şükela:  tümü | bugün
 • ilhan selçuk'un deyimiyle; "ümmet dilinden ulus diline geçişin kahramanlarından" biri.

  5 nisan 1898 gaziantep doğumlu. 1919 yılında istanbul'da tıbbiye eğitimini sürdürürken, milli mücadele'ye katılmak için anadolu'ya geçti. gaziantep direnişine katıldı (antep-fransız savaşı). cumhuriyet'in kuruluşundan sonra öğretmenlik yaptı. hukuk öğrenimi gördü, savcılık, avukatlık ve baro başkanlığı yaptı (1928-1935). 1932 yılında halkevleri kurulduğunda başkanlığına seçildi. cumhuriyet halk fırkası'ndan gaziantep milletvekili olarak 1935-1950 yılları arasında görev yaptı.

  türk dil kurumu'nda (bkz: tdk) derleme ve tarama kolu başkanlığı ve genel yazmanlık, genel sekreterlik yaptı. tdk'nın kapatılmasından sonra ana yazım kılavuzu'nu hazırladı. 30 ekim 1993 yılında sabah 06'da kalp yetmezliğinden ankara'daki evinde öldü. arapça, farsça, ingilizce ve fransızca biliyordu. resim yapmayı severdi. çocukları: süreyya, süha, suat ve esin.

  bazı eserleri: atasözleri ve deyimler sözlüğü (3 cilt), ana yazım kılavuzu, dil devriminin 40 yılı, özleştirme durdurulamaz, gelişen ve özleşen dilimiz, dil gerçeği, dil yanlışları. ayrıca gaziantep ile ilgili 18 kitabı vardır ("gaziantep ağzı" gibi).
 • suser olmayan bir sözlük yazarı. çeşit çeşit sözlüğün altındaki imzadır kendileri.
 • adam yayınları tarafından çıkarılan, ana yazım kılavuzu'nu hazırlayan ekibe öncülük ve başkanlık etmiş harika insan.

  türk dil kurumu 1985'te köklü değişikliklere uğradıktan sonra önceki yazım kılavuzlarında pekçok değişiklikler yaparak "imla kılavuzu"nu çıkarmış, o dönemde bu değişiklikler tepki çekmiş, ve bu tepkinin bir sonucu olarak da farklı görüşleri yansıtan farklı yazım kılavuzları ortaya çıkmıştır. bunlardan en önemlisi aksoy'un ana yazım kılavuzudur. türkçe'nin yazım kurallarını en akla yakın şekilde belirleyen, son derece güncel ve başarılı bir çalışmadır. tdk'nın ortaya attığı bir takım kuralları benimsemez. alternatif kural ve çözümler sunar. çeviri yapan, yazı yazan ve bu işi düzgün yapmak isteyen her insanın başucu kitaplarından biridir.
 • türkçe bir hayat adlı kendi yaşamını anlatan kitabı temmuz 1999'da ykyden çıkmıştır.
 • özleştirme durdurulamaz.
  diyen kişidir kendisi.
 • öğretmenlik, savcılık, avukatlık, milletvekiliği gibi her işi yapmış olmasına rağmen, türk dil kurumunda çalışmış olan müteveffa zat-ı muhterem.
 • her evde kendisinin yazdigi dana gibi atasözleri & deyimler sözlügü bulunan maddi durumunu cok merak ettigim kisi.
 • atasözleri ve deyimler sözlüğü kitabında şöyle bir arap atasözü eklemekte hiç bir sakınca görmemiştir.

  s.400, 2080.“on beşinde kız, ya erde gerek ya yerde. kız onbeş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. evlendirilmezse anneyi babayı güç durumda bırakacak üzücü olaylar çıkabilir. böyle olacağına kızın evlendirilmesi daha iyidir.”
 • bugunlerde yerden yere vurulan kiymetli yazar. neymis efendim 15lik kizlarin evlenmesini savunan bir soz yazmis. yahu bu adam kafasindan mi uydurmus da yazmis bu sozu? ya da sozun anlamini degistirerek, kendi gerici fikrini yansitarak falan mi yazmis?? ne alakasi var, cumlenin okunur okunmaz anlasildigi ifade ne ise onu yazmis ve soylenmedik ne akp yalakaligi, ne gericiligi, ne cocuklarin beynini yikama amaci kalmis. hakikaten cok gerizekali bir milletiz.

  bir de tutmus, o zaman bu sekilde yazarak aciklamasaydi falan diyorlar. hadi o zaman kizini dovmeyen dizini dover , sirtindan sopayi karnindan sipayi eksik etmiceksin gibi milyon tane atasozunu de cikarip atalim atasozlerimizden, ya da kendimizce yumusatarak aciklayalim kafasi hicbir seye basmadigi halde hemen her seyden gaza gelen insanciklar?

hesabın var mı? giriş yap