şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #8444361)
 • 1985 yılında 13 yaşındayken acı bir şekilde can veren kolombiyalı bir kız. fotoğraflarına, videolarına ulaşmak mümkün internetten. doğrudan link vermeyeceğim çünkü çok acıtıcı olabiliyor bu görüntüler. isteyenler ulaşabilirler zaten.
 • kolombiya'da ve dünyada armero trajedisi olarak bilinen olayın 25.000'den fazla kurbanından biridir. facia yaşanmadan önce armero nüfusunun 28.500 civarı olduğunu da belirtmek gerek.

  13 kasım 1985'teki faciada, 60 saat boyunca su, beton ve diğer cesetler arasında sıkılıp kalmış, yaklaşık 50 küsur kameraman ve fotoğrafçı, bu saatler süresince başında çekim yapmıştır.

  dünya basınında dikkat çekmiştir çünkü omayra yakın zamanda ölecek ve bu gerçeği de bilen 13 yaşındaki bir kız için çok sakin ve cesur davranmıştır. kameralara "annemi çok seviyorum. babamı ve ailemi çok seviyorum. onlara sevdiğimi söyleyin" demiştir. annesi ve küçük kardeşi trajediden sağ kurtulmuştur ama omayra'nın o an babasının yaklaşık 3 gün önce öldüğünden haberi yoktur.

  omayra da 60. saatin sonunda nedeni tam olarak belirlenemese de kangren, hipotermi veya buna benzer bir komplikasyon sonucu ölmüştür.

  omayra sanchez'in bu şekilde ölümü, kevin carter'in the girl and the vulture fotoğrafındaki tepkilerin bir benzerinin oluşmasına neden olmuştur. şu şekilde günlerce ölümü bekleyen kızın başında her gün en az yüzlerce kişi varken, nasıl olup da kimse kurtarmaya kalkışmamıştır? aslen gidenlerin çoğu omayra'ya yardım etmek istemiş ama bunu vinçsiz, pompasız ve ekipmansız başaramamışlardır. özel ekipman şehre, omayra ölmeden birkaç saat önce ulaşmış ancak kızın ömrü ekipmanın kurulmasına yetişememiştir.

  ülkenin o dönemki savunma bakanı da insanların tepkilerini anladığını ama kolombiya'nın ilgili türde ekipmanı olmayan gelişmemiş bir ülke olduğunu ve ellerinden geleni yaptığını belirtmiştir.
 • fournier'in cektigi o fotograf

  kendisinin son anlari: video - bastan uyarayim, cok uzucu goruntuler.
 • kolombiya'da (bkz: nevado del ruiz) yanardağının patlaması sonucu 23 bin insan ile birlikte ölen kız çocuğu.

  son sözleri, in what news do you appear in? i want to say some words, can i? mom if can hear me. i think you do. pray so i can walk and that this people can help me. mom, we love you, my dad, my brother and me, goodbye mother.
 • 13 kasım 1985'de patlayan nevado del ruiz yanardağının lavları ve yıkıntılar arasında kalan, 55 saatlik kurtarma operasyonuna rağmen kangren ve hipotermi nedeniyle ölen küçük kız. yaşadığı korkunç şok ve acıya rağmen sakin kalabilen, ama çaresizlik içinde bakan gözleri insanın kalbini delen küçük kız...

  http://en.wikipedia.org/wiki/omayra_sánchez
 • çocukken son anlarını televizyondan izleyip feci şekilde etkilendiğim çocuk. insan göz göre göre böyle ölebilir mi? ve ölümü bu kadar sakin karşılayabilir mi? dünyanın ne kadar acımısız bir yer olduğunu o zaman anlamıştım. mekanı cennet olsun.
 • henüz 13 yaşındayken trajik bir şekilde ölen çocuk. garip olansa ölümü akıl almayacak bir sükunet ve inançla beklemesi. son görüntülerini izlerken etkilenmemek elde değil.
 • hem fotoğrafı hem de çekilen görüntüleri çok acı verici olan, insanın içini burkan, trajik bir olayla hayata veda eden minik kolombiyalı kız.
 • bogazim dugumlendi.evet dunya acimasiz ve adaletsiz, milyonlarca insan bunun bedelini ödüyor ama keske cocuklara bir sey olmasa.

hesabın var mı? giriş yap