şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orman bakanlığının "anadolu yaban koyunu koruma projesi" kapsamında, konya-karaman bölgesinde ihaleyle yakalanan ve ücretsiz dağıtalacağı açıklanan, ihalede çıkan alicengiz oyunları sonucu dağın başında ölüme terk edilen her gün üçer beşer ölen 1000 kadar yılkı atıdır.

  haberin kaynağı

  paraya çeviremedikleri bu özel hayvancağızları göz göre göre ölüme terketmişler! yazıklar olsun. insanlığınızdan utanın!

  --- spoiler ---

  anadolu yaban koyunu koruma projesi için karamana salınacak yaban koyunlarına ekosistemde yer açmak için 1000 kadar yılkı atının toplanması ihalesi açılmış. atlar toplanmış, çit çekilerek zaptedilmiş. hayvanların halka ücretsiz dağıtılacağı (binek mi kullanırsın, yük mü taşıtırsın kasaba mı satarsın naparsan yap mantığıyla!) açıklanmış. ihalenin yüklenicisi atların içinden 100 tanesini ayıklayıp atlarla birlikte kaçmış.

  sonuç olarak atlar çitlerin arkasında aç ve susuz öylece unutulmuş. bir allahın kulu da "ya bu atlar nolacak?" dememiş. haberden anlaşıldığı kadarıyla her gün birer birer ölüyorlar.
  --- spoiler ---
 • haberde şöyle bir ifade geçiyor: "ancak buradaki sayıları binin üzerinde olan yılkı atlarının, yaban koyunlarının su ve otladıkları alanları tahrip ettiği saptanmış bunun üzerine orman ve su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar 8'inci bölge müdürlüğüne bağlı karaman şube müdürlüğü harekete geçmişti. müdürlük ‘yılkı atları kontrolü ve rehabilitasyon projesi' kapsamında atlarının bakım ile tedavilerinin yapılması, kayıt altına alınması ve sayılarının alanın taşıma kapasitesi seviyesine getirilmesi için çalışma başlattı."

  yılkı atı nedir? doğada yaşayan vahşi bir at. evcil değil. e bu hayvan ne yiyecek ne içecek? merada otlanacak, su içecek.. bu adamlar ne yapmış, yaban koyunlarına yer açmak için 'doğal' ortamlarındaki atları toplamış, yerine koyun koymaya karar vermiş. allahım nerden tutsan elinde kalıyor.
  sonra bu vahşi atları çitle çevirip yapay yollarla beslemeye kalkmışlar, onu da becerememişler ve onları ölüme terketmişler..

  allah buna sebep olan kim varsa belasını versin.

  sayılarını alanın taşıma kapasitesi seviyesine indireceklermiş bi de bak bak.. ne yapacaktınız? yaban domuzlarının yaşam alanlarını ellerinden alıp sonra da şehre saldırıyolar diyerek öldürülmelerinin önünü açtığınız gibi mi yapacaktınız? ne yapacaktınız?

  doğayı bi kendi haline bırakın artık be..

  haberi okudum ve ilk aklıma spirit stallion of the cimarron geldi.. ağlıycam..
 • toplumun temeli göçebeliğe dayanan ve 'at, avrat, silah' gibi bir özdeyişi sürdüren milletin geldiği nokta.

  doğa bu zulmü affetmez.
 • doğada bir canlıya yer açacağız diye bir başka canlıyı, yani yılkı atları'nı ölüme terk etmelerini kabul edilemez bir yöntem olarak görüyorum.
  ilgililerin ve yetkililerin bu sorunu insani bir yöntemle çözüme kavuşturmalarını diliyorum. yukarı
 • canim oylesine yaniyor ki boyle haberleri her duydugumda, bir parcam geri donmemek uzere yok oluyor sanki. aklimda tek bir tumce beliriyor:

  "if the self is expanded to include the natural world, behavior leading to destruction of this world will be experienced as self-destruction."

  "eger benlik, dogal dunyayi kapsayacak bicimde genislemisse, bu dünyanın yıkımına yol açan davranışlar, kendini yok etme olarak deneyimlenecektir."
 • al işte! gel de zalim olma.....
 • devlet eliyle sucuğa çevirilmediklerine şaşırdığım atlardır. hadi bizi geçtim gizliden yediğimizi inkar edelim fakat bir çok ülkede bu atlarınn eti yenebiliyor. sat, dağıt insanlar faydalansın. bunu zalimlik olarak göreceklere 2 sorum çift lafım var, inek, koyun, balık, tereyağı falan yemiyormusunuz (cevap evet ise özür dilerim), ikincisi açlıktan ölmelerindense acı çektirilmeden işleme sokulmaları daha mantıklı değil mi?
 • niye yakalıyorsun o zaman atları amk evladı! bırak gezsin doğada! suyu içsin, karnını doyursun.
 • anahtar sözcük için (bkz: ihale)

  devlet hizmet etmiyor.. en küçük, en basit, en temel işler için bile mütemadiyen hizmet satın alıyor.. ihaleler, ihaleleri kovalıyor.. en iyi hizmet eden değil, en iyi fiyatı veren ihaleyi kapıyor..

  devleti tüccarlar ve pazarlamacılar yönetiyor.. dağımız, taşımız, toprağımız, kurdumuz, kuşumuz, aygırımız, kısrağımız, oğlumuz, kızımız, suyumuz ve havamız paraya çevriliyor.. etrafta görebildiğiniz şeyin üstünde gizli bir etiket var sanki..

  hal böyleyken; tek varlık sebebi tanımlanan sınırlar dahilindeki dağa, taşa, kurda, kuşa ve insana hizmet etmek olan devlet adlı bu örgütlü nesnenin varlık sebebi sorgulanıyor.. sorgulanıyor sorgulanmasına da; hele bir de vatanını sevecek, onun uğruna can verecek şekilde yetiştiyseniz, bulunan tek mantıklı cevabı kabule yürek dayanmıyor..
 • "şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi."