*

şükela:  tümü | bugün
 • 14.06.178-23.07.1981 tarihleri arasında belçika'da eroin kaçakçılığı suçundan hapis yatan türk.
 • cesitli kaynaklarda omer lutfu topal olarak gecen mutevvefa kral. hangisi dogru bilemiyorum bi harf icin kimseyi kiramam, ama omer agabey yasasaydi kafamizi bile kirardi.
 • diğer çocukları elif lütfiye topal ve murat topal'dır.
 • 28.7.1996 tarihinde saat 23.30 sıralarında istanbul sarıyer ilçesi, tazeceviz sokakta, içerisinde bulunduğu 34 btg 96 plakalı otomobilinde otomatik silahlarla* taranarak öldürülmüştür.
 • türkiye, azerbaycan, kıbırıs ve türkmenistan'da yer alan emperyal casinoları'nın sahibiydi. lakabı sansar'dı.
 • kumarhaneler kralı diye tanınan işadamı. 1942 yılında malatya'da doğdu, 1996 yılında istanbul'da öldürüldü.

  1962-1971 senelerinde tehdit yoluyla bono imzalatmak, bıçaklama, yaralama, darp, adam öldürme suçlarından birçok kere istanbul emniyet müdürlüğü’nde gözaltına alındı. 20 haziran 1978 tarihinde belçika’nın anvers şehrinde 6 kilogram eroinle yakalandığında üzerinde gaziantep valiliği’nce verilen ve sadık sami onar adına düzenlenmiş bir pasaport bulunuyordu. yargılandığı davada belçika üzerinden abd’ye uyuşturucu madde göndermekle de suçlandı. 14 haziran 1978 -23 temmuz 1981 tarihleri arasında belçika’da hapis yattı ve amerikan adli makamlarının ısrarı sonucunda abd’ye iade edildi. new york’ta yargılanarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  13 ocak-20 şubat 1989 tarihleri arasında hollanda’nın çeşitli şehirlerinde büyük miktarda eroinle yakalanan şahısların ifadelerinde adı geçiyordu. 5 mayıs 1989 tarihinde istanbul narkotik şube müdürlüğü’nce yakalandı, istanbul dgm cumhuriyet savcılığı’nca serbest bırakıldı.

  1991 mart ayında ilk kumarhanesini adana seyhan otelinde açtı. bunu 3’ü yurtdışında (azerbaycan, kıbrıs ve türkmenstan) 17 kumarhane izledi. istanbul’da kendisine ait emperyal gazinosu’nda uyuşturucu sattığı, bu arada bazı emniyet mensuplarına rüşvet verdiği iddia edildi.

  19 aralık 1994 tarihinde eski tetikçisi bülent fırat’ı öldürttü. topal'ın emri ile fırat’ı vuran çetin gencer’in iddiasına göre topal, fırat ile ilgili dosyanın kapatılması için o sırada istanbul emniyet müdür yardımcısı olan hüseyin kocadağ’a 40 bin alman markı rüşvet vermişti. [uğur dündar, “suçlular ve güçlüler”, hürriyet, 2.08.1998]. iddialara göre topal’ın kumarhanesinde fırat’ı öldüren silah ve boş kovanlar bulunduğu halde kocadağ aracılığı ile hiçbir işlem yapılmamıştı [“avukat marakoğlu anılarını anlatıyor-2: bizimkiler bakan olunca işler değişir”, milliyet, 19.06.2002].

  mehmet eymür’ün açıklamalarına göre topal, yeşil kod adlı mahmut yıldırım’ı da tanıyordu ve kendisini koruması için yıldırım’a antalya’da bir villa hediye etmişti [şaban arslan, “daire topal’dan hediye”, hürriyet, 30.07.2000]

  topal’ın, 28 nisan 1996’da ortağı hikmet babataş’ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu ileri sürüldü. uyuşturucu kaçakçılığını sürdürebilmek için türkmenistan aşkabat havaalanı işletmeciliği ve türkiye’de havaş ihalelerine için girdi, ancak interpol’ün talebi doğrultusunda ihaleleri kazanması engellendi [kutlu savaş, susurluk raporu, s:45]. topal’ın azerbaycan devlet başkanı haydar aliyev’in oğlu ilham aliyev ile bakü devlet konukevi inşaatında ortak oldukları ve ilhan aliyev’in topal’a 500 bin dolar borcu olduğu iddia edilmişti [kutlu savaş, susurluk raporu, s:50]. bu iddianın kutlu savaş’ın hazırladığı raporda yer almasından sonra azerbaycan ile ilişkilerin bozulması üzerine dönemin başbakanı mesut yılmaz, bahsedilen konunun gerçekliğinin bulunmadığını açıkladı [turan yavuz, ikinci vatan, s.207].

  tansu çiller’in bahsettiği pkk'ya yardım eden kürt işadamları listesinde kürt kökenli olmadığı halde adının bulunduğu iddia edildi. yine aynı iddiaya göre topal, para vererek bu listeden ismini çıkartmıştı [ferhat ünlü, susurluk gümrüğü, s.226].

  28 temmuz 1996 tarihinde saat 23:30 sularında istanbul’da arabası ile evine gelmek üzereyken öldürüldü. olay yerinde cinayette kullanılan 2 adet kalashnikov tüfek ile 47 mermi ve 9 boş kovan bulundu. polis’e yapılan bir ihbar sonucu olayda kullanılan 34 kn 288 plakalı araç istinye’de terkedilmiş olarak bulundu. otomobil’de türkiye’de sadece emniyet genel müdürlüğü’nce kullanılan uzi marka makineli tabancalara ait bir şarjör ve 9 adet mermi ile, kalashnikov marka tüfeklere ait 2 adet şarjör ve 27 adet mermi bulunmuştu. yapılan araştırmada otomobilin 24 nisan 1995 tarihinde ankara’da çalındığı ve gerçek plakasının 06 v 7550 olduğu ortaya çıkmıştır.

  olay yerine yaşamını kaybeden topal’ın üzerinde ahmet demir’e ait telefon numarası bulundu. yeşil tarafından tehdit edildiği, bu sebeple abdullah çatlı ile ilişkiye girdiği ileri sürüldü. olay yerinde bulunan silahın şarjöründe bulunan koli bandında abdullah çatlı’nın parmak izi yeralıyordu. topal’ın intercontinantal oteli kumarhanesinde ortağı olan ali fevzi bir, sami hoştan, abdullah çatlı ve özel harekatçı polis memurları tarafından öldürüldüğü mit tarafından istanbul emniyeti’ne bildirildi. mit’in bilgi notu polis kayıtlarına kimliği bildirilmeyen bir telefon ihbarı olarak kaydedildi [enis berberoğlu, susurluk 20 yıllık domino oyunu, s. 173].

  topal’ın kürt işadamları listesinde yer alan ismini sildirmek için verdiği 17 milyon dolar’a aracılar tarafından el konulduğu ve teslim edilmesi gerektiği yere ulaştırılmadığı için öldürüldüğü iddia edildi [kutlu savaş, susurluk raporu, s:57].

  topal’ın öldürülmesi ile ilgili bir diğer sav da, kıbrıslı işadamı asil nadir’i özel bir uçak ile ingiltere’den kaçıran abdullah çatlı ve ekibinin bu etkinliklerine karşılık olarak aldığı jasmin court oteli’nin 17 milyon dolara topal’a satılmasına rağmen parasının alınamamasıydı [ercüment işleyen, “hakim’in bomba dosyaları”, milliyet, 12.12.1997].

  topal’ın ankara’daki işlerini takip eden aliye kara, polisteki videolu sorgusunda mhp genel başkanı alparslan türkeş’in adını kullanarak 6 milyon dolar talep edildiğini ileri sürdü. ifadede para isteyenlerden biri olarak adı geçen türkeş’in yakın koruması tahsin pehlivanoğlu ise topal’ın 1995 yılında türkmenistan’da açılacak bir kumarhane için kendilerinden referans mektubu talep edildiğini ve buna karşılık olarak da partiye 1 milyon 750 bin dolar yardım yapılabileceğini aliye kara’nın teklif ettiğini, ancak mektubu vermediklerini ve parayı da almadıklarını ileri sürdü [uğur dündar, “trilyonları kim aldı”, hürriyet, 14.02.1999].
 • zirhli mercedes'in delik desik goruntusunun televizyon haberlerindeki halini hala dun gibi hatirlarim.
  aydinlanmamis, aydinlanamayacak hala cozulememis her nedense memleketimden 9000 km uzakta hatirladigim bir cinayettir.
  neden bu kadar onemli bir hususta bu derece az baslik girilmis onu da anlayabilmis degilim, 90'li yillarin en onemli kilit cinayetlerinden birisi hakkinda....
 • (bkz: mehmet topal)
 • yaşarken ise ufacık tefecik görüntüsüne rağmen nasıl büyük bir duruşu olduğunu hep merak etmiştim.o zamanlar "mahalle baskısı" cümlesi daha bilinmediğinden şunu söyleyebilirim ki herkes korkardı bende korkardım.neden bilinmez.29.07.1996 saat 05.00 sularında bir telefonla uyanıp;
  -ömer lütfi topal vefat etti.bizde çalışmışsınız hakkınızı helal edin .cenazesi şöyle şöyle kaldırılacaktır.
  diye telefon aldığımda ,yatağımda oturdum e helal olsun dedim .yattım uyudum.
hesabın var mı? giriş yap