şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "...hemen öldürürüm kendimi" şeklinde kendisini tamamlayan, bıkkınlığın dile gelişidir.!
    gerçek bir söylemdir her şeyden öte.!
    ikiliemde kalmanın verdiği baskı da göz önüne alındığında karar vermenin zorluğu anlaşılır.!
    sonra ne olur peki?
    hemen açıklayalım, histeri ve getirileri... kimileri odasını deliler gibi dağıtır, her şeyi alt üst eder bu tip durumlarda... bazıları da hayattan elini çeker ve hayatının boktan bir hale gelmesini oturduğu yerden yan gözle izleyerek zamanını geçirir.!
  • "bilinmezlik çekicidir" teziyle bağdaşmayan durumlardandır.!
  • intiharin 5-6 adim oncesi
  • eger ki "olumden sonra olan sey", atiyorum, sonsuza dek inek boku dolu bir havuzda yuzmek filan ise, gecersiz kilinacak bir sozdur. en azindan "biraz daha yasamak istiyorum" denir bu gibi bir durumda.
  • bir süre sonra "ne olursa olsun böyle yaşamaktan iyidir" halini alacak görüş... akabinde kişi "hayat seninle güzeldi, umarım bensiz senin için daha güzel olur" tarzı bir not ile sevdiklerine veda edecek ve bu alemi terkedip daha iyi olduğunu sandığı bilinmezliğe yelken açacaktır.. (bkz: sessiz gemi)
  • "serçenin ölmesinde bile bir bildigi vardir kaderin.simdi olacaksa bir sey yarina kalmaz, yarina kalacaksa bugün olmaz.bütün mesele hazir olmakta.madem hiçbir insan birakip gidecegi seyin gerçekten sahibi olmamis, erken birakmis ne çikar, ne olacaksa olsun".!
  • (bkz: waking life)
  • orhan veli'nin, yokuş isimli şiirde (#2783054), ironik ve nüktedan bir söylemle vurguladığı durum.