şükela:  tümü | bugün
  • intihar mektuplarının klasik sonlandırma cümlelerinden biri olduğu kadar intihar süsü verilmiş cinayetlerin de vazgeçilmez bir parçasıdır.lakin kahraman türk polisi bu numarayı hiç bir zaman yemez, el yazısından falan anlayıverir aslında o notun katilin kendisi tarafından yazıldığını...
  • mutlaka olumumden biri sorumludur. ya beni begenmeyen o sarisin, ya gecen sene beni terkeden salak kari, ya bana carpan hizli surucu, ya bir apandisit ameliyatinda bile beni oldurebilen beceriksiz doktor... mutlaka biri sorumlu olumumden. en kotu ihtimalle beni dunyaya getiren anne ve babam sorumlu olumumden. onlar dunyaya getirmese beni olum gibi bir sorunum da olmayacakti.
    yinede giderayak kimseyi suclamak istemem. ben oldukten sonra kimseyi bir vicdan muhasebesiyle basbasa birakmak istemem. kimseyi kirmak istemem. ben oldum, geri donusu yok.

o yuzden, olumumden kimse sorumlu degildir.
  • ... aziz nesin'den, sene 1963:

"... intihar eden bir adam
    'ölümümden hiç kimse sorumlu değildir.'
    diye bir mektup bırakmışsa,
    bu tümceden çıkarılacak anlam
    'ölümümden herkes sorumludur.' demektir.
    suç herkese dağıtıldı mı ortada suçlu kalmaz."
  • intihar eden kişinin intiharına, kimsenin sebep olmadığını göstermeye çalışması, kendi vicdanını temizleme çabası olmasının yanında aziz nesin'in de dediği gibi aslında herkesin suçu olduğunun ima edildiğini düşündüren cümledir. biraz derinine inildiğinde, intihar eden kişinin aslında kendini ne kadar izole ettiğini, algısının ne kadar değiştiğini gösterir. göz yaşları, hıçkırıklar ve ölümün tasarlanması esnasında akıldan geçirilir.
  • eğer intihar eden kişi keyfine, zevkine falan intihar etmediyse bu durumda kendini suçlayıp intihar etmesine başkaları sebep olacağından aslında "ölümümden kimse sorumlu değildir" demesine sebep olan diğer kişiler sorumludur diyebiliriz. bir insanın kendisini suçlayıp intiharına sebep olmuşlardır.