şükela:  tümü | bugün
 • sudan'in 6. cumhurbaskani. digerleri ise sunlardir:

  1- ismail al-azhari
  2- ibrahim aboud
  3- gaafar mohamad numeiry
  4- abdulrahman siwar al-dhab
  5- ahmed ali al-mirghani

  (bkz: sudan cumhurbaskani)
 • adı sevgili türkçemizde ömer hasan el-beşir şeklide yazılması gereken şahıstır.
  (bkz: ömer hasan el-beşir).

  edit: sanırım ilk hali omar bashir falan gibiydi.
 • sudan'da 1989 senesinde yapılan askeri darbenin lideri.. daha sonra halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmiştir ve bu tarihten beri diktası devam etmektedir.
 • türkiye ziyareti ile ilgili olarak uluslararasi ceza mahkemesi koalisyonu uyelerinin basın açıklaması:

  "bm raporlarina gore, sudan’in batisinda yer alan darfur bolgesinde 2003 yilindan beri, hukumet destekli milis gucu cancavit'ler ve kabileler arasinda cikan catismalarda yuzbinden fazla sivil oldurulmus, iskence gormus, tecavuze ugramis ve milyonlarca insan zorla yerinden edilmis durumdadir.

  sudan, uluslararasi ceza mahkemesi (ucm) kurucu statusu olan roma statusu’ne taraf olmamasina ragmen; darfur hakkinda, bm guvenlik konseyi’nin 2005 yilinda verdigi bir kararla ucm’de sorusturma baslatilmistir. 20 ay devam eden sorusturmanin ardindan mayis 2007’de ahmed muhammed harun (sudan eski icisleri bakani) ve ali muhammed ali abdal rahman (ali kushayb olarak da bilinen cancavit lideri) hakkinda ucm tarafindan tutuklama karari cikarilmistir. tutuklama kararlari, agustos 2003 ve mart 2004 tarihleri arasinda sudan silahli gucleri ve cancavitler tarafindan gerceklestirilen saldirilarda bati darfur’daki kodoom, bindisi, mukjar ve arawala kasabalari ve cevresinde islenen ve 1000 kisinin olumuyle neticelenmis suclarla ilgilidir. tutuklama kararlari bugune kadar infaz edilememistir. sudan hukumetinin ucm kararina uymayacagini ve ucm ile isbirligi yapmayacagini aciklamasi karsisinda, ucm savcisi bu konudaki raporunu ve sikayetini aralik 2007’de bm guvenlik konseyi’ne sunmustur.

  hakkinda tutuklama karari cikarilan ahmed harun tutuklanmadigi gibi, halen sudan’da “insani isler bakani” olarak gorev yapmaya devam etmektedir. sudan hukumetinin tutuklama kararlarini uygulamayacagini aciklamasi ve ucm ile isbirligi yapmaya yanasmamasi; dunyada soykirim, insanliga karsi suc ve savas suclarinin onlenmesi, bu agir suclarin faillerinin cezasiz kalmamasi konusunda yurutulen cabalar onunde cok ciddi bir engeldir.

  uluslararasi ceza mahkemesi koalisyonu olarak, darfur’da yillardir devam eden ve on binlerce insanin en temel hakki olan yasama hakkini elinden alan bu trajedinin son bulmasini istiyoruz. uluslararasi toplantilarda her firsatta darfur sorununu dile getiren sayin basbakan’in ve sayin cumhurbaskani’nin, tutuklama kararlarini yerine getirip, hakkinda tutuklama karari cikarilan kisileri ucm’ye teslim etmesi konusunda sudan devlet baskani’na ve sudan hukumeti’ne gerekli telkin ve tavsiyelerde bulunulmasini talep ediyoruz. bu vesileyle , darfur bolgesinde yasanan insanlik dramiyla ilgili olarak kamuoyu ve basin tarafindan gerekli hassasiyetin gosterilmesini umit ediyoruz."*

  * http://www.ucmk.org.tr/
 • darfur krizinin sona ermesi için elinden geleni yapması gereken devlet adamı.
  (bkz: #12098537)
 • bu ülkeye gelmesi fena halde damarima dokunan devlet başkanı(!).
 • ülkesinde şeriat ilan etti ve daha önemlisi ülkesinin parasını ona buna yedirecek gücü var, gerisi (350 bin kişinin ölümüne sebep olması) teferruat . başımızın üstünde yeri olma mı şimdi bu adamın. sevimli şey seni... gene bekleriz.
 • yakın bir zamanda gazetelerde "sudan devrik lideri" olarak görmek istediğim kişi. gittim gördüm, adamı sevmiyolar ama korkuyorlar.
  türkiye'ye gelmesi başlıbaşına bir skandal zaten, üstüne bir de kendisi ve heyetinin burda yaptıkları fena halde canımı sıkıyor.