şükela:  tümü | bugün
 • sibel atasoy, evren imre, orkun uçar gibi fantastik, bilimkurgu yazarlarının öykülerinin toplandığı kitap. türkiyede bir ilkmiş, gerçekten de öyle.
 • antik pers ordusunun en seçkin birligi. her süvarinin yanında iki piyade olduğu, süvari öldüğünde, yeri onun atını ve silahlarını alan bu piyadeler tarafından doldurulduğundan sayıları hep sabitmis gibi kaldığı için bu adı almışlardır.
 • melih cevdet anday ın kaleminden, sönmez atasoy rejisiyle istanbul devlet tiyatrosunda 14 şubat 2006 da yapılacak premiere* ile sahnelenmeye başlanacak, tarih denen olguyu tiyatro sahnesinde, ironik bir dille sorgulayan oyun.
  "tarih nedir? tarihçilerin belgeler sürerek oynadıkları bir oyun mu? tarih oyununun kahramanları insanlığın gerçek serüveni karşısında, ne kadar kahramandırlar. söz konusu büyük julius sezar olsa da, ne kadar doğrudur tarihin yargıları." şeklinde bir tanıtım metnine sahip oyunun kadro ise hayli geniş; adnan biricikhatice aslan – okday korunan – fikret urucu – hakan meriçliler. ayrıca; dekor: ethem özbora; kostüm: serpil tezcan; işık: enver başar; dans düzeni: alev meral tokgöz.

  kostümleri ile 2006 lions tiyatro ödüllerinde serpil tezcan'ın kostüm tasarımı ödüle layık bulundu.
  ikibin yıl sonrasının tarihini yazamıyorsanız, ikibin yıl öncesini nasıl yazabiliyorsunuz? tarihi dayandırdığınız belgelerin doğruluğundan emin olmanız için tutarlılık yeterli mi, şeklinde sorgulamalarla ilerleyen, iyi bir oyunculukla tatlanan sezonun yeni oyunlarından.
  izlerken, muhakkak güçlü bir ilk çağ bilgim olsa oyuna daha iyi adapte olabilirdim diye düşündüm. çünkü hakikaten bildiğiniz kadarını anlayıp anlamlandırabiliyorsunuz.

  --- spoiler ---

  caesar: "calpurnia'ya roma yanlışmış, dedim, anlamadı."

  --- spoiler ---
 • 14 subat 2006da neredeyse tamamen dolu salona oynayarak gorucuye cikmis oyun olup oyunculuk acisindan sahane fakat text acisindan soyle boyle idi. devlet tiyatrolarinin artik yeni metinler uzerinde durmasi geretiginin kanitidir bence nacizane.
 • tarihi sorgularken, bir yandan da kadın-erkek ilişkilerine ve insan egosuna değinen tiyatro eseridir. melih cevdet anday'ın metnine ne kadar sadık kalınmış, ne kadar uyarlama yapılmış bilemiyorum; ama bu haliyle metin için "etkileyici" diyemeyeceğim. oyunculuk, -özellikle başrollerde- genel olarak iyi. sahne düzeni, oldukça sade ama gayet yeterli. ben daha çok, gereğinden uzun olduğunu düşündüğüm diyaloglara ve bazı sahnelerdeki geçişlerin biraz havadaymış gibi durmasına takıldım. belki de oyunun içine girmekte zorlandığım için bu noktalar bana öyle geldi; ya da bu noktalar yüzünden oyun akışına kapılmakta zorlandım; bilemiyorum. haliyle "bilemediğin şeyi niye yazıyorsun" diyebilirsiniz elbet; lâkin buradan yola çıkarak ve naçizane olarak "oyunu hararetle önermiyorum; hatta 'gidilse iyi olur' da demiyorum; ama gidilmesinin kötü olmadığını söyleyebiliyorum. en azından farklı bir metin görmek adına gidilebilir" diyerek yazımı nihayete bağlıyorum.
 • adnan biricik in ses tonuna tekrar hayran kaldığım oyun oldu ayrıca.
 • fantastik edebiyat olsun, filmi olsun, dizisi olsun bu ölümsüzler tırttır. antin kuntin işlerle uğraşırlar.
 • başarısız bir oyun. tarih felsefesi yaparken tiyatroyu unutan, oyun akışı yerlerde sürünün başarısız bir yapım. daha iyi bir oyuna gitmek varken tercih edilmemeli.
 • (bkz: undead)
 • hermann hesse in bozkırkurdu adlı kitabında geçen şiir...

  şöyledir ;

  yeryüzünün ovalarından tüter gelir sürekli
  çıkar yukarılara yaşam dürtüsü ulaşır bize
  dizboyu sıkıntılar,yaşam kıvancının esrikliği
  idam mahkunlarının son yemeklerinin kanlı buğusu
  şehvetle titremeler,tutkular sonu gelmeyen
  katil elleri,vurguncu elleri,elleri dilencierin
  korkunun ve açlığın kamçısı altında insan sürüsü
  tüter bunaltıcı ve çürümüş,hoyrat ve sıcak
  solur mutluluğu ve vahşi kızışmışlıkları
  yer kendini,kusup atar sonra içinden
  savaşlar üretir ve güzel güzel sanatlar
  alev alev sevinçten çatılmış evi süsler hayallerle
  tıkınmalar,yiyip yutmalar ve “orospuluklarla” geçer
  göz kamaştırıcı sevinçleri içinden çocuk dünyalarının
  herkes için yükselip çıkar dalgalardan taptaze
  dağılıp dökülür,pisliğe dönüşür gün gelip.

  oysa bizler bulduk birbirimizi
  yıldızların aydınlattığı buzunda havanın
  ne gündüz biliriz ne saat tanırız
  ne erkeğiz ne kadın,ne genç ne de yaşlı
  günahlarınız ve korkularınız
  cinayetleriniz ve şehvet dolu hazlarınız
  bir oyundur bizim için dönüp duran güneşler gibi
  her geçen gün en uzun gündür bizlere
  saçma yaşamınıza bakar,sallarız başımızı
  gözlerimiz dönüp duran yıldızlarda
  soluruz evrenin kışını
  dostuz gökyüzü canavarıyla
  soğuk ve değişimsiz sonsuz varlığımız
  soğuk ve yıldızsız sonsuz gülüşümüz.