şükela:  tümü | bugün
  • fr. gölge, karanlık, bilinmezlik, karaltı gibi bir çok anlama gelen söz.

bu kavrama rodin'in heykellerinde sıklıkla rastlarız. koyu renkli heykellerine genelde bu ismi vermiştir.

(bkz: la grande ombre)
    (bkz: les trois ombres)
  • ispanyolca adam anlamına gelen hombre kelimesinin okunuşu
  • uclarinda gölge varmis gibi duran saclari tanimlayan kelime.
    saclarin dip boyasinin coktaaaaan gelmis hali gibi duruyor bu stil.
    koyu renk saclara renk acici bir sprey sadece sac uclarina sürerek bu tarz bir gorunum elde edilebilir. rasgele durmasi ve düz bir cizgi halinde bitmemesi / baslamamasi tavsiye edilir. yoksa 2010 yili sac modasi degil felaket olur.
  • 2012 yilinda hala moda olan. hatta türkiye de yeni yeni görmeye basladigim sac modasi.
    ben fazla kalin ve siyah saclarimda hala yapmaya cesaret edemedim o ayri konu.
  • 2013 yılında hala moda olan. yurtdışında*; özellikle küllü renkte saçlarda bu "uçlara doğru birkaç ton birden açılma"* modasını bolca görebilirsiniz.

tabii asıl yazılışı: "ombré".*
  • 563 yildir, sacimda renk degisikligine korkudan bir turlu gidemeyen ben, kuaforumun iknasiyla sacima ilk olarak ombre yaptirdim ve asiri memnun kaldim. ekim ayindan beri sacimda. ozellikle; hadi bi degisiklik yapayim, ama birden kokten degisiklik olmasin diyen benim gibi korkaklar icin mukemmel bir secim bu. hem sac boyaliymis da sonradan akmis gibi durmuyor, hem de saca kesinlikle hareket getiriyor, sizi cesaretlendiriyor. fakat bunun icin uzun sac sart.

amerika'da ombre deyince ilk akla gelen isim khloe kardashian, kuaforumle, sac tipimin de ortusmesinden dolayi, biz boyle biseyde karar kildik.

fakat kuafor gercekten cok onemli bu hususta, cikista iki renkli sac yaptirmis gibi olmamak gerekiyor, ustu koyu kahverengi, ortadan itibaren tamamen sari degil, bunun olayi.
  • renk geçişi esasına dayanan saç stili. evde yapmak için bir yapım videosu. bakmayın böyle dediğime ben yapamadım. gölge atalım, röfle yapalım diyen kuaförlere de güven olmuyor.
  • (bkz: sombre)
  • bu uygulamada saçlar diplerden itibaren boyanmadığından hatanın telafisini daha kolay. hani en kötü ihtimalle kestirebiliyorsunuz. koyu kestane kızıl saçımın bir tutamına bakır ombre denemesi yaptım hadi geçtim 1 tonu, 0.25 ton bile açılmadı. önümüzdeki hafta tüm kutuyu uygulamayı planlıyorum. bakalım kahramanımız ne tür sürprizlerle karşılaşacak. eğer hiçbir değişiklik olmaz ise bu sefer sarılardan almayı planlıyorum.

deneme edit:

öncelikle şunu söyleyeyim, saçlarınız kısaysa veya uzun ama ince telliyse ki benim ki bayağı uzun, bir kutu loreal fazla geliyor. şimdiki aklım olsa paketin yarısını uygulardım. geri kalan yarısını da ne bileyim bir ton daha açmak istiyorsam birkaç ay sonra yeniden uygulamak için saklardım veya denemek isteyen bir arkadaşa hibe etmek için kenara ayırırdım.

şimdi gelelim sonuçlara..

koyu kahverengi kızıl saçlara uyguladım bunu.1 tona yakın bir açılma oldu ama efendime söyleyeyim ne bir bakırlık ne bir iki renklilik filan eser yok. çok dikkatli bakmayan kişiler gün ışında dahi bu minimal açılmayı fark edemez. aynen söylediği gibi 35 dakika heyecanla beklemiş olmama rağmen, sonunda yaşadığım aslında beklenen hüsran üzücü oldu ama yıldırmadı. şu an saçlarıma zarar gelir diye endişelendiğimden açık sarı tonlarını almıyorum ama 1-2 ay sonra sarılardan almayı planlıyorum. altı kızıl olduğundan bekleme aşamasında açılmayı istediğim oranda yakaladığım an saçı yıkayarak bakırlığı yakalayabilirim diye umuyorum. saçları işlemli olan koyu renkler bakırla kırmızıdan bir fayda görebilir mi bilemem. resimlerde görülen esmer hatunların herhalde saçlarında daha önce boya yoktu ki, beklenen oranda açılma oldu.(gerçi bence onlar fotoş ya neyse) satıcı kız da kumral boyalı saçlarına sarı renklerden biriyle deneme yapmıştı. onunkini bildiğimiz sarı haline getirmişti. belki de olay alt katmanla boya olmasıyla ilgili değildir bilemiyorum.

bu boyanın içinde açıcı olduğundan filan herhalde, "aman gözünü seveyim 35 dakikayı geçirme" ve "test yapmadan kullanma sakın" şeklinde ürkütücü uyarılar var. daha önce açıcı nitelikte boya kullanmadığımdan bilmiyorum ancak, içinden çıkan siyah renkteki koruyucu eldivenlerin de bu amaca yönelik koruyucu nitelikte olduğunu düşünüyorum.
  • bu sene bildiğiniz moda olan akım. saçlarda, tırnaklarda hatta dudaklarda bile kullanılıyor. gölge demek haksızlık olur çünkü açık renkler aralara atılmış gibi değil de bildiğiniz yumuşak geçişlerle açıktan koyuya ya da koyudan açığa gidecek şekilde yer alıyor kullanılan yerde.

ombre saçlara örnek

ombre tırnaklara örnek

ombre dudaklara örnek