şükela:  tümü | bugün
 • alpha male'in tam zıddı, "ezik" ve "loser" şeklinde tanımlanan bireylerin bulunduğu kategori.

  şarkının ise adı bu değildir. (bkz: omega man)
 • hayvan popülasyonlarındaki çiftleşme için tercih edilebilecek en son erkek bireyin sıfatı. çiftleşme dışındaki ödül ayarındaki şeylerde de (yemek yemek, su içmek vs.) genelde en son sıraya sahip oluyorlarmış galiba.

  insanlarda da geyik maksatlı kullanılan bir sözcük tabii.
 • hayvanlar aleminde geçerliliği olan etolojik kavramlardan biridir..
  insanlarda; evimin erkeği olsun, gözü dışarda olmasın deye kadınların yöneldikleri herifler bu kategoridendir. alıcısı bulunur yani.
 • kuş sevici için leylek'tir.
 • (bkz: otçul erkek)*
 • (bkz: efendi erkek)
 • yanlış bir bilgiye göre omega erkek alfa erkeğinin tam zıddı ve ezik tip olarak bilinir. lakin ki öyle değildir. bu bilgi nereden yayılmış anlayamıyorum tam.
  alfa'nın tersi, yani ezik takılan erkek beta'dır.

  alfa erkeğinin bilinen tanımı aşağı yukarı şöyle: lider ruhlu, domine edici enerjiye sahip, hızlı tepki vermeyen, hükmedici tavra sahip bir erkektir. bunun yanı sıra ahlaklı bir duruş ve mert bir yapısı vardır. fakat alfa'larla çok haşır neşir olan hanım ablalar çok iyi bilir ki bu zatlar, kimseye eyvallahı yokmuş tavrındadırlar ve onları takip eden gözlere muhtaç figürlerdir. yalnız başlarına takılamazlar. "alfalığımı hissetmem için bana bir sürü lazım ki güdüp liderliğimi kanıtlayayım" hissindedirler. yani kısacası aslında piç'in tam karşılığıdır.

  fakat omega erkek, alfa'dan farklı olarak şöyle özellikler gösterir:
  - cool tavırlarını suskunluk, az konuşma vs. gibi biçimlerle oluşturmazlar. omega'lar meselenin özüne inme güdüsüne sahiptir. gerektiği zaman can hıraş bir konuşma sergilerken, kimi zaman da sadece sevimli gülümsemelerle ortamın enerjisini dengelerler.
  - genellikle işini iyi yapan ve bununla ilgili övgüleri de gülümseme ve karşı tarafı da onore edecek tavırları eşliğinde kabul ederler. örnekleyelim: bir ortamdasınız, kalabalık bir arkadaş grubu var. alfa male herkesin ilgisini kendine çekerken, omega dengeli bir neşenin ve ortamın genel havasının tadını çıkarır. alfa ise suskunluğu ve yahut cazibesiyle ortamın en ilgi çekeni oluverir. dolayısıyla alfa o ortamı bir fırsat olarak görürken, omega ise anda kalarak ambiyansın tadını çıkarır. yani sonuç odaklı değildir.
  - alfa, lokomotif görevi görüp ortamın enerjisini sağlarken, omega direksiyonu tutan adamdır. akil bir tavrı vardır.
  - alfa, insanları kendi haline bırakırken, omega bunu yapmaz. destekleyicidir. insanların esprilerine -eğer komik buluyorsa tabii- gerçekten ve içten gülerler. alfa ise ince bir gülümsemeyle yetinebilir.
  - omega ve alfanın benzerlikleri de vardır elbette. ikisi de ittirmezler hiçbir şeyi. zorlamazlar. oluşuna bırakırlar. genellikle de iyi anlaşırlar zaten.

  dikkat edenler farketmiştir. bu yazıda da sanki alfayı anlattık di mi. halbuki konu omega. işte alfanın böyle bir etkisi vardır. devamlı odak olur. ama size ulaşan bu yazıyı omega yazar. çaktınız mı mevzuyu?
  birbirlerini destekleyici yanları da buradan gelir. alfa enerjiyi sağlar, omega mevzuyu yürütür. iyi arkadaş olurlar yani. tabii ki bu durum olgun bir alfa ve olgun bir omega için geçerli. karakterini oturtamamış, kompleksli adamlara uymaz.

  şimdi de ünlülerden örnek verelim de mevzu tam anlaşılsın:
  dünyadan,
  alfa---> robert downey jr.
  alfa/omega --->will smith
  omega --> benedict cumberbatch
  alfa---> johnny depp
  alfa---> ryan gosling
  tam bir omega ---> matt damon
  alfa ---> george clooney
  omega ---> russell crowe
  tam bir alfa ---> christian bale
  tam bir omega ---> hugh jackman
  alfaların şahı ---> dwayne 'the rock' johnson

  türkiyeden,
  alfa ---> nejat işler (özellikle kaybedenler kulübü kaan çaydamlı rolünde iyi örnekler. kaan'ın kendisi değil rolü.)
  omega ---> yiğit özşener (yine kaybedenler kulübü 'nde mete rolü ile iyi örnektir. mete'nin kendisi değil rolü.)
  alfa ---> kıvanç tatlıtuğ
  omega ---> engin akyürek
  omega ---> mert fırat
  alfa ---> rte (evet aynen. kk ise kesin beta. eheh.)
  tam bir omega ---> selo (nokta atışıdır.)
  alfa/omega --->mehmet günsür

  neyse böyle işte. yazmaktan sıkıldım lan bitiriyorum.
 • alfa, beta, omega... bunlar hayvanlar aleminde olan şeyler. siz hayvan mısınız? şempanze misiniz?

  "alfa, insanları kendi haline bırakırken, omega bunu yapmaz. destekleyicidir. insanların esprilerine -eğer komik buluyorsa tabii- gerçekten ve içten gülerler. alfa ise ince bir gülümsemeyle yetinebilir"

  götten sallamanın çok güzel bir örneği olmuş tebrikler.
 • (bkz: eşek siken)