şükela:  tümü | bugün
 • cehennem korkusuyla kendini tutan bazı kuş beyinlilerin kabul ettiği taktirde suç oranının artmasına yol açacak düşüncedir.

  aynı mantıkla cennet için hayırseverlik yapanlarında bunu keseceklerini düşünmekteyim.

  edit: gerci hayırseverlik yaptıklarıda yok ya neyse. anca 100 metrede bir cami yaptırırlar.
 • kimilerinin kabullenemediği ya da inanmak istemediği yegâne gerçektir. ölüp gideceksek ve herşey bitecekte yok olacaksak herkes her istediği şekilde davransın da cehennemi dünyaya getirelim o zaman. bana göre kişi ne kadar ateistim dese de içinde bir yerlerde biraz da olsa ölünce yok olup gitmeyeceğine dair inanç vardır.
 • hayattaki en büyük tesellim. ne iş kalacak, ne beşeri ilişkiler, ne sosyal ağlar, ne geçim derdi, ne yıllardır geçmek bilmeyen kronik iç sıkıntısı.

  öyle bir bitecek ki, bir zamanlar yaşamış olduğunu bile hatırlamayacaksın. hatırlamak nedir onu bile hatırlamayacaksın.
 • muhtemelen olacak olandır. ikinci bir dünya insani bir düşünce, bir fantezi gibi geliyor.
  yine insani bir duygu olan adeletin dünyada sağlanamadığı gerçeği ve biraz da yok olup gitmenin kabullenilemeyişinin desteklediği bir düşünce ürünü. ben öyle hissediyorum. uzaylılar tarafından geliştirilen bir uygarlık olduğumuz vs tarzı düşüncelere de inanmıyorum. varlığıma ve yokluğuma bir anlam yüklemiyorum. sadece oldum ve belli bir süre sonra olmayacağım. tıpkı binlerce yıldır tüm insanların yaptığı gibi.
  reankarnasyona ve de ruha da inanmıyorum. ama benliğimizi hissetmemizi sağlayan şey sadece düşünme ve hissetme sistemimiz değil ve daha farklı bir şeyler varsa, ve milyarlarca olasılık bir araya gelip de tekrar "ben" olarak hissedeceğim bir canlıyı oluşturabilecekse (ki buna da inanmıyorum aslında) o zaman da yine aynı şekilde bilincinde olmadan yaşar ve ölürüm. yani yine ol ve olma. benim için bütün mesele şimdilik bu. ilerde farklı düşünürsem, farklı düşünürüm. belki sizin tahmin ettiğiniz gibi göt korkusuyla 60'ımdan sonra tapınma ritüellerinizle tanrıyı kandırmaya çalışırım. kim bilir?