şükela:  tümü | bugün
 • bugunlerde yerden yere vurulan kiymetli yazar. neymis efendim 15lik kizlarin evlenmesini savunan bir soz yazmis. yahu bu adam kafasindan mi uydurmus da yazmis bu sozu? ya da sozun anlamini degistirerek, kendi gerici fikrini yansitarak falan mi yazmis?? ne alakasi var, cumlenin okunur okunmaz anlasildigi ifade ne ise onu yazmis ve soylenmedik ne akp yalakaligi, ne gericiligi, ne cocuklarin beynini yikama amaci kalmis. hakikaten cok gerizekali bir milletiz.

  bir de tutmus, o zaman bu sekilde yazarak aciklamasaydi falan diyorlar. hadi o zaman kizini dovmeyen dizini dover , sirtindan sopayi karnindan sipayi eksik etmiceksin gibi milyon tane atasozunu de cikarip atalim atasozlerimizden, ya da kendimizce yumusatarak aciklayalim kafasi hicbir seye basmadigi halde hemen her seyden gaza gelen insanciklar?
 • sanki bu günleri görüp atasözleri ve deyimler sözlüğündeki ön sözünde şunları söylemeye ihtiyaç duymuştur: “bilimde ayıp ve utanma olmaz. bunları kitaplara geçirmemek bilim dışı davranıştır. dil gerçeği gizlenmemelidir.”
 • ömer asım aksoy, türkçeye büyük hizmette bulunmuş kıymetli bir insandır. bahsedilen bu sözlük, kendimi bildim bileli kullandığım bir eser. kaldı ki sözlük de 1965 yılından beri varmış. yeni okudunuz mübarekler? adamın suçu nesnel olmak mı? bir atasözü açıklamasından ölmüş kıymetli bir türkçe sevdalısını linç etmek çok büyük bir saçmalıktır. ha linç edeceksek buyrun atalarımızı linç edelim. işe 15 yaşında bir kızın amca demesine hayıflanan karacaoğlan'dan başlayalım.

  başımızdakiler, türlü yobazlık örneklerini tepemize sağanak halinde yağdırırken 1965 yılında ilk baskısını yapan bir kitabı ve yazarını hedef göstermek en hafif tabiriyle ahmaklıktır. liselerde evlenmek serbest bırakıldı, siz neyi tartışıyorsunuz?
 • ilhan selçuk'un deyimiyle; "ümmet dilinden ulus diline geçişin kahramanlarından" biri.

  5 nisan 1898 gaziantep doğumlu. 1919 yılında istanbul'da tıbbiye eğitimini sürdürürken, milli mücadele'ye katılmak için anadolu'ya geçti. gaziantep direnişine katıldı (antep-fransız savaşı). cumhuriyet'in kuruluşundan sonra öğretmenlik yaptı. hukuk öğrenimi gördü, savcılık, avukatlık ve baro başkanlığı yaptı (1928-1935). 1932 yılında halkevleri kurulduğunda başkanlığına seçildi. cumhuriyet halk fırkası'ndan gaziantep milletvekili olarak 1935-1950 yılları arasında görev yaptı.

  türk dil kurumu'nda (bkz: tdk) derleme ve tarama kolu başkanlığı ve genel yazmanlık, genel sekreterlik yaptı. tdk'nın kapatılmasından sonra ana yazım kılavuzu'nu hazırladı. 30 ekim 1993 yılında sabah 06'da kalp yetmezliğinden ankara'daki evinde öldü. arapça, farsça, ingilizce ve fransızca biliyordu. resim yapmayı severdi. çocukları: süreyya, süha, suat ve esin.

  bazı eserleri: atasözleri ve deyimler sözlüğü (3 cilt), ana yazım kılavuzu, dil devriminin 40 yılı, özleştirme durdurulamaz, gelişen ve özleşen dilimiz, dil gerçeği, dil yanlışları. ayrıca gaziantep ile ilgili 18 kitabı vardır ("gaziantep ağzı" gibi).
 • suser olmayan bir sözlük yazarı. çeşit çeşit sözlüğün altındaki imzadır kendileri.
 • özleştirme durdurulamaz.
  diyen kişidir kendisi.
 • her evde kendisinin yazdigi dana gibi atasözleri & deyimler sözlügü bulunan maddi durumunu cok merak ettigim kisi.
 • gaziantepli bir dil sevdalısı. öğretmen, avukat, milletvekili. 1993'te ölmüş, 1995'ten bu yana adına ödüller verilmektedir. (bkz: ömer asım aksoy ödülü)
 • bugün 122 yaşına basan dil bilimcimiz.
 • hazırladığı sözlüklerle alnından öpülesi dilci kişi.