• (bkz: şekil değiştirmek)

aslında ölmek denen kavram bundan ibaret, ruh çıkıp bir yerlere gidiyor, beden de zaman içerisinde toprağa karışıp yavaş yavaş doğayla bütünleşiyor.
  • “bir gün herkesi aynı anda terk edeceksin. insanlar buna ölüm der.”
  • ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm, ben senin için yaşamayı göze almışım.
  • herkesin tanımı ve ölümün herkese hissettirdikleri farklıdır. 23 yaşında babamı o çukura koydurtan ölümü tanımlamam şudur: soğuk bir mezar taşı ve bir avuç toprak. ilk defa toprak kokusundan nefret ettim, resmen ölüm koktu o an...
  • (bkz: kavuşmak)
    (bkz: vuslat)
  • baslangictan onceki bilinmezligin tekerruru. insanlar oldukten sonra ne olacagini sorgular lakin dogmadan evvel ki olan biteni asla tahayyul etmezler. dogmazdan evvelki ile ölüm ve sonrasi aynidir halbuki. ikisi de bilinmezdir ve olum sonrası, dogum oncesi gibi sonsuz özgürlüktür...
  • ölüm üzerine yaşayanların kafa yorması çok ironik geliyor bana. varoluşunu sorgulayan ve öleceğini bilen tek tür biziz etrafımızdaki.

ölümü tanımlayabilmek mümkün değil canlılar tarafından. ancak tahayyül edebiliriz. bunu tutarlı bir şekilde yapabilmek için de önce bilinç denilen şeyi tam anlamıyla bilmeliyiz. beden öldüğünde bilince ne olur mesela? peki tüm hafızamızı bir makineye aktarma şansımız olsa, yaşıyoruz diyebilir miyiz? biyokimya olmadan, biz olduğumuz kişi olur muyduk?

kafamda bu sorular dönüyor yanıtsız bir şekilde. bunu enine boyuna tartışmak isteyen olursa yeşillendirsin.

tanım: rüyasız uyku
  • biyolojik olarak ölüm, beyin aktivitelerinin durmasıdır. biyolojik olmayan tanıma göre, canlının bir anı'ya dönüşmesidir.
  • süresiz ayrılık.
  • yaşamaktır.
    ölüm yaşamdan gelir.
    yaşamayan birşey ölümü bilmez.
    bir gün belki hayatta, geçmişteki günlerden bir teselli ararsın bak o zaman resmime.
    aslında geçmişte yaşanmış herşey ölmüştür. ölümü her gün yaşıyoruz.
    her saniye.
    bu entry girerken bile hücrelerimde ölümler gerçekleşmiştir. tabi yerlerine hemen yenileri yaşamaya başlamıştır.
    işte ölüm bu demektir
hesabın var mı? giriş yap