şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kardes katli mubahtir diyen fatih sultan mehmet'e karşılık tiz kellesi vurulacak şahsın soylediği bir nevi son sozler.
 • plevne marşı'ndan uyarlanmıştır.

  olur mu böyle olur mu
  kardeş kardeşi vurur mu
  kahrolası diktatörler
  bu vatan size kalır mı

  ruhi su.
 • 60 darbesi zamanında plevne marşından uyarlanmış olan devrimci marş. aynı zamanda şu yorumu da bulunmaktadır;
  bu meydanda cengimiz var
  er olan meydana gelsin
  faşistlere hıncımız var
  devrimciler safa gelsin
 • ilk kez altı yaşımda ve nazilli'de işittiğim marş.

  yıl 1960. 27 mayıs'ın hemen ertesi.

  (anlaşılan kable't-tarihten kalmayım)
 • (bkz: 555k)
 • plevne marşının despotlaşan dp iktidarına karşı yürüyen gençlerce uyarlanmış halidir. kızılayda tek bir sesten bunu söyleyen gençleri, 'ne istiyorsunuz?' diye konuşmaya çalışan menderesi düşündürür, tüyleri diken diken eder.

  olur mu böyle olur mu?
  kardeş kardeşi vurur mu?
  kahrolası diktatörler,
  bu vatan size kalır mı?

  edit: imla
 • (bkz: 555k)

  altan öymen'in demirkırat belgeseli için mehmet ali birand'a verdiği röportajda bahsettiğine göre ıslıkla başlayan marştır. tereddütler olmuş, gecikenlerden dolayı saat 5:45 gibi başlanmıştır. sonunda ıslık çalarak kızılay'dan aşağı yürümeye başlanmış, bir süre aşağı gidince iyice kalabalıklaşıp yaklaşık 200 kişi olduktan sonra marş başlamış.

  sonra kalabalık tersine dönmüş, en önde kalanlar en arkaya gitmişler. diğer tarafta "menderes geliyor" sesleri duyulmuş.

  bayar'ın yaveri mustafa tayyar'ın aynı belgesel için olan röportajında da şu bilgiler geçiyor.
  cumhurbaşkanı önde, koraltan, mustafa tayyar ve adnan menderes 4 kişi olarak yürümeye başlamışlar. kızılayda ön tarafın kapalı olduğunu gören mustafa tayyar *rotayı değiştirmek ve başka yerden geçmek istemiş ancak adnan menderes buna karşı çıkmış, kızılay'a gitmişler.

  eski kızılay binası önünde menderes arabadan inmiş. korumalarla güvenpark'ta yürürken ıslıklayanlara "ne istiyorsunuz" diye sormuş menderes. bir genç "hürriyet istiyoruz" diye bağırmış. menderes kızıp "`hürriyet olmasa bir başvekile bunları söyleyebilir misiniz`" diye cevap vermiş.

  itiş kakış ile üstü başı dağılmış, yolun kenarında bir gazeteciye ait arabaya atlayıp başbakanlığa gitmişler.

  menderes'in özel kalem müdürü ercüment yavuzalp'in anlattığı da şu şekilde. yavuzalp başbakanlıkta odasında namık gedik* ile otururken birden kapı açılmış, bayar girmiş içeri. namık gedik'e "namık bey hemen kızılay'a gidin, megafonlarla dağılmalarını ilan edin, dağılmadıkları takdirde ateş açılacağını söyleyin."

  sonuç olarak, olur mu böyle olur mu kardeş kardeşi vurur mu plevne marşı'ndan uyarlanmış bir devrim şarkısıdır. dönemin baskıcı rejimine karşı yapılan bir başkaldırıdır.