şükela:  tümü | bugün
 • tıp fakültesi öğrencisi olan bu kardeşimiz, çoğu yerde bas bas bağıran diyanetçilerin aksine, kendi halinde, sadece rakamlardan çıkarttığı sonuçları yazmıştır*. okuyup, "aa adam haklı" diyip dememek bizim elimizdedir tabii.
 • bahsedilen 500 < f(x) < 2015 fonksiyonunu da olu$turmak icin en guzel yontem 4 rakamin birler basamagini yanyana getirmektir ki arkada$ da bunu kullaniyor.. bazi yerlerde "19015" cikiyor onu "1915" kabul ediyor.. neye gore kime gore.. kendisi olsaydi $oyle aciklayacakti:

  - bakin, benim herhangi bir iddiam yok.. ben simetri teknigini kullaniyorum ki zaten kuranda da bu teknikten bolca bahsediyor aciklamali ornekler var.. ben sadece boyle bir $ifre buldum ve bu gercek, dogru.. yani dogrulugu kesin.. $uphesi yok.. ama kuran'in $ifresini cozdum de demiyorum bakin.. burdan yanli$ anla$ilmasin insanlar yanli$ anlayacaklar.. bunu da istemiyorum..

  mantikli bir tarih cikma ihtimali 10 binde bir demi$.. oysa ki kafamiza gore sifirlari atabildigimize gore ve makul tarih araligimiz 1500 yillik olduguna gore (nasilsa icinden herhangi birinden tutacak bi$iiler cikiyor) aslinda sadece 10'da 1 hatta daha yuksek bir ihtimal.

  mesela ek$i sozluk'te "simetri teknigi"ni uygulayalim:

  ay ba$ligi: mucizelere kolayca da ula$mak mumkun.. mesela (bkz: ay/24) (ki 24 bildiginiz uzere ayin kendi etrafinda ve dunyanin etrafinda dolanim suresidir dolayisiyla "ay"'in kendi yilini temsil eder).. ay/24'te yilin aylarini anlatiyor..

  ama biz tabi bunlarla degil somut gerceklerle ilgileniyoruz.. dolayisiyla teknigi uygulamaya geciyorum..

  $imdi oncelikle entry'de anahtar olarak kullanilacak bilgileri aliyoruz.. "ay" ba$liginin sozlukte acilma sirasi (nuzul) 1423.. ilk girilen entry numarasi 9619... icindeki toplam entry sayisi 51...

  51, 1423 ve 9619'u yan yana yaziyoruz.. ikisinin ortasini buluyoruz:

  9619-1423 = 9568
  9568 / 2 = 4784

  $imdi orta noktamizi bulduk: 4784

  yanyana yaziyoruz

  51, 1423, 4784, 9619

  birler basamaklarini yanyana getirdigimizde:

  1349 rakamini elde ediyoruz..

  bu sihirli rakamimiz besbelli ki bir yili temsil ediyor.. ama 1349 "hicri" bir yil gibi durdugundan miladi yila ceviriyoruz ve 1930 yilini elde ediyoruz..

  ve ek$i sozluk bize "ay" ba$ligindan tamamen simetrik bir $ekilde "reaching for the moon" filminin yapim yilini donduruyor..

  tabi bu formul ba$lik icindeki entry sayisina bagli oldugundan sozlugun mucizeleri de kuran gibi sabit olmaktan ziyade her gun degi$ebilmekte yeni mucizelere kapi acabilmekte, bulmaca cozenler icin daha dinamik bir ortam sunabilmektedir..
 • pi'yi izleyip gaza gelen abimiz.
 • yaptığı çalışmaya inanması, samimiyeti, mütevaziliği ile iyi niyetli olduğuna inandığım şahıs.
 • hulki cevizoğlu ile girdiği saniyesneyni tartışmasında "kuran ı ve arapçayı bilen izleyiciler şu an bizi izliyorlarsa halimize çok gülüyorlardır" sözünde sonuna kadar haklı olan insan..

  ayrıca bu tartışma sonucu hulki cevizoğlunun da bilmeden ve anlamak istemeden iddiada bulunduğu ortaya çıkmıştır.
 • (bkz: ebced hesabi)
 • sonradan yaratilmis bazi kurallari ya da rakamlari bunlar kuranda var ve su anlamlara geliyor diye ortaya cikan sifreci zat.*
 • eski kız arkadaşımın okuduğunu öğrendiğimde yıkılmama sebep olan, saçma işler topluluğu üzerine kitap yazmasını beklediğim şahıs.
 • tutarsız yöntemleri ilk bakışta dikkat çeken cahil-cesur izlenimi veren iyi niyetli genç arkadaşımız... kuran ile bu kadar oynamak pek hoş değil. alırsın okursun, anlayana onun şifresiz mesajı da yeter...

hesabın var mı? giriş yap