şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yine fukara yemegi olarak bazen de biraz una bir miktar su dokulur ve elle ovularak ufak hamur parcalari olusturulur;bu hamur parcaciklari mercimek,salca,fasulye gibi o an evde ne varsa onunla karistirilarak omac corbasina donusturulur.bu durumda "bir tas omac" denebilir..
 • (bkz: papara)
 • bir erkek ismi. garip ama gerçek. isteyene belge de sunabilirim.
 • bayat ekmekler parçalanır ya da kesilir. peynir, domates, taze soğan, sarımsak, maydanoz, yeşil biber, salça, pul biber (karabiber, kimyon) ve zeytinyağı ile yoğurulur, köfte haline getirilir, pişirmeden böylece yenir. miktarlar doğru ayarlandığında öyle güzel olur ki alışkanlık yapar ve omaç için ekmek bayatlatılır. *
 • yufka kırıntıları kurutulur, tereyağı ve biraz suyla kavrulur ve ardından tuz ve yumurta eklenir. yufka ile dürüm yapılarak yenir. çorum yöresine aittir.
 • bolca tereyağ eritilir. içine su falan katılmaz. yumurta kırılır, pişirilir. tereyağ o kadar çok olmalı ki böyle köpürmeli, yumurta neredeyse gözükmemeli. diğer taraftan ise kurutulmuş değil bildiğin yufka ekmek elle parça parça ufaltılır. yufka ekmekten dürüm açılıp içinde parça ekmekle tereyağlı yumurta iyice karıştırılıp dürüm yapılır. böyle dürümün altından tereyağ akar. çok lezzetlidir. çorum yöresine değil yozgat başta olmak üzere bütün iç anadolu'ya aittir.
 • insana fasfakirin ne olduğunu anlatmak için ısmarlayabileceğin çağlar ötesine ait yemek. yemek dediysek ekmek arası ekmek bu. ha aralarında bir fark kaldı. o da içteki ekmeğin dıştakinden daha yağlı olması. asıl sen bir de azıcık peynir bulabilirsen asıl o zaman senden kralı yok.
 • (bkz: oğkmak)
  (bkz: umaç)
 • bilinenin aksine az biraz sıvı ya da kalıp yağ ile de yapılabilen, hatta böyle yapıldığı vakit çok daha iyi olan- kıtır kıtır, yufka ekmekle yapılan bir yiyecek. aynı zamanda da yine yufka ekmeğin içine konularak+domates ile yenmesi yatırım niteliğindeki bir tavsiyedir.
 • genelde omaç olarak bilinen ama yöre yöre övelemeç, övmeç olarak da adlandırılan yemek. çorum'dan antep'e kadar yöre ağzıyla farklı isimler alır.

  yufkadan veya ekmekten yapılır efendim övmeç.
  'uv' kelimesinin eski türkçede ufalamak, küçültmek anlamına geldiğini bilmek işimizi daha da kolaylaştırıyor ismin geliş yerini bilmemiz açısından.
  ufalanan yufka bol tereyağıyla harmanlanır; içine peynir ve yumurta da konur. yöreden yöreye soğan, sarımsak, maydanoz vb. ekleyenler de olabilir. sıcak bir şekilde bereketle tüketilir.

  ayrıca yörede sevilen kişinin güzelliğini anlatmak için "övmeç güzeli" tabiri kullanılır. onlara göre allah, övmeç yerken yaratmıştır bu güzel kulu, yani "allah boş zamanında yaratmış."ın bi değişik versiyonu gibidir.
  şathiyelerle, deyişlerle süslenmiş halk edebiyatının samimi bir iltifatıdır.