şükela:  tümü | bugün
 • omer muhtar'i oynayan aktoru merak edenler icin :
  (bkz: anthony quinn)
  hatta du$man italyan subayi icin :
  (bkz: oliver reed)

  ikisi de rahmetli oldu, nur icinde yatsinlar. iyiydi ikisi de, ne$eliydi...
 • 1929 da mussolini italyan birliklerini müslaman yerlileri ortadan kaldırmak için 20 yıl boyunca afrika'ya gönderir.
  mussolini, general rodolfo graziani (oliver reed)'yi libya valisi olarak atadı. belki daha sonra isyancı gördüklerini yakalayarak roma imparatorluğu'nun şanını yeniden inşa etmeyi umdu.
  bedevilerin karşı koyması ömer muhtar (anthony quinn)'in liderliği ile yürüdü. mesleği öğretmenlik olan, zorunlu gerilla ömer muhtar, kendi hayatında savaşın bitmeyeceğini gördü.

  film'e gelince 1980 yapımı olmasına ragmen cekimleriyle muhtesem, sömürgecelere karsı verdikleri mucadele ile tas gibi bir özgürlük filmidir. cesuryürek filminden daha önce özgürlük konusu ele almasına ragmen dini bir görüs icerdigi için yok sayılmıstır. özellikle omer muhtarın sadece at ve italyanlardan caldıgı silahlarla 7 tane general eskitmesi ve onlara karsı verdigi mucadele filmi izlenmeye deger kılıyor.
 • libya halk kahramanıdır.italyanların libya'yı işgali sırasında öğretmenliği bırakıp halkını örgütleyerek libya'ya karşı gerilla savaşı uygular.tam 23 yıl libya dağlarında italyanların mücehhiz ordularına karşı savaşır.
  mısırlı yönetmen mustafa akad'ın hollywood bütçesi ve aktörleri anthony queen,oliver reed,irene papas ile çevirdiği, coşkulu özgürlük mücadelesi libya direnişini anlattığı orijinal adı çöl arslanı olan film, ömer muhtar'ın direniş yıllarını anlatması bakımından önemlidir.
  şimdiki muammer kaddafi ile ömer muhtar arasında kan bağı olduğu söylense de içten gelen bir his bunun bir kaddafi lolosu olduğunu söylemektedir.
  fransız müzisyen maurice jarre'ın yaptığı filmin müzikleri de dinlenesi güzelliktedir.
 • 1843 yılında kurulmuş olan senusi hareketinin o dönemki reisi seyyid idris'in 1923 senesinde senusi liderliğini devrettiği kahraman gerilla savaşçısı. on yıllarca sireneyka*'da sonradan sömürgecilik furyasına katılan italyanlara karşı yetmiş küsür yaşına rağmen elindeki piyade tüfekleri, atlar ve yarı aç askerleriyle karşı koymuş sonunda bir çatışma esnasında yaralanıp esir edildiktin sonra idam edilmiş halk kahramanı.. lakabı çöl arslanı olan ömer el muhtar'ın asılmadan önce italyan general graziani ile girdiği diyalog tam da şanına layıktır:

  -ne dersin italyan hükümeti büyük alicenaplığını takınarak senin hayatını bağışlarsa hayatının geri kalan yıllarını huzur ve barış içinde geçireceğine söz verebilir misin?
  -vallahi sizler memleketimden çekip gidinceye kadar seninle ve senin güruhunla savaşmaktan bir an bile vazgeçmeyeceğim. bu uğurda ölümse akıbet, hoş geldi sefa geldi...ve insanını kalbindekini bilen cenab-ı hakk'a yemin ederim ki şu anda ellerim bağlı olmasaydı bu yaşlı ve bitkin halimle bile, çıplak ellerimle seninle boğuşmakta bir an bile tereddüt etmezdim.

  by:
  (bkz: muhammed esed)
  (bkz: mekke ye giden yol)
 • şu günlerde ruhaniyetinin, memleketine bir kez daha istimdad etmesi için dua dua yalvardığım büyük insan
 • amerikan bayrağıyla kutlama yapan libya'lı kadın ve kaddafi'nin tüm dünyaya gösterilen linç görüntüleri sonrasında ruhunun şad olmadığı açık olan libya bağımsızlık kahramanı...
 • şimdi geçmişe dönük haberleri kurcalarken gördüm de, muammer kaddafi ilk italya ziyaretinde ömer muhtar'ın tarihi prangalı resmini yakasına takarak berlusconi'nin karşısına çıkmasıyla dikkat çekmiş her nasılsa...

  http://tinyurl.com/6j3bzj3
 • bana gelince ben cellatlarımdan uzun yaşayacağım...
  beli kırmayan her darbe onu daha da güçlendirir...
  ö. muhtar