şükela:  tümü | bugün
 • ilk neslinde sorun çıktığı için bir süre satışı yapılmadı. üretim sorunları giderildi ve yeniden satışta. kardeşine göre önemli güncelleştirmeler mevcut.
 • bir stylesheet'e refer eden class name'lerine benzeyen şey.
  <div class="olympus om-d e-m10 mark ii"></div>
 • şubat ayında türkiye de satışa sunulacak olan ürün.

  kitli 2500tl olması bekleniyor (+99 ;- 101)

  2.el olympus om-d e-m5 iiveya 2. el olympus om-d e-m1 de düşünülebilir.

  1999tl olursa kitli ortalığı yıkar.

  rakipleri
  (bkz: fujifilm x-t10)
  (bkz: sony alpha a6000)

  edit: süper fiyattan giriş yaptı. sadece gövde 1900tl
 • fiyat performans oranı en iyi olan aynasız olabilir. dahili wifi ve art efektleri çok iyi diyorlar. lens serilleri de iyi olympus'un. ben çok eski bir elp3 makina test ettim onla fotoğraf çekiyorum o bile şaşırtıcı derecede iyi o yüzden yakında gözüm kapalı alabilirim bu seriden.
 • gece çekimlerinde oldukça başarılı bir makinedir. iso 1200 seviyelerinde bile gayet noise'siz fotoğraflar çekebilirsiniz. prime lens kullanırsanız daha iyi sonuçlar veriyor. fakat şu var ki aynalı canon 600d bile bence bu makineden daha iyi.
 • eski bir eos 650d kullanıcısı olarak kıyaslama yapabileceğim bir makinadır.

  hali hazırda 10 gündür em10 ii kullanıyorum.

  mevzu bahis ıso ise 650d 750 civarında noise vermeye başlar 600d de keza. em10ii ise 850lerde ıso vermeye başlar.

  -dokunmatik ekran olarak 650d 10 gömlek üstündür.
  -hız olarak 650d üstündür.
  -raw başarısı olarak 650d üstündür.

  em10ii nin üstünlüklerine gelelim.
  -ufacık tefecik içi dolu fıçıcıktır.
  -yakına netleme
  -lensler ucuz
  -gövde üzerinde sarsıntı önleme
  -wifi ile bağ kurma
  -timelapse çekimi
  -focus stacking
  -jpeg çıktısı daha başarılı

  daha sonra güzel özelliklerini eklerim şimdilik devam.

  bu arada makinenin pek önemi yok. siz yeter ki bol bol fotoğraf çekin.
 • türkçe detaylı açıklamalı manuel'ini şu bağlantıda bulabilirsiniz: http://download.aws.olympus.eu/…rk_ii_manual_tr.pdf
 • bugün ilk defa mıncıkladım bir tanesini. baya hoş bir makina. en kısa sürede canon setupımı elimden çıkartıp geçmeyi düşünüyorum. çünkü canon'un 100d modeline sahip biri olarak bile (dünyanın hala en küçük ve en hafif dslr gövdesi) ciddi derecede boyut ve ağırlık avantajım oluyor. hadi gövdeden çok bir kazancım yok desek bile lenslerden muazzam avantajım oluyor. daha önce canon'un orta seviye gövdelerine sahip biri olarak daha çok taşıyabilmek için 100d'ye geçmiştim. taşıma oranımda artış oldu ama yeterli değil. buna geçersem sanki kameramı daha da çok yanımda yaşıyabilecekmiş gibi hissediyorum. mesela olympus'un 2 adet body cap lensi mevcut, 9mm ve 15mm. bunlar sabit f8.0 da çalışan baya basit, inanılmaz ucuz ve sadece gövde kapağı kadar kalın, 30gr'lık lensler. keskinlikleri fena değil, ama esas olayları boyutları. bunlarla birlikte gövdeyi yan pantalon cebinize bile koyup taşıyabilirsiniz.

  olympus'un om-d serisi 3 segmente ayrılıyor. em1 en büyük ve en ileri modeli, em5 bir ufak orta seviye modeli ve em10 giriş seviyesi ve ucuz modeli. em1 ve em5 modelleri dış ortam şartlarına dayanıklı. yani bunları yağmurda karda kullanabilirsiniz. karşılığında 80gr daha ağır bir gövdeye sahip oluyorsunuz ve fiyatlar da ciddi artıyor. em10 daha hafif ve dayanıksız bir gövdeye sahip. boyut olarak da çok fazla olmasa da avantajı var. fiyatı ciddi oranda daha ucuz. em5 modelinde olan high resolution özelliğini koymamışlar. hepsinde aynı sensör var. mark ii modelleri için konuşursak hepsinde 5 yönlü titreşim engelleyici mevcut. em1 modelinde yanılmıyorsam lensteki is ile gövdedeki birlikte çalışabiliyor. hepsinde wifi var. em10 modelinin ekranı sadece yukarı ve aşağı tilt hareketi yapıyor. em5 ve em1 de ise ekran soldan ters dönebiliyor. hepsinde dokunmatik ekran mevcut. sadece em10'da dahili flaş var. tüm modeller micro four thirds olduğu için panasonic ve olympus ve diğer micro four thirds lenslerini ve eski four thirds lensleri ve diğer canon, nikon, sony lenslerini ve analog lensleri de çeşitli adaptörler ile kullanabiliyorsunuz. tüm modellerde elektronik vizör mevcut. mark ii modelleri ile elektronik vizörlerin çözünürlüğünü ciddi arttırmışlar. gövdelerin tutuşları fena değil. en iyisi em1. em10 için harici grip mevcut. ince, küçük bir şey, ek batarya takamıyorsun. sadece gövdeyi uzatıyor ve yeni bir denklaşör ekliyor. bu arada hepsinde çift mod tekeri var.

  özetle retro tasarımlı baya hoş aletler. olympus ne varsa koymuş içlerine. profesyonel iş yapmayan birçok insanı tatmin edeceğini düşünüyorum. aynasız sistemler türkiye'de dünyada olduğu gibi yaygın değil. bizde hala en amatörümüz bile kocaman dslr alıp, üzerine kocaman ağır lensler alıp eziyet çekiyoruz. oysa çoğu kişiyi bu ufak gövdeler tatmin edecektir. panasonic'in türkiye'den çekilmesi ile bizim için tek micro four thirds alternatifi olympus olarak kaldı. peki neden sony değil de olympus? çünkü sony'nin yanına yaklaşamayacağı kadar fazla ve kaliteli lens seçeneği mevcut. daha eski, daha oturmuş bir sistem. sony'lere kıyasla çok çok daha ucuz. kaybettiğimiz şey ne oluyor peki? sony'de aynasız full frame seçeneği var, micro four thirds'de 2x cropda kalıyorsunuz. iso manyağı iseniz sony sizi daha memnun edecektir. 4k video sadece olympus pen-f modelinde mevcut. hobi olarak yaptığınız bir iş için o kadar para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. canon nikon alıp hamallık yapmaya da gerek yok. eğer yağmurda ya da kar yağarken ya da tozun toprağın içinde fotoğraf/video çekiyorum demiyorsanız gidin olympus em10 ii alın. kit olarak 14-42 mm veriyorlar zaten. yanına da 40-150mm lensini alın. 80-300mm gibi kullanacaksınız. bir de geniş açı için 9mm body cap lensini alabilirsiniz. bu da 18mm gibi çalışacak. çok kafaya takarsanız olympus'un pro serisi lensleri var. fiyatları biraz tuzlu ama onları tercih edebilirsiniz. daha panasonic var. sigma'nın lensleri var. tüm lens alternatiflerine şuradan bakabilirsiniz.

  http://www.hakkiceylan.com/…thirds-objektif-listesi
 • zannedersem kendisinin en buyuk dezavantaji 2x crop olmasi.