şükela:  tümü | bugün
 • başlık engeli olmadan tam hâli "ölürüm türkiyem şarkısının bestesinin kürt gruptan çalıntı olması" olan iddia.

  mustafa yıldızdoğan açıklama yapmış.

  http://m.ensonhaber.com/…dialarini-yalanladi.html#1
 • bu linkte kürtçeden aşırılan pek çok ezgi örneğine bakılabilir.

  bazı örnekler : makaram sarı bağlar, aslı: gülistan perwer - lo berde

  bir mumdur aslı: mumik
  hele yar zalım yar: aslı: cizrawi'nin kevok im eseri.

  sadece kürtlerden değil, isveçlilerden, yahudilerden, ermenilerden araklanan epeyce beste de var. mesela, dağ başını duman almış'ın aslı tre trallande jäntor isimli bir isveç ezgisi, memleketim parçası da aslen orta avrupa'lı yahudilerin yidiş dilinde söyledikleri bir başka ezgiye dayanmaktadır.

  ama kürd ve ermeni örneğinin garipliği, ezgi araklayanların, ezgiyi arakladıkları topluma bakışıdır, kendilerinden aşağıda gördükleri bir toplumdan ezgi araklayıp sonra onu propaganda amacıyla kullanmak sadece gülünçtür...

  dipnot: ölürüm türkiyem'in aslının koma denge qamislo olduğunu belirten arkadaş, twitter hesabını kapatmış. cumhuriyet gazetesi'ndeki bir haberde de, kaynak olarak gösterilen youtube videosundaki resmin söylenildiği gibi 1986'ya değil, daha yakın tarihe ait olduğu belirtilmiş.

  tahmin ettiğim kadarıyla, videodaki resim sadece temsili bir resim, eser hakikaten oldukça eski duruyor, ve imite edilmiş gibi durmuyor.
 • isterse kürt gruptan değil bizzat apo piçinin bestesi olsun, bu saatten sonra kimse sallamaz bro bunları..
  ırk dil din mezhep farketmeksizin bu vatanda yaşayan ve birlik olduğumuzu bilen insanların çoğunluğu da ölürüm türkiye'mi duyduğunda tüyleri ürperiyor..