buraya kapitalizmin en önemli olgularından biri olan kar olgusunu da eklersek resim daha da açık hale gelebilir.
  • durumun hastalığın ölümcül olması ile değil de tedavi sürecinin masraflı olması ile alakalı olduğunu düşündüğüm günümüzüm gerçeklerinden... günümüzün bu gerçeğini hemen her koşula uyarlayabilirsiniz ama niye olmuyor diye özellikle birilerinin hatalı olduğunu düşünmek pek doğru gelmiyor bana...

doktor değilim ama sanırım ölümcül olmayıp da tedavisi masraflı olan hastalıklar da vardır diye düşünüyorum.

ayrıca bu konu içinde doktorların herhangi bir etkisinin olduğuna ise katılmıyorum. kendi tecrübelerime dayanarak türkiyenin en iyi doktorlarının gayet alçakgönüllü bir şekilde hiç bir ücret talep etmeden ve tüm sorumlulukları da üzerlerine alıp hastalarının tüm tedavilerini üstlendiklerini biliyorum...
  • uygulanacak olan tedavinin ve kullanilacak olan ilaclarin grip tedavisi ve ilaclarina gore cok daha sofistike ve hem cok para hem de cok zaman harcanarak yaratilmis icatlar olmalari yuzunden ortaya cikan durumdur. aspirini eski misir'dan beri kullaniyo adam ama sen bu entryi girerken bir suru pahali egitim surecinden gecmis insan en basiti senin bir senelik gelirin tutan lab aletlerini kullanarak, buyuk universitelerin, bilim merkezlerinin, devletlerin, olmadi arap seyhlerinin sponsorluklariyla kanser tedavisi bulucam diye kiclarini yirtiyo.
  • madalyonun diğer yüzünden bakınca daha anlaşılır oluyor: kanser tedavisinin en çok kar getiren sektorlerden biri olması.