şükela:  tümü | bugün
 • osman müftüoğlu'nun 6 şubat 2018 tarihli köşe yazısında yer verilen bilimsel çalışmanın sonucudur.

  belki de toplumumuzda psikiyatrik hastalıkların yaygın olarak görülmesinin ve kadına şiddetin yüksek seyretmesinin sebebi budur.

  kim bilir ?

  --- spoiler ---

  omega-3 takviyesinin depresyondan koruduğu, çökkün, melankolik ruh halini iyileştirdiği, dikkat dağınıklığını azaltıp unutkanlık sorunuyla mücadeleye destek olabildiği zaten biliniyordu ama saldırganlık eğilimini azaltması son derece şaşırtıcı oldu.

  bu yeni bir çalışma. araştırmacılar, yaşları 18-45 arasında değişen 194 katılımcıya 6 hafta boyunca 638 mg dha ve 772 mg epa takviyesi vermişler.

  bu çift yönlü randomize çalışmada diğer gruba ise plasebo olarak hindistancevizi yağı verilmiş. 6 haftanın sonunda omega-3 takviyesi yapılan gruptaki kişilerde agresiflikte anlamlı derece azalma bulunmuş.

  sorum şu: son yıllarda giderek artan saldırganlık eğilimimizin arkasında omega-3 eksikliği de yatıyor olabilir mi?

  --- spoiler ---

  kaynak

  edit : trabzon ve rize insanı hiç de deniz mahsülü ve balık ağırlıklı beslenmiyor. ortalama bir egeli, karadeniz insanından çok daha fazla oranda deniz mahsülü ve balık tüketiyordur.

  bu bölgelere gidenler bilir yani.
 • eğer öyleyse bol miktarda omega 3 içeren hamsiyi yemeyi hiç bir öğününde ihmal etmeyen karadeniz insanı(hepsi değil tabiki) neden bu kadar agresif ve saldırgan? diye sormadan edemiyor insan.
 • bu araştırmaya göre vikingler pek balık yemiyordu anlaşılan.

  (bkz: viking)
 • tek başına bir anlamı olmadığı karadeniz örneğinden belli olan önerme.

  önce ekonomik şartları ve kültürel hayatı düzeltmeli ki ondan sonra bu gibi etkenler yardımcı olabilsin.
 • belki plasebo olarak verilen hindistan cevizi yağı agresiflik yapıyordur böyle de düşünmek gerekir.