şükela:  tümü | bugün
  • duygularıma tercüman olan bir durum tespiti. kaşağı'yı okuduğumdan beri hala mutlu olmam gereken anlarda kötü bir şey olacakmış zannediyorum ve mutlu olamıyorum.

şu an hala okutuyorlarsa çocuklara geçmiş olsun.
  • ömer seyfettin, kemalettin tuğcu ile farklı metodolojiler kullanarak nesillerin manyak olarak yetişmesine eşsiz katkılar sağlamıştır. bu kitapları okuma sevgisi aşılayacak zannedip çocuklarına alan ebeveynler şimdi hiç düşünmesinler evladımız niye hayata uyum sağlayamıyor diye.
  • meraklanmaya gerek yok. şimdiki çocukların çoğu ömer seyfettini bilip okumayı bırak kitap bile okumuyorlar. tek okudukları facebook, twitter vb.ndeki atarlı paylaşımlar; foto, video altı yorumları.
  • çocukluğunu, ne olduğunu bilmediği kuşpalazı hastalığı korkusuyla geçiren biri olarak katıldığım tespit.

(bkz: çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız)
  • gerizekalı edebiyat öğretmenlerinin çocuğa şunu bunu okuyacaksın diye diretmesi sonucu olan durum.halbuki çocuğu rahat bıraksan da istediği kitabı okusa olmaz dimi. illa kemalettin tuğcu, yaşar kemal, ömer seyfettin gibi allahlık yazarları mı okusun?

yaşar kemali hem ortaokulda hem lisede okudum. nefret ettim diyemem ama yaptığı tasvirlerden içime baygınlık gelmişti. umut veren hiç bir mesajı yoktur kitaplarında. varsa yoksa kasvet cart curt.

kemalettin tuğcuysa tam bir facia. evet akıcı dili var ama çocuk kitabı mı bu şimdi. ne zeka geliştirir ne yaratıcılık uyandırır.

şimdiki çocukların kitap okumadığından yakınanlar olmuş. aptal öğretmenler çocuğun eline kemalettin tuğcu tutuşturup oku gel dedikçe zaten kimse okumaz kitap mitap. gene kitap okumayı zorunlu tutun, okuduklarını kontrol edin ama ne seçtiğine karışmayın be.

ayrıca herkes kitap okumak zorunda da değildir. sonra çok kitap okuyup hiç bir şey üretmeyen tipler ortaya çıkıyor.
  • kücükken kitap okumayi seven biri olarak elime ne gecerse okurdum. o nedenle ömer seyfettin`in de bircok hikayesini okudum. cocuk kitaplari olmadigina katiliyorum ama psikolojimi bozdugunu da düsünmüyorum.
    ama kemalettin tugcu gercekten o hikayeleri ne akla hizmet cocuklara yazmis hayret. asil tehlike o bence. neyse ki bir kitabini okuduktan sonra bir daha elimi sürmemistim kitaplarina.
    siz niye okudunuz olm?
  • bu konuda en baba iki hikayesi için.

(bkz: lokantanın esrarı)
    (bkz: dama taşları)
  • kesinlikle doğrudur. 10 yaşında diyet'i okuduysanız, gelip "yok canım" diyebilirsiniz ama okumadıysanız hiç konuşmayın. 10 yaşındaydım okuduğumda, bir daha da hiçbir kitabına dokunmadım.
  • bu konuda clementine ile ortak bir çalışma içindeydiler.