şükela:  tümü | bugün
  • şimdi dünyada çok bilim adamı var ama ben ne lazım olduysa ekşi sözlükten bulabildiğime göre buradaki insanlar daha bilgili.
    şimdi toparlayalım önce düşmanlarımızı tanıyalım.zamanın lineer olmadığını düşünelim.bizi yaşlandırıp öldüren şeyler:
    hücre bölünmesi
    kütle çekimi
    atmosfer basıncı
    evet beyler pamuk beyinler devreye
  • keşfedilmemiş ve keşfedilemeyecek olan.

diyelim ki oldu ve ölümsüzlük ilacı bulundu. kulağa biraz ürkütücü geliyor. durmadan artan ve hiç eksilmeyen nüfus, şuanki sorunlardan daha büyük sorunlar ve savaşlar, bilinçli olarak haksız yere öldürülen bebekler, insanlar, yok edilen aileler... bırakında bari ölümle adaletlensin şu dünya. ben istemem şahsen ölümsüz olmayı veya ölümsüzlüğün bulunmasını.
  • ne gereği var olm? söyle bana ne gereği var amolokko.
  • tarihteki çoğu insan ölümü yenmiştir. üzerinden asırlar geçse bile hala yaptığı işlerden bahsediyorsak bu ölümü yenmektir. mesela en son ölümü yenenlerden biri stephen hawking olmuştur. asırlar sonra bu satırları yazan ben asla hatırlanmıyorken o ve onun gibiler hatırlanacak.

ölümü yenmek herkesin harcı değil.
  • ölümsüzlüğü cismani anlamda keşfetmekten farklı olan şeydir.

ölümü yenmek, ölümü bir kayıp/bir yok oluş zemininden çekip çıkarmak; sadece bir merhale, bir basamak olarak algılamak, hikayenin devam edeceği şuuruna ulaşmaktır.

ölümü öldürebilmek, yaşarken ölebilenlerin marifetidir!

''insanlar uykudadır, öldükleri zaman uyanırlar.'' hükmüne istinaden, ecel vaki olmadan uyananlar, ölümün de kendine has bir uyanış olduğunu keşfeder.

şairin mısrası gelip kondu aklıma:

--- spoiler ---
    rüya, bütün çektiğimiz.
    rüya kahrım, rüya zindan.
    nasıl da yılları buldu,
    bir mısra boyu maceram...
    --- spoiler ---
  • entropi’yi durdurmayı başaramadığımız sürece mümkün olmayacak hadise.

ne kadar tıp’ta gelişmelerle insan ölümü engellense, genetik müdahalelerle tarımda ve hayvancılıkta verimlilik artırılsa işte ne bileyim her yürlü doğal kaynak sınırsız hale getirilse vs. ne olursa olsun evren bir gün yok olacak.

evren yok olunca otomatik olarak bizde içinde yok olacağız.
  • hucrelerin devamli kendilerini yenilemesini sagliyacak bir yontem bulunabilirse mumkun olabilir.
  • ölümü yenen çok vardır geri zekalı cahillerin anlamaması normaldir.

çeşitli bir kaç örnek gerekirse
    (bkz: sokrates)
    (bkz: albert camus)
    (bkz: fyodor mihailoviç dostoyevski)
    (bkz: friedrich nietzsche)
    (bkz: albert einstein)
    (bkz: franz kafka)

böyle gider bu