şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi dinler tarihi profesörü olmakla birlikte dünyanın da yaşayan en büyük dinler tarihi profesörlerinden biri olan mümtaz şahsiyet. ekşi sözlükte kendisi hakkında entry girilmemiş olması bir hayli garip. uzmanlık alanı museviliktir ve bu dini musevilerden daha iyi bilir. fransa'da epey yaşamışlığı vardır ve ingilizce ve arapça'nın yanında fransızcası da iyidir.* son derece sakin bir mizacı olmasına rağmen derslerinde kendinizi bir böcek gibi hissedersiniz. hiç olmadık zamanlarda alelade bir soru sorabilir, aslında onu adınız gibi biliyorsunuzdur fakat asla cevap veremezsiniz. doğruluğundan yüzde yüz emin olduğunuz mevzularda o soru soruş tarzından mütevellit "acaba?" deyip kafanızı eğersiniz. bilgisiyle sizi ezen hocalardandır anlayacağınız, hafif ukaladır da aynı zamanda. fakat çok yakışıyor kendisine ukalalık, tanıyıp da sevmeyeni tanımadım. ders dışında ziyaret ettiğinizde ise pamuk dedeye dönüşür, o ukalalık bir anda tevazuya evrilir. velhasıl az önce bir makalesine rastlayınca kendisini çok özlediğimi fark ettim ve yazmak istedim. yakın zamanda ziyaretine gitmeyi çok isterim.*
 • 1950 bilecik doğumlu akademisyen. sadece türkiye'de değil dünya çapında yahudi tarihini en iyi bilenlerden biri. dinler tarihi hocası. tevrat ve kur'an ayetleri ışığında tüm yahudilik tarihini (aslında biraz da tektanrıcılık tarihini) tane tane anlatır. muzip bir hali var gibidir ama nedense ilgi alanının ciddiyetinden midir bilinmez her espri girişiminden sonra konuşması kesilir, devam etmesi için illa bir iki saniyelik boşluk oluşur. hasılı kendi kendini baltalar. ama yapsındır, başarılı veya başarısız... espri iyidir, girişimi de iyidir.
 • marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde dinler tarihi alanında profesör.

  tv programlarında yahudi ve hristiyanlık tarihini kutsal kitaplar ışığında tane tane, sakin ama kendini dinleten üslup ile anlatan bir araştırmacı.
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=g4v9ysve4ju)
 • dinler tarihi uzmanı.
  ben böyle minnoş, böyle tontiş, böyle davuuudi sesli hoca görmedim yaa.
  arada bir açıyorum youtube'dan, tam yahudi tarihini çözücem, bir uyku geliyor.
  sesinde anestezik etki var.
 • türkiyenin açık ara en iyi dinler tarihi hocası. tane tane çok güzel anlatımı var. eski ahit ve yeni ahite çok hakim, hepsini kuran ile kıyaslar. iyi bir kuran müslümanıdır.
  çok konuşmasıyla meşhur caner taslaman hoca bile, ben hocamın yanında fazla konuşmak istemiyorum o çok güzel anlatıyor, diye kendisini sayar.

  böyle değerli hocalarımızı tv programlarında daha çok görmek istiyoruz.
 • trt de gündem ötesi adlı program da gördüğüm, pelin çift 'in iki konuğun dan biri olan zat. diğer konuğu saymıyorum bile.

  akademik ihtisasını yahudilik ve yahudi kutsal kitabı üstüne yapan ömer faruk harman hoca, bu konular üstüne ülkemizde yeri tartışılmaz bir otoritedir. bazı öğrencilerine göre müslümanlar arasındaki hafızlık geleneğini yahudiler arasında da yaygınlaştırmak amacıyla; bazı öğrencilerine göre sırf hava atmak, kız tavlamak için tevrat’ı ezberlemeye kalkışmıştır. onu dinlerken bilginin insana nasıl artistik bir özellik kattığını görebilirsiniz.

  derslerine katılan öğrenciler çıldırtıcı sükûneti ve dingin tavrına karşı ukalalık yapmaya korkarlar. olur da bir çaylak bu hatayı yaparsa, diğerleri, tane tane dökülen kelimelerin nasıl varyosa dönüşebileceğini; gayet efendi cümlelerin bir insanı nasıl rezil rüsva edebileceğini keyifle izlerler.
 • yahudiler, tanrı'yı kıyamete zorluyorlar, dedi. ardından da:

  netanyahu, "kudüs kur'an'da geçmiyor. oysa tevrat'ta 800 defa geçiyor." sözlerini zikrettikten sonra: "kudüs kelimesi tevrat'ta geçmiyor, tevrat dışındaki nevi'im ve ketuvim bölümlerinde geçiyor." dedi.

  zaten müslümanların tevrat (tora) dediği kitap yahudilerin kutsal kitabı olan tanah'ın 39 bölümünün ilk beş bölümünü oluşturan kısımları değil mi? profesör bunu bilmiyor olamaz. bu işler bu kadar basit olmamalı, bilim adamları tribünlere oynamamalı.
 • an itibariyle habertük kanalında hz ibrahim'in ayak izlerini anlatıyor.